Dokładnie w tym wieku MUSISZ wziąć ślub. Wcześniej lub później ryzykujesz rozwodem

Masz dokładnie 4 lata na podjęcie decyzji.
Dokładnie w tym wieku MUSISZ wziąć ślub. Wcześniej lub później ryzykujesz rozwodem
Fot. iStock
16.05.2018

Już dawno minęły czasy, kiedy wychodziłyśmy za mąż jako nastolatki, tuż po uzyskaniu pełnoletności. Współcześnie decyzję o ślubie odkładamy na później, by zdążyć nacieszyć się młodością, zrobić karierę i dobrze poznać partnera. Z roku na rok średni wiek wzrasta i dziś wynosi już prawie 30 lat. Choć wydaje się, że to rozsądne rozwiązanie - małżeństwa wcale nie są z tego powodu trwalsze. Rozwodzimy się na potęgę. Nawet co drugi związek kończy się rozwodem.

Zobacz również: Tak wygląda NAJPIĘKNIEJSZA PARA MŁODA na świecie. Nie można oderwać od nich wzroku!

Kiedy jest więc najlepszy moment, żeby powiedzieć sobie „tak” i żyć razem aż do śmierci? Sprawdzili to amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Utah. Szczegółowa analiza danych pozwoliła ustalić, kiedy ryzyko rozpadu małżeństwa jest najmniejsze, a kiedy staje się wręcz oczywiste. Tajemnicą sukcesu (lub porażki) okazuje się właśnie wiek. Z założeniem rodziny nie można zbyt długo zwlekać.

Ale to nie oznacza, że powinnaś stanąć na ślubnym kobiercu zaraz po 18. urodzinach. Najlepszy, jak to zwykle bywa, okazuje się złoty środek. Wiemy, co to oznacza w praktyce.

idealny wiek na ślub

fot. Unsplash

Profesor Nicholas Wolfinger z Uniwersytetu Utah to ekspert w dziedzinie badań nad konsumentami i rodziną. Amerykański socjolog już dwukrotnie próbował ustalić idealny wiek na ślub. Za każdym razem otrzymywał ten sam wynik, choć bazował na zupełnie innych danych. W tym naprawdę musi coś być.

Za pierwszym razem naukowiec przyjrzał się danym zgromadzonym w ramach amerykańskiego narodowego spisu ludności realizowanego w latach 2006-2010. Szczególnie interesowali go obywatele w wieku od 15 do 44 lat.

Po jakimś czasie powtórzył badanie, tym razem analizując wyniki z lat 2011-2013. I znowu doszedł do tych samych wniosków - kiedy bierzemy ślub tuż przed lub tuż po trzydziestych urodzinach, ryzyko rozwodu jest najmniejsze. Z małżeństwem nie ma więc sensu się za bardzo spieszyć, ale zbyt długie odkładanie tej decyzji też dobrze nie wróży.

Zobacz również: Tak nowożeńcy proszą gości o pieniądze. „Chcesz się nażreć oraz napić, musisz najpierw nam zapłacić”

idealny wiek na ślub

fot. Unsplash

Naukowcowi udało się ustalić najlepszy przedział wiekowy, kiedy powinniśmy stawać na ślubnym kobiercu. Niezależnie od płci jest to czas pomiędzy 28. i 32. urodzinami. Ta 4-letnia luka to zdecydowanie najlepszy okres na ślub, bo statystycznie zawarte wtedy małżeństwa rozwodzą się najrzadziej. I chyba warto wziąć to pod uwagę, skoro już nawet co drugie kończy się w sądzie. I to maksymalnie kilka lat po złożeniu przysięgi.

Z czego to wynika? Wcześniej za bardzo koncentrujemy się na edukacji i karierze zawodowej, żeby poważnie myśleć o rodzinie. Sporym ryzykiem jest również tzw. kryzys ćwierćwiecza, którego doświadczamy w okolicach 25. urodzin. Z kolei po trzydziestce nasza osobowość jest już na tyle ukształtowana, że nie jesteśmy już skłonni do kompromisów. A bez wyrozumiałości i uległości w niektórych kwestiach małżeństwo się nie uda.

Opisujący badania portal metro.co.uk zauważa, że to źle wróży księciu Harry`emu i Meghan Markle. On ma 33 lata, a ona 36, więc idealny moment już przegapili.

Zobacz również: Marzysz o ślubie? Przestaniesz, kiedy poznasz wszystkie wydatki panny młodej...

idealny wiek na ślub

fot. Unsplash

Jakiś czas temu głośno było o „zasadzie 37 procent”. Dziennikarze zajmujący się kognitywistyką, Brian Christian i Tom Griffiths, obliczyli, kiedy najlepiej wziąć ślub, biorąc pod uwagę właśnie tę teorię.

Odnosi się ona do naszych planów na najbliższą określoną przyszłość. Osoba wchodząca w dorosłość myśli przede wszystkim o tym, by usamodzielnić się finansowo, mieć gdzie mieszkać, zakochać się. To kolejne przełomowe etapy, takie jak wyprowadzka z domu rodziców, ukończenie studiów, pierwsza praca, poważny związek i tak dalej.

Jest tego sporo, ale okazuje się, że ewentualne problemy w ich realizacji nie są żadną przeszkodą, aby pomyśleć o ślubie. Według autorów publikacji wystarczy zrealizować 37 procent z nich, żeby poczuć się w miarę stabilnie i móc założyć rodzinę. Statystyki dotyczące naszych zachowań pozwoliły określić, w jakim dokładnie wieku osiągamy ten pułap samorealizacji.

To dokładnie 26 lat.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 4 / 5
samotny kawaler po (Ocena: 4) 30.05.2018 12:26
Co ma wiek w metryce wpisany ? Skoro Miłość chadza swoimi drogami .Jakoś do mnie nie kwapi się .. I weź tu się zakochaj jak nie ma w okolicy żadnej Panny tylko mężatki z wózkami ../ dziećmi ..Przez internet Porażki dowód OSZUSTWA NA ROSJANKĘ . Chetnie poznam Samotną Pannę Mieszkam w okolicach Białegostoku Proszę o kontakt Pozdrawiam Tomasz
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 20.05.2018 07:55
heheh za 4 miesiące staję na ślubnym kobiercu a mamy po 28 i 32 lata, pocieszające :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.05.2018 12:51
Zgadzam się z tym.Około 25-30 lat kobieta nie jest dojrzała ani za młoda.A 18-20 lat to młodzież
odpowiedz

Polecane dla Ciebie