W Polsce jednym ze zwyczajów dotyczących ślubu jest robienie hucznego wesela. Na początku para młoda jest witana chlebem, solą, wodą i wódką. Istnieje przesąd, że ta osoba, która trafi na wódkę, będzie rządziła w domu. Potem pan młody obowiązkowo wnosi żonę na salę. Po obiedzie i publicznym pocałunku ma miejsce pierwszy taniec.
Śniadania z różnych stron świata. Sprawdź, w którym kraju rano je się... zupę!
Podczas imprezy goście jedzą, tańczą, śpiewają i biorą udział w oczepinach. Można spotkać się z opiniami, że nie każde wydarzenie tego rodzaju mieści się w granicach dobrego smaku. Opowieści o pijanych wujkach, obgadujących ciotkach, rozwydrzonych dzieciach oraz żenujących zabawach podczas oczepin, stwarzają niezbyt pochlebny obraz polskiego wesela. Co nie znaczy, że na każdym dochodzi do kompromitujących sytuacji.
A jak wyglądają zwyczaje ślubne w innych krajach? Zgodnie z życzeniem jednej z naszych Czytelniczek, przygotowałyśmy zestawienie, które pozwala poznać lepiej inne kultury.
Który z nich wydaje się wam najdziwniejszy?
Ciekawy zwyczaj panuje w Chinach. Panna młoda zaczyna płakać na tydzień przed ślubem. Po kilku dniach dołączają do niej koleżanki oraz matka. Istnieje przesąd, że wylanie łez przed ślubem ma spowodować, że zabraknie ich w trakcie trwania małżeństwa. Mają one zapewnić zgodne, szczęśliwe życie u boku współmałżonka. Z kolei rola pana młodego polega na strzelaniu w żonę strzałami (powinien chybić). Potem musi je zebrać i połamać. Dzięki temu ich miłość będzie wieczna.
Popularne jest tam rzucanie owocami. Panna młoda celuje owocem w drzwi. Jeżeli pozostanie na nich duża liczba pestek, oznacza to, że kobieta będzie miała sporą gromadkę dzieci. Utartym zwyczajem jest również jej spóźnienie do kościoła. Może ono wynieść nawet pół godziny. Przyszła żona sprawdza w ten sposób, czy jej mąż będzie wytrwały. W trakcie ceremonii ma miejsce taniec Izajasza – wraz z księdzem wokół ołtarza. Stanowi on symbol ich drogi małżeńskiej. Odbywa się również wesele, a po nim goście dostają upominki. Są to na przykład migdały zawinięte w kawałek tiulu.
Włosi są romantyczni i rodzinni, a ich wesela przypominają polskie imprezy. Co ciekawe wierzą oni, że szczęście przynosi deszcz, dlatego przeważnie decydują się na ślub w miesiącach deszczowych. Podczas wesela młodzi mają za zadanie stłuc kieliszki od szampana, a ilość kawałków szkła świadczy o ilości wspólnie spędzonych lat. Włoscy nowożeńcy są szczęściarzami. We Włoszech jest typowe, że rodzice kupują młodej parze mieszkanie. To właśnie w nim młodzi rozpakowują prezenty. Banki oferują nawet specjalne kredyty dla rodzin osób biorących ślub.
7 rzeczy, które zaskoczą Cię w Islandii
W Meksyku obowiązuje wiele zwyczajów odnoszących się do wiary. Panna młoda ma dwa bukiety – jeden jest dla niej, a drugi dla Maryi. Pan młody ofiarowuje jej 13 monet, które symbolizują Jezusa i apostołów. Rodzice młodych wręczają im w prezencie modlitewnik, różaniec oraz poduszkę do klęczenia. W trakcie weselnej zabawy pannie młodej płaci się za taniec. Suma nie może być mała, ponieważ zostaje ona przeznaczona na podróż poślubną.
Dawno temu w Meksyku obowiązywał inny obrządek: pan młody przyjeżdżał po młodą na koniu, brali ślub w jej domu, a następnie odjeżdżali na koniu do nowego domu.
W Brazylii można mieć kilka druhen i kilku drużbów, ale dowiadują się oni o swojej zaszczytnej roli na kilka godzin przed ceremonią. Jednym ze zwyczajów jest rzucanie figurką św. Antoniego. On jest patronem zaślubin, a panna, która go złapie, niedługo sama weźmie ślub. Poza tym na początku ceremonii zaproszeni goście parami wnoszą karafki, w których jest piasek. Ma on różne kolory i różne znaczenia. Na koniec piasek jest mieszany w jednym naczyniu. Poza tym brazylijskie wesele niewiele odbiega od polskiego. Są tańce, zabawy i tort.
Już egipskie przyjęcie zaręczynowe odbywa się na bogato, z wielką pompą. Jest nazwane „farashabą”. Ma na nich miejsce połykanie ognia, taniec brzucha, spożywanie jedzenia i picie. Co do samego wesela, panna młoda występuje w strojnej sukni, najlepiej pokrytej brokatem i świecącej. Kolor nie jest istotny. Liczy się przepych. Przyjęło się, że panna młoda otrzymuje od męża połowę ustalonego mahru (pieniędzy). Podczas samego wesela, które trwa do około 1.00-2.00, nowożeńcy siedzą, a goście podziwiają ich i tańczą. Kobiety przeważnie trzymają się w jednej gromadzie, gdzieś na boku.
Poczęstunek jest skromny. Jeżeli chodzi o alkohol, pojawia się, pomimo tego, że muzułmanie mają zakaz picia. Rano sprawdza się prześcieradło. O tym, czy była na nim krew, krewni informują się nawzajem telefonicznie.