Tyle wypada włożyć do koperty na ślub. Znamy obowiązujące stawki

Wybierasz się na wesele? Przygotuj się na spory wydatek.
Tyle wypada włożyć do koperty na ślub. Znamy obowiązujące stawki
Fot. Unsplash
03.05.2018

Okres od maja do września to pełnia sezonu ślubnego. W całej Polsce organizowane są tysiące takich uroczystości. Chociaż statystycznie coraz rzadziej decydujemy się na formalizację związku - tradycyjna przysięga złożona w kościele nadal cieszy się sporą popularnością. Proszenie gości o pieniądze, zamiast prezentów rzeczowych - także. Dziś niemal na każdym zaproszeniu przeczytać można okolicznościowy wierszyk, który sprowadza się do jednego: prosimy o gotówkę.

Zobacz również: Piosenki ZAKAZANE na weselu. Goście nienawidzą ich słuchać

Ocenę tego zjawiska pozostawmy każdemu z nas. Faktem jest, że łatwiej włożyć kilka banknotów do koperty, niż zastanawiać się nad oryginalnym i praktycznym upominkiem. Pod warunkiem oczywiście, że znamy obowiązujące stawki i stać nas, by się z nich wywiązać. Spokojnie - te nie zostały jeszcze oficjalnie ustalone. Chodzi jednak o to, ile wypada dać.

„Gazeta Pomorska” zapytała o to najbardziej zainteresowanych, czyli pary młode oraz ich gości. Już teraz możemy zdradzić, że w grę wchodzą setki, jeśli nie tysiące złotych

ile pieniędzy w kopercie na wesele

fot. Unsplash

Nie od dziś wiadomo, że zaproszenie na ślub to nie tylko zaszczyt, ale dla niektórych także problem natury finansowej. Na tak ważną uroczystość trzeba się jakoś ubrać, umalować i uczesać. Jeszcze większym wydatkiem jest słynna koperta, bez której trudno wyobrazić sobie składanie życzeń nowożeńcom. Ci coraz częściej wprost proszą o gotówkę, aby zabezpieczyć się przed niechcianymi prezentami. Pieniądze zawsze się przydadzą, a kolejny zestaw garnków czy pościeli - niekoniecznie.

Niektórzy z nas polegają na własnej intuicji, inni przy każdej takiej okazji zastanawiają się, jaka kwota będzie właściwa. Czasy się zmieniają, a ceny rosną. Podobnie jak oczekiwania młodych. Portal pomorska.pl sugeruje, by wziąć pod uwagę nie tylko nasze chęci czy stan konta, ale także stopień spokrewnienia.

Inna stawka obowiązuje w przypadku „zwykłego” gościa (dalsza rodzina lub osoby niespokrewnione), a inna, kiedy na ślub wybierają się rodzice chrzestni albo rodzeństwo. Czas na konkrety.

Zobacz również: „Koleżanka z pracy chce przyjść na mój ślub z osobą towarzyszącą. Nie zgadzam się na to!”

ile pieniędzy w kopercie na wesele

fot. Unsplash

Jeśli wybierasz się na ślub znajomych - nie musisz za bardzo nadwyrężać swojego budżetu. Odpowiednią kwotą ma być od 150 do 300 zł. Oczywiście od osoby. Pieniądze to w dużej części albo w całości pokrywają koszty związane z ugoszczeniem nas.

Ceremonia organizowana przez członka naszej rodziny (ciocia, kuzynka itd.) wymaga większego wydatku. Portal sugeruje, że najczęściej jest to 500 zł od osoby. Nie jest to oczywiście sztywna stawka i w kopertach młodzi znajdują od 200 do 1 tysiąca złotych.

Bardziej wartościowy upominek powinni wziąć pod uwagę rodzeństwo oraz dziadkowie. Tutaj absolutne minimum to 400 zł, choć lepiej widziany byłby nawet tysiąc.

Rodzice, pomijając ich wkład w organizację wesela, dają ok. 2000 zł.

Zobacz również: Pieniądze w prezencie ślubnym? Tak!

ile pieniędzy w kopercie na wesele

fot. Unsplash

Jestem zwolenniczką ustalania takich stawek. Dzięki nim wiem, ile powinnam włożyć do koperty. Kiedyś miałam z tym duży problem, a teraz mniej więcej wiadomo, kto i ile daje. Młodzi wiedzą, czego się spodziewać, a gość nie musi później świecić oczami, że dał za mało. Trzeba pamiętać, że ślub to ogromny wydatek, a na nową drogę życia jakiś wkład też się przyda - mówi nam Patrycja, która w czerwcu wybiera się na wesele kuzynki.

Zupełnie innego zdania jest Magdalena. Według niej każdy powinien wkładać do koperty tyle, ile uważa za słuszne. Bez oglądania się na innych.

To absurdalna sytuacja, kiedy jesteś zmuszana do spełniania konkretnych oczekiwań. Jak dasz mniej, to wyjdziesz na sknerę. Gdybym tak myślała, to bym zwariowała. Ja zawsze daję tyle, ile sama uważam za słuszne i na ile aktualnie mnie stać. Nie mam zamiaru popadać w długi, bo tak wypada - przekonuje.

Komentarze (58)

Ocena: 4.62 / 5
gość (Ocena: 5) 23.08.2018 21:18
Wesele, to wydatek i każdy o tym wie. Nietaktem są te wszystkie sugerujące wierszyki, ale idąc na zabawę, dansing itp. za 150zł nie mamy takiego wystawnego menu jak na weselu i skoro zostaliśmy zaproszeni, to w jakiś sposób zobowiązuje. 150 czy 200zł to z pewnością wesele się nie zwróci w kosztach. A chyba nie chcemy, że nasi nowożeńcy ponosili starty na zabawie dla nas zorganizowanej. najlepiej zorientować się ile płaca za osobę i coś jeszcze dołożyć, żeby coś im zostało jako prezet.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2018 14:27
Brałem ślub i zorganizowane przyjęcie na 200 osób w 1979 roku. W dzień przyjęcia zostaliśmy okradzeni z całej kasy Żyjemy z żoną w miarę przyzwoitych warunkach, kasy nam nie brakuje i jest pięknie, Tak że do młodych kasa to tylko dodatek do życia potrzebny ale nie najważniejszy Pozdrawiam.
odpowiedz
Jakto (Ocena: 5) 04.05.2018 08:24
My biorąc ślub z mężem w 2016r od podstaw za wszystko placilismy sami bez pomocy rodziców,bo chciałam by wesele wyglądało tak jak sobie marzyłam i udało sie! Byłam zadowolona z gości bo bawili sie swietnie i byli zachwyceni weselem. Od poczatku nie nastawialam sie na duże kwoty od gości ale zostaliśmy bardzo mile zaskoczeni -prawie całe wesele sie wróciło.Także drobna rada - nie nastawiajcie sie na dużo bo sie rozczarujecie,a jak nie nastawicie sie wcale to bedziecie miec fajna niespodziankę ;) Ps.dodam tylko że dostaliśmy mniej niż daliśmy tej samej rodzinie na komunie,co wg mnie jest nieco zabawne.. no ale..
zobacz odpowiedzi (1)
R. K. (Ocena: 1) 03.05.2018 23:25
Powiem tak... Za 28 dni biorę ślub. Razem z narzeczoną sami płacimy za wszystko. Poprosiliśmy w zaproszeniach o pieniążek I totka zamiast kwiatów. Nie uważamy żeby to było złe z naszej strony. Każdy da ile może, nie liczymy na wiele, a jak uda się zebrać więcej to wiadomo że będziemy się cieszyć. Decyzja o pieniażkach zamiast prezentów wynika z prostego podejścia, zbierzemy je do kupy i wydamy na to co będzie nam najbardziej potrzebne. Pozdrawiam R. K.
zobacz odpowiedzi (2)
Ela (Ocena: 5) 03.05.2018 22:06
Braliśmy ślub 5 lat temu i jak zapraszałam gości nie liczyłam na kasę ale chcieliśmy mieć tych których kochamy w tym dla nas ważny przy sobie.Na ślub odkładaliśmy sami przez 2 lata i nie liczyliśmy na to że ma się mi to zwrócić.Dlaczego więc ustalać jakieś stawki? Dlaczego świat teraz taki materialistyczny? Dlaczego ktoś się do kogoś nie odzywa bo za mało dał do koperty...chore chore. Ja mam dać komuś do koperty 3000 tys na dobry początek a za chwilę będzie rozwód bo tak to teraz najczęściej jest.Sluby z bajki a potem rozpad i za chwilę będą cię prosić na kolejne wesele i ile znów dać?Koleżanki siostra wychodzi 3 raz za mąż i pyta się ile ona ma dać do koperty?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo