Tradycje ślubne, których państwo młodzi szczerze nienawidzą

Nowożeńcy coraz częściej z nich rezygnują. Co przeszkadza im najbardziej?
Tradycje ślubne, których państwo młodzi szczerze nienawidzą
Fot. Unsplash
02.09.2018

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że po chwilowym zachłyśnięciu się nowoczesnością, młodzi ludzie zaczynają doceniać tradycję. Badania to potwierdzają - stajemy się coraz bardziej konserwatywni w naszych poglądach i wyborach życiowych. Jednak nie we wszystkich kwestiach, co udowadnia sondaż przeprowadzony przez jedną z brytyjskich firm jubilerskich.

Zobacz również: To dlatego panna młoda staje przed ołtarzem po lewej stronie. Powód jest straszny

Zapytano w nich świeżo upieczonych małżonków i pary młode dopiero przygotowujące się do ślubu, które okolicznościowe zwyczaje są dla nich bardzo ważne, a z których najchętniej by zrezygnowali. Okazuje się, że tradycyjne wesele to spełnienie marzeń dla coraz mniejszej liczby nowożeńców. Już nie chcemy trzymać się kurczowo utartych wzorców.

Sprawdź, do czego przykładają najmniejszą wagę. Może faktycznie można się bez tego obyć?

Upominki dla gości

To istotny szczegół dla zaledwie 9 procent ankietowanych. Dla większości to zbędny wydatek, który i tak nie zostanie specjalnie doceniony.

Finansowanie wesela przez rodziców panny młodej

Tylko co 10 para młoda uważa, że to tradycja, którą warto zachować. Współcześnie za przyjęcie weselne płacimy wspólnie.

Przenoszenie przez próg

Kiedyś bardzo popularny zwyczaj, który miał pokazać troskę pana młodego o wybrankę. Dziś ma znaczenie tylko dla 16 proc. badanych.

Wieczór kawalerski / panieński

W Polsce ta tradycja wciąż ma się świetnie, ale to nie oznacza, że jest najważniejsza. Tylko 19 proc. ankietowanych twierdzi, że bardzo zależy im na takiej imprezie.

Zobacz również: Historia Kamili: „Moja siostra w dniu ślubu wyglądała wulgarnie. Przyniosła wstyd całej rodzinie”

Oświadczyny na kolanach

W romantycznych filmach to musi tak wyglądać, ale w prawdziwym życiu - już nie. Mniej niż co czwarta (22 proc.) zapytana panna młoda uważa to za istotne.

Biała suknia ślubna

Dla co czwartej panny młodej to obowiązkowy kolor. Cała reszta uważa to za mało istotny szczegół i coraz częściej stawiamy na nieco inny odcień kreacji.

Przemowa w czasie wesela

Coraz rzadziej traktujemy wesele jako wystawny bal, a częściej jako luźną imprezę. Tylko 15 proc. nowożeńców przemawia z tej okazji do wszystkich zgromadzonych.

Przyjęcie nazwiska męża

Za istotne uznaje to 36 proc. ankietowanych, choć statystycznie większość z nas decyduje się na taki krok. Badanie udowadnia jednak, że takiego przymusu już nie ma.

Obrączki ślubne

37 proc. badanych nie wyobraża sobie zrezygnować z okolicznościowej biżuterii. Dla całej reszty to szczegół, który może być, ale wcale nie musi.

Dodasz coś od siebie? Z czego sama najchętniej byś zrezygnowała?

Zobacz również: Nigdy nie zakładaj tego na wesele. To ogromna wpadka, o której mało kto pamięta

Polecane wideo

Ślubu nie będzie? Kupiła piękną suknię w Internecie, a dostała TO...
Ślubu nie będzie? Kupiła piękną suknię w Internecie, a dostała TO... - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.09.2018 17:48
Trzaskanie... Jest bez sensu gdy ktoś nie mieszka w domu jednorodzinnym. Chociaż ten zwyczaj to chyba głównie na Śląsku jest znany
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2018 10:21
W zasadzie zupełnie inne punkty bym tu wrzucila , te podane w większości mi nie przeszkadzają :p no może poza finansowaniem bo nie chcemy tego zwalac na rodziców. Ale prezenty robię sama i nie wudam na to więcej niż łącznie 30pln i dużo tych punktów to urocze tradycje. Wrzucilabym raczej oblesne zabawy oczepinowe i tu już ustaliliśmy z wodzirejem ze takich nie będzie , fakt że ciągle jesteśmy w centrum uwagi i te niekończące się gorzko na oczach wszystkich ...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.09.2018 09:12
Pierwszy taniec!! Ok jeśli ktoś umie i lubi tańczyć ale większość to porażka i stres dla młodych.
odpowiedz
Stara baba (Ocena: 5) 02.09.2018 00:25
Dziwi mnie, że nie pojawiły się prostackie zabawy na oczepinach, ale być może dlatego, że coraz więcej osób nie akceptuje na swoich przyjęciach takich "akcji".
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie