Dokładnie W TYM WIEKU powinnaś wziąć ślub. Uważaj, żeby nie przegapić tego momentu!

Nie czekaj do trzydziestki - radzą naukowcy. Posłuchasz ich?
Dokładnie W TYM WIEKU powinnaś wziąć ślub. Uważaj, żeby nie przegapić tego momentu!
Fot. Thinkstock
28.02.2017

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Już dawno minęły czasy, kiedy panna młoda była naprawdę młoda. Decyzję o wstąpieniu w związek małżeński i powiększeniu rodziny odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Najpierw studia, kariera i przynajmniej kilka lat w nieformalnym związku. Nie zawsze wynika to ze strachu przed odpowiedzialnością. Można powiedzieć, że to czasy wymusiły na nas zmianę priorytetów.

Coraz rzadziej na ślubnym kobiercu stają osoby poniżej 30. roku życia. I teoretycznie nic w tym dziwnego, bo przynajmniej mamy czas do namysłu. Z praktycznego punktu widzenia może to być jednak problem - twierdzi dziennikarz Brian Christian i Tom Griffiths zajmujący się kognitywistyką, czyli naukową obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu oraz umysłu. Według ich wspólnej teorii obrączka na naszej dłoni powinna znaleźć się o wiele wcześniej.

Autorzy publikacji na ten temat określili konkretny wiek. Daleko Ci do niego? A może już jest za późno?

 

w jakim wieku ślub

fot. Thinkstock

Teoria opiera się na „zasadzie 37 procent”, która odnosi się do naszych planów na najbliższą określoną przyszłość. Osoba wchodząca w dorosłość myśli przede wszystkim o tym, by usamodzielnić się finansowo, mieć gdzie mieszkać, zakochać się. To kolejne przełomowe etapy, takie jak wyprowadzka z domu rodziców, ukończenie studiów, pierwsza praca, poważny związek i tak dalej.

Jest tego sporo, ale okazuje się, że ewentualne problemy w ich realizacji nie są żadną przeszkodą, aby pomyśleć o ślubie. Według autorów publikacji wystarczy zrealizować 37 procent z nich, żeby poczuć się w miarę stabilnie i móc założyć rodzinę. Statystyki dotyczące naszych zachowań pozwoliły określić, w jakim dokładnie wieku osiągamy ten pułap samorealizacji.

Wychodzi na to, że osoby zwlekające aż do trzydziestki popełniają wielki błąd.

Zobacz również: 7 powodów, dlaczego lepiej wziąć ślub w młodym wieku

w jakim wieku ślub

fot. Thinkstock

Według szczegółowych obliczeń „zasada 37 procent” znajduje swoje odzwierciedlenie w praktyce, kiedy mamy dokładnie 26 lat. Oczywiście, z tym bywa różnie i jest to jedynie średnia, ale warto wziąć ją pod uwagę. Najlepiej, gdy wypiszesz na kartce wszystkie swoje najważniejsze plany i zaznaczysz te już zrealizowane. Powoli zbliżasz się do połowy? To czas, żeby zalegalizować związek.

Nie chodzi jedynie o tak praktyczne kwestie jak to, z czego się utrzymamy i czy będziemy mieli gdzie mieszkać. 26 lat to także szczególny moment, jeśli chodzi o nasze emocje. Jeśli jesteśmy ze swoją drugą połową do tego czasu, to znaczy, że naprawdę jesteśmy sobie pisani. Nigdy wcześniej, ani później prawdopodobieństwo trafienia na ideał nie będzie tak duże.

Może warto wziąć to pod uwagę i nie zwlekać do trzydziestki?

Zobacz również: Czy jesteś typową kobietą? Dokładnie tym wieku większość z nas traci cnotę, wychodzi za mąż, rodzi dziecko...

 

w jakim wieku ślub

fot. Thinkstock

Przypomnijmy wyniki innych badań na ten temat, o których pisaliśmy w minionych latach. Z nich wynika m.in.:

- najlepiej zamieszkać ze swoim partnerem po ukończeniu 25 lat,

- ślub przed 23. rokiem życia zwiększa ryzyko szybkiego rozwodu,

- idealny moment na zawarcie związku małżeńskiego to 30 lat w metryce,

- w pierwszą ciążę najlepiej zajść zaraz po ślubie, czyli też w wieku 30 lat.

Pytanie tylko - którymi danymi lepiej się sugerować? 26 i 30 lat to jednak spora różnica…

Zobacz również: Wczesny ślub sprawi, że przytyjesz?

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 4.89 / 5
gość (Ocena: 5) 01.03.2017 20:01
ja mam 27 lat i juz bardzo chce wyjsc za maz,niestety moj partner jakos sie do tego nie kwapi( co prawda jestesmy ze soba dopiero dwa lata) ale ja coraz czesciej odczuwam presje ze strony srodowiska :/ moje rowiesniczki maja juz 6letnie dzieci,a ja ani widu ani slychu o ustatkowaniu sie :(
odpowiedz
m. (Ocena: 5) 28.02.2017 22:40
"Pytanie tylko - którymi danymi lepiej się sugerować? 26 i 30 lat to jednak spora różnica…" Ile lat ma autorka artykułu, bo jak dla mnie brzmi jak młoda staruszka?
odpowiedz
AnkaA (Ocena: 4) 28.02.2017 15:28
A jak ktoś w wieku 26 lat nie poznał idealnego partnera czy partnerki to co? Brać co sie nawinie? I rozwód za dwa lata? To ja wolę poczekać i być panną starą niż młoda ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2017 09:59
Tylko, że w krajach bardziej rozwiniętych ludzie szybciej się usamodzielniają niż w Polsce.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.02.2017 06:31
jak dla mnie 26 i 30 to żadna różnica. tylko 4 lata. znaczenie to może mieć wtedy kiedy porownujecie bobasa z czterolatkiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie