Tyle powinien kosztować pierścionek zaręczynowy i wesele. Większy wydatek grozi rozwodem

Chyba trudno będzie zmieścić się w takiej kwocie...
Tyle powinien kosztować pierścionek zaręczynowy i wesele. Większy wydatek grozi rozwodem
Fot. Unsplash
11.07.2018

Podobno miłości nie można kupić, ale okazanie jej może sporo kosztować. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w momencie zaręczyn i kiedy organizujemy ślub. Okolicznościowa błyskotka powinna kosztować podobno 3-krotność pensji partnera, a górna granica nie istnieje. Z kolei wesele to coraz częściej wydatek kilkudziesięciu, jeśli nie setek tysięcy złotych.

Zobacz równieżInternautki wyśmiały jej pierścionek zaręczynowy. „Gdybym dostała coś takiego, od razu bym go rzuciła”

Większość z nas wychodzi z założenia, że im więcej wydamy, tym bardziej nam zależy. Związek to inwestycja, więc wyższy rachunek ma oznaczać jego większą trwałość. Jak wielkie jest to nieporozumienie udowadnia najnowsze badanie uznanych ekonomistów. Profesorowie Andrew Francis-Tan i Hugo Mialon doszli do wniosku, że jest całkowicie odwrotnie.

Na podstawie sondażu przeprowadzonego na grupie ponad 3 tysięcy małżeństw okazało się, że pieniądze miłości szkodzą. Pary wierne zasadzie „zastaw się, a postaw się” zdecydowanie częściej się rozwodzą.

pierścionek zaręczynowy

fot. Unsplash

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Popularny przesąd mówi o tym, że to wydatek równy minimum 3 pensjom mężczyzny. Jeśli wyda mniej, to znaczy, że mu nie zależy. Zazwyczaj taka błyskotka to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Udowodniono naukowo, że nie ma sensu tak przepłacać.

Badanie wykazało, że pierścionek kosztujący od 7 do 14 tys. zł wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem rozwodu, niż wtedy, kiedy błyskotka warta jest od 1,7 do 7 tys. zł.

Z weselem jest bardzo podobne. Im droższe, tym mniejsze szanse na szczęśliwy związek do końca życia.

Zobacz również„Moje wesele kosztowało prawie 100 tys. zł. Dziś jestem już po rozwodzie, a dług został”

wesela

fot. Unsplash

Ile powinno kosztować wesele?

Ostatnie badania wykazały, że przeciętne polskie wesele to wydatek od 20 do 40 tysięcy złotych. Jest to wariant ekonomiczny, jeśli decydujemy się na ugoszczenie 100-150 osób. Większość z nas nie wyobraża sobie skromnego przyjęcia dla garstki najbliższych.

To także ogromny błąd - przekonują naukowcy. Wykazano, że przyjęcie weselne kosztujące poniżej 4000 zł to najlepsze rozwiązanie, bo nie wpływa na ryzyko rozwodu. Z kolei wielka uroczystość za więcej, niż 75 tys. zł to już niemal pewny rozpad związku.

Badacze wskazali jeszcze jeden, bardzo ważny czynnik ryzyka. Chodzi o nasz wygląd.

czy wygląd ma znaczenie

fot. Unsplash

Czy wygląd ma znaczenie?

Chyba każdy odpowie na to pytanie twierdząco. Jesteśmy oceniani na każdym kroku i sami zwracamy uwagę na urodę innych. W przypadku poszukiwań materiału na męża czy żonę warto jednak spojrzeć na coś jeszcze - osobowość.

Nie ma nic dziwnego w tym, że atrakcyjność fizyczna partnera jest dla nas istotna. Nie może być jednak jedną z głównych przyczyn, dlaczego decydujemy się na ślub. W przeciwnym razie ryzyko rozwodu znacząco wzrasta. W końcu uroda nie jest dana raz na zawsze.

Mamy też dobrą informację - miesiąc miodowy obniża to ryzyko, więc z egzotycznej wycieczki nie musicie rezygnować.

Zobacz równieżWiadomo, czy nadajesz się na żonę. Zdradza to znak zodiaku

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.07.2018 10:54
no jak sie zaczyna od wyceny symbolu ... to wielu sukcesow w tzw malzenstwie zycze ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2018 10:15
Tytuł powinien byc "im biedniejsi tym mniejsze prawdopodobienstwo rozwodu". Moze jednak cos w tym jest ze kasa ludziom w glowach miesza.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie