Cała prawda o polskich weselach: Kiedy pobieramy się najczęściej i ILE TO KOSZTUJE?

Nie uwierzysz, jak kosztowna jest to impreza!
Cała prawda o polskich weselach: Kiedy pobieramy się najczęściej i ILE TO KOSZTUJE?
Fot. iStock
22.03.2017

Jesienią i zimą branża weselna przeżywa zastój. Wiosna i lato to szczyt sezonu ślubnego. Chociaż badania wykazują, że coraz później i rzadziej stajemy na ślubnym kobiercu, większość z nas marzy o hucznej uroczystości. W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że akurat na tej okazji nie można oszczędzać. Każda para młoda chce zorganizować imprezę, której goście nie zapomną do końca życia. A to oczywiście kosztuje…

Ile? Sprawdził to największy serwis z ogłoszeniami w naszym kraju, OLX.pl. Portal przeprowadził ankietę wśród swoich użytkowników. Jej wyniki mówią nam m.in. w jakim miesiącu najczęściej pobierają się Polacy, ile wydają na to pieniędzy, jak finansują wesele, a nawet - ile kosztuje wymarzona suknia ślubna.

Badani to w większości ludzie młodzi (18-30 lat), planujący ślub jeszcze w tym roku oraz z wykształceniem wyższym lub średnim.

Zobacz również: Kontrowersyjny plan Magdy: „Moi goście weselni dali w kopertach ZA MAŁO. Wymyśliłam, jak się zemszczę!”

 

wesele w polsce

fot. iStock

Termin ślubu

Ankietowani to przede wszystkim tegoroczni nowożeńcy (84 procent). Pozostali planują ślub w przyszłym roku (24 proc.), a zaledwie 5 proc. - za 2 lata. Nie zabrakło par, które wyznaczyły sobie termin dopiero w 2022 roku.

Ogromną popularnością cieszy się przesąd, że najlepszy miesiąc na to, aby się pobrać, to ten z literą „R” w nazwie. 44 procent ankietowanych wybrało czerwiec lub sierpień. Dla 17 proc. idealny moment to wrzesień. Znacznie rzadziej bierzemy ślub w kwietniu lub maju.

Nie powinno dziwić, że niemal 85 procent tego typu uroczystości odbywa się w sobotę. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest jednak ślub w piątek (niemal 10 proc. odpowiedzi). 86 proc. pielęgnuje tradycję i chce to zrobić w kościele.

Zobacz również: Młodożeńcy zdradzają, jak zaoszczędzić na weselu: Wypożyczona suknia, muzyka z płyty, tańszy alkohol...

wesele w polsce

fot. iStock

Ile kosztuje wesele?

OLX.pl sprawdziło, jak kosztowna jest to impreza. Okazuje się, że wymarzone wesele to wydatek przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aż 45 procent ankietowanych twierdzi, że to koszt rzędu 20-40 tysięcy złotych. Co trzecia para młoda chce się zmieścić w budżecie poniżej 20 tys. zł. Co czwarte wesele kosztuje ponad 40 tysięcy.

W przeliczeniu na jednego gościa to najczęściej mniej, niż 200 zł od osoby (51 proc. badanych). Niemal 30 proc. ankietowanych uważa, że absolutne minimum to przedział między 200 a 300 zł. Statystyczne polskie wesele to od 51 do 100 gości (38 procent) lub 101-200 osób (36 proc.).

Aż 75 procent nowożeńców chce sfinansować wesele z własnych oszczędności lub dzięki pomocy rodziny. 12 proc. wspomaga się pożyczką, a 5 proc. zaciąga kredyt na całość.

Suknia ślubna to zazwyczaj wydatek nie większy, niż 2000 zł. Po 31 proc. badanych chce przeznaczyć na ten cel od 1001 do 2000 zł lub mniej, niż 1 tys.

 

wesele w polsce

fot. Thinkstock

Co radzą przyszli nowożeńcy parom, które dopiero zaczynają planować uroczystość?

“Dobrze zaplanujcie sobie budżet, niech wesele będzie dniem dla Was a nie dla gości. To wasz dzień!”

Oszczędzajcie już przed zaręczynami, bo koszty są straszne”

“Dużo spokoju i dobry plan to podstawa”

“Ślub to najważniejszy moment w życiu a nie towarzyszące mu uatrakcyjnienia”

“Bardzo dużo rzeczy można zrobić samemu - wymaga to jednak więcej czas, zapału i umiejętności. Chociaż jest dużo tańsze i bardziej satysfakcjonujące”.

“Szukanie używanych sukienek i innych możliwych produktów w celu obniżenia kosztów”

“Sporządzić listę rzeczy do załatwienia i punkt po punkcie realizować”

“To jedyny taki dzień w życiu - cieszcie się, korzystajcie a gdy coś nie idzie po Waszej myśli nie przejmujcie się tym”

“Planujcie wszystko dużo wcześniej, bez zbędnego stresu i na luzie”

Koszty zawsze są większe, niż początkowo się zakłada

“Ustalajcie wszystko wcześniej, żeby wszystko się udało i Panna Młoda powinna kupić sobie organizer ślubny, żeby wszystko zapisywać - nawet drobną rzecz” - czytamy w komunikacie OLX.pl.

Zobacz również: Trochę sprytnych sposobów, żeby oszczędzić na ślubie i weselu

Komentarze (25)

Ocena: 4.8 / 5
Kamila (Ocena: 5) 25.04.2018 21:35
Nie ma co oszczędzać na weselu, bo to jeden z najważniejszych dni w życiu. My zaprosiliśmy sporo gości i zorganizowaliśmy imprezę w Best Western Premier w Krakowie. Sala okazała się idealna i ogólnie byliśmy bardzo zadowoleni z organizacji. Mimo wszystko myślę, że jak na ten poziom cenowo wyszło bardzo w porządku.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 19.04.2018 10:47
Wiadomo, że organizując wesele trzeba sie liczyć z tym, że będzie to trochę kosztowało. My zorganizowaliśmy wesele w Chacie z Zalipia w sarnowie. Okazało się, że nie było tak drogo, a zabawa była super.
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 10.04.2018 09:56
To zależy jakie atrakcje dodatkowo się bierze. My zdecydowaliśmy sie tylko na dodatkowy catering na weselu. Zatrudniliśmy firme Catering Arts, która przygotowala dla nas wiejski stół w kształcie wozu.
odpowiedz
Asia (Ocena: 5) 10.04.2018 09:32
My też wydaliśmy na wesele podobną kwotę, ale nie żałujemy, bo wesele ma się raz w życiu. Orrganizowaliśmy je w hotelu best western efekt express w krakowie i przyjęcie było mega udane, a wszyscy goście zadowoleni.
odpowiedz
Hania (Ocena: 5) 10.04.2018 09:30
Teraz wesela to bardzo droga impreza i tak naprawdę każdy organizuje ja tak, jak go stać. My zorganizowaliśmy spore wesele w restauracji instalacje art bistro w zamku ujazdowskim. Sporo wydaliśmy, ale nie żałuję, bo było warto.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo