Zwyczaje ślubne z różnych stron świata. W Chinach panna młoda musi płakać przez tydzień, a w Grecji rzucać owocami

Przyjrzyjmy się innym krajom. Chciałybyście mieć takie wesele?
Zwyczaje ślubne z różnych stron świata. W Chinach panna młoda musi płakać przez tydzień, a w Grecji rzucać owocami
Fot. iStock
13.05.2018

W Polsce jednym ze zwyczajów dotyczących ślubu jest robienie hucznego wesela. Na początku para młoda jest witana chlebem, solą, wodą i wódką. Istnieje przesąd, że ta osoba, która trafi na wódkę, będzie rządziła w domu. Potem pan młody obowiązkowo wnosi żonę na salę. Po obiedzie i publicznym pocałunku ma miejsce pierwszy taniec.

 Śniadania z różnych stron świata. Sprawdź, w którym kraju rano je się... zupę!

Podczas imprezy goście jedzą, tańczą, śpiewają i biorą udział w oczepinach. Można spotkać się z opiniami, że nie każde wydarzenie tego rodzaju mieści się w granicach dobrego smaku. Opowieści o pijanych wujkach, obgadujących ciotkach, rozwydrzonych dzieciach oraz żenujących zabawach podczas oczepin, stwarzają niezbyt pochlebny obraz polskiego wesela. Co nie znaczy, że na każdym dochodzi do kompromitujących sytuacji.

A jak wyglądają zwyczaje ślubne w innych krajach? Zgodnie z życzeniem jednej z naszych Czytelniczek, przygotowałyśmy zestawienie, które pozwala poznać lepiej inne kultury.

Który z nich wydaje się wam najdziwniejszy?

Ślub w Chinach

Ciekawy zwyczaj panuje w Chinach. Panna młoda zaczyna płakać na tydzień przed ślubem. Po kilku dniach dołączają do niej koleżanki oraz matka. Istnieje przesąd, że wylanie łez przed ślubem ma spowodować, że zabraknie ich w trakcie trwania małżeństwa. Mają one zapewnić zgodne, szczęśliwe życie u boku współmałżonka. Z kolei rola pana młodego polega na strzelaniu w żonę strzałami (powinien chybić). Potem musi je zebrać i połamać. Dzięki temu ich miłość będzie wieczna.

Ślub w Grecji

Popularne jest tam rzucanie owocami. Panna młoda celuje owocem w drzwi. Jeżeli pozostanie na nich duża liczba pestek, oznacza to, że kobieta będzie miała sporą gromadkę dzieci. Utartym zwyczajem jest również jej spóźnienie do kościoła. Może ono wynieść nawet pół godziny. Przyszła żona sprawdza w ten sposób, czy jej mąż będzie wytrwały. W trakcie ceremonii ma miejsce taniec Izajasza – wraz z księdzem wokół ołtarza. Stanowi on symbol ich drogi małżeńskiej. Odbywa się również wesele, a po nim goście dostają upominki. Są to na przykład migdały zawinięte w kawałek tiulu.

 

Rice rain!! ...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... #wedding #weddingphotography #weddingphotographer #weddingingreece #weddinginathens #greekwedding #greekweddingphotographer #greekweddingphotography #athensweddingphotographer #athensweddingphotography #dimiandwallace #liveyourlifetothefullest #athenswedding #ricewedding #weddingphotographergreece #weddingphotographygreece #weddingceremony #weddingmoment #fearlessphotographer #ktimanefeles #instawedding #firstandlasts #destinationweddingphotographer #destinationweddingphotography #dirtybootsandmessyhair #theknot #stylemepretty #oncewed #100layercake #ruffled

Post udostępniony przez Dimi & Wallace (@dimiandwallace)

Ślub we Włoszech

Włosi są romantyczni i rodzinni, a ich wesela przypominają polskie imprezy. Co ciekawe wierzą oni, że szczęście przynosi deszcz, dlatego przeważnie decydują się na ślub w miesiącach deszczowych. Podczas wesela młodzi mają za zadanie stłuc kieliszki od szampana, a ilość kawałków szkła świadczy o ilości wspólnie spędzonych lat. Włoscy nowożeńcy są szczęściarzami. We Włoszech jest typowe, że rodzice kupują młodej parze mieszkanie. To właśnie w nim młodzi rozpakowują prezenty. Banki oferują nawet specjalne kredyty dla rodzin osób biorących ślub.

 7 rzeczy, które zaskoczą Cię w Islandii

Ślub w Meksyku

W Meksyku obowiązuje wiele zwyczajów odnoszących się do wiary. Panna młoda ma dwa bukiety – jeden jest dla niej, a drugi dla Maryi. Pan młody ofiarowuje jej 13 monet, które symbolizują Jezusa i apostołów. Rodzice młodych wręczają im w prezencie modlitewnik, różaniec oraz poduszkę do klęczenia. W trakcie weselnej zabawy pannie młodej płaci się za taniec. Suma nie może być mała, ponieważ zostaje ona przeznaczona na podróż poślubną.

Dawno temu w Meksyku obowiązywał inny obrządek: pan młody przyjeżdżał po młodą na koniu, brali ślub w jej domu, a następnie odjeżdżali na koniu do nowego domu.

 

{ First look } Lorsque les mariés se découvrent pour la première fois . Shooting a retrouver sur le blog de @donnemoitamain ! Foncez le découvrir (lien dans notre bio) . Wedding planner, décoration et organisation : @sweetblossom.event Photographe et organisation : @maldemephotographe Mobilier et vaisselle : @vaissellevintage et @maison_options Robe de mariée : @eleonore.pauc Fleurs et couronne : @refletsfleurs Papeterie : @maxetjoe Maquillage et coiffure : @helenerabu Robes des témoins : @atelier_gasparine Mariée : @josepha_saurier Marié : Emmanuel Invités : Antoine, Margaux, Émilie, Kevin, Noémie, Philippe et Meredith. . #sweetblossom #shootingmariage #mariagemexicain #mariage #wedding #weddingphotographer #photographemariage #mexicanwedding #mexique #weddingplanner #weddingplannerparis #organisationmariage #decorationmariage #weddingblog #blogmariage #firstlook #ceremonielaique #ceremony #ceremonie #arche #picoftheday #inspirationmariage #weddinginspiration #mariagecoloré #colorfulwedding #bohemianwedding #mariageboheme #weddinginspo #papelpicado #arche • 02/05/18 • @maldemephotographe •

Post udostępniony przez Sweet Blossom (@sweetblossom.event)

Ślub w Brazylii

W Brazylii można mieć kilka druhen i kilku drużbów, ale dowiadują się oni o swojej zaszczytnej roli na kilka godzin przed ceremonią. Jednym ze zwyczajów jest rzucanie figurką św. Antoniego. On jest patronem zaślubin, a panna, która go złapie, niedługo sama weźmie ślub. Poza tym na początku ceremonii zaproszeni goście parami wnoszą karafki, w których jest piasek. Ma on różne kolory i różne znaczenia. Na koniec piasek jest mieszany w jednym naczyniu. Poza tym brazylijskie wesele niewiele odbiega od polskiego. Są tańce, zabawy i tort.

Ślub w Egipcie

Już egipskie przyjęcie zaręczynowe odbywa się na bogato, z wielką pompą. Jest nazwane „farashabą”. Ma na nich miejsce połykanie ognia, taniec brzucha, spożywanie jedzenia i picie. Co do samego wesela, panna młoda występuje w strojnej sukni, najlepiej pokrytej brokatem i świecącej. Kolor nie jest istotny. Liczy się przepych. Przyjęło się, że panna młoda otrzymuje od męża połowę ustalonego mahru (pieniędzy). Podczas samego wesela, które trwa do około 1.00-2.00, nowożeńcy siedzą, a goście podziwiają ich i tańczą. Kobiety przeważnie trzymają się w jednej gromadzie, gdzieś na boku.

Poczęstunek jest skromny. Jeżeli chodzi o alkohol, pojawia się, pomimo tego, że muzułmanie mają zakaz picia. Rano sprawdza się prześcieradło. O tym, czy była na nim krew, krewni informują się nawzajem telefonicznie.
 

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.05.2018 03:08
Ale głupoty. Mieszkam z Brazylii już kilka lat, uczestniczyłam w wielu weselach, byłam też 2 razy druhną i nigdy się nie spotkałam z tymi zwyczajami. Prawdą jest że można mieć wielu świadków, na ostatnim weselu w którym uczestniczyłam, ja i mój mąż byliśmy jedną z 16 par świadków, ale o tym jest się poinformowanym wiele miesięcy przed, bo drudny muszą mieć taki sam kolor sukien, który wybierze wczesniej panna mloda. Co do piasku i Antoniego, to się nie spotkałam i mój mąż też nie, choć to Brazol z krwi i kości.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie