Ile czasu powinniście być razem, zanim zdecydujecie się na wspólne mieszkanie i ślub? Wiemy, kiedy robią to inni!

Najnowsze statystyki mogą niektórych zszokować.
Ile czasu powinniście być razem, zanim zdecydujecie się na wspólne mieszkanie i ślub? Wiemy, kiedy robią to inni!
Fot. Thinkstock
23.07.2017

Podobno nie warto porównywać się z innymi, bo każdy powinien żyć po swojemu. Jeśli coś jest dobre dla kogoś, to nie oznacza, że sprawdzi się także dla ciebie. Sporo w tym prawdy, ale wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa, w którym obowiązują takie, a nie inne normy. Powinniśmy wiedzieć, co się wokół nas dzieje i czy mieścimy się w statystycznej średniej. Choćby tej dotyczącej życia uczuciowego.

Czasami słyszymy, że para zbyt długo zwleka z myślą o sformalizowaniu związku. Kiedy indziej zakochanym zarzuca się, że za bardzo się pospieszyli i szybko tego pożałują. Dzięki szeroko zakrojonemu sondażowi przeprowadzonemu na zlecenie strony bridebook.co.uk, wiemy już, kiedy robią to inni. I to zarówno jeśli chodzi o ślub, ale także zamieszkanie ze sobą czy zaręczyny. Właśnie tyle czasu potrzebuje większość z nas, by zrobić kolejny ważny krok.

A statystycznie robimy to coraz później…

Zobacz również: „Moja dziewczyna zmusza mnie do ślubu”

 

 

idealny wiek na ślub

fot. Thinkstock

W jakim wieku bierzemy ślub?

Chociaż badanie przeprowadzono na grupie 4 tysięcy brytyjskich panien młodych, jego wyniki raczej nie różnią się od polskich realiów. Także w naszym kraju na małżeństwo decydujemy się coraz później. Na ślubnym kobiercu stajemy mając średnio 30,8 lat. W przypadku panów młodych to już 32,7 lat. W 1971 roku było to 22,6 lat dla kobiet i 24,6 lat dla mężczyzn.

Kiedy zamieszkujemy razem?

Tradycjonaliści narzekają, że na ten krok decydujemy się zdecydowanie za wcześnie i później żyjemy bardzo długo na kocią łapę. Dla większości młodych ludzi niewiele to już oznacza. Jednak według statystyk wcale nie wprowadzamy się do ukochanego po kilku tygodniach znajomości. Zazwyczaj potrzebujemy na to 17 miesięcy od momentu poznania. To prawie 1,5 roku.

Zobacz również: Kilka słów od nieszczęśliwej panny młodej: „Mój ślub i wesele okazały się porażką...”

idealny wiek na ślub

fot. Thinkstock

Kiedy się zaręczamy?

Wspólne mieszkanie zacieśnia więzy, ale na sakramentalne „tak” przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pierwszy etap wspólnego życia opiera się na luźnych relacjach. Dajemy sobie czas na sprawdzenie partnera i wycofanie się, jeśli nie spełni naszych oczekiwań. Do zaręczyn dochodzi najczęściej po 22 miesiącach od zamieszkania razem. To prawie 2 lata. W sumie 39 miesięcy od momentu poznania się - ponad 3 lata.

Kiedy bierzemy ślub?

Wydaje się, że od zaręczyn do złożenia przysięgi małżeńskiej krótka droga, ale nie w dzisiejszych czasach. Narzeczeni potrzebują jeszcze więcej czasu, by się upewnić i zorganizować wymarzoną ceremonię. Od pytania „czy wyjdziesz za mnie?” do założenia obrączek mija kolejnych 20 miesięcy, czyli prawie 2 lata.

Zobacz również: Ślub w wieku 20 lat - dobry czy zły pomysł?

idealny wiek na ślub

fot. Thinkstock

W sumie od momentu poznania partnera do ślubu mija 59 miesięcy, czyli prawie 5 lat. Trudno więc uznać, by była to spontaniczna decyzja. Młodzi ludzie nie tyle boją się odpowiedzialności, co próbują nabrać pewności, że to właśnie z tą osobą chcą spędzić resztę życia. Brzmi bardzo rozsądnie, ale z efektów wcale nie możemy się cieszyć.

Rozwodzimy się coraz częściej, a nasze małżeństwa trwają coraz krócej. Tylko w 2016 roku na ten krok zdecydowało się 64 tys. par. Już prawie co drugi (44 procent) związek małżeński kończy się rozpadem.

Statystyki te dotyczą jednak osób mieszkających w miastach. Na wsi wskaźnik rozwodów wynosi ok. 23 proc.

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
kuleczka (Ocena: 5) 25.07.2017 14:42
my to po miesiacu... heh
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.07.2017 10:12
Sprawdzenie sie i wycofanie sie jesli nie spelni naszych oczekiwan??A co, to partner jest rzecza ktora mozna wyrzucic jak nie odpowiada jakas wada? Gdzie tu milosc ktora akceptuje innego takim jaki jest?Gdzie bycie razem mimo wszystko??
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 23.07.2017 05:20
"Ile czasu powinniście być razem ..". Odp.: Po 60 latach jest już pewność.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo