Zapomnij o świeckiej muzyce w czasie ślubu. Biskup wprowadza utwory zakazane!

Nie zgadniesz, których piosenek nie można już grać w kościołach...
Zapomnij o świeckiej muzyce w czasie ślubu. Biskup wprowadza utwory zakazane!
Fot. Thinkstock
24.09.2016

Jeszcze kilkanaście lat temu ślub był jednoznaczny z uroczystością o charakterze religijnym. Dzisiaj to już nie takie oczywiste, bo nawet połowa związków małżeńskich zawierana jest tylko przed urzędnikiem. Kościół powinien więc zawalczyć o wiernych, ale… robi coś zupełnie na odwrót. Niektórzy duchowni mnożą zakazy, które mogą jedynie pogorszyć sytuację.

Wiesław Mering, biskup włocławski, wydał kontrowersyjne zarządzenie. W specjalnym dokumencie wprowadza ograniczenia dot. oprawy muzycznej nabożeństw czy zasad filmowania uroczystości ślubnej. Wszystko przez „powtarzające się w ostatnich czasach liczne nadużycia w przeznaczeniu świątyń do innych celów niż sakralne”.

Duchowny wskazał wprost dwa popularne utwory, ale w myśl jego nauczania czarna lista może być znacznie dłuższa…

Zobacz również: ŚLUB W CIĄŻY: Czy kogoś jeszcze gorszy ciężarna panna młoda?

 

Według biskupa piosenka Leonarda Cohena „Hallelujah” nie powinna być grana w kościołach, choć wiele par młodych prosi organistów właśnie o ten utwór.

 

Drugą wskazaną kompozycją jest „Serce Matki” Mieczysława Fogga. Ona także nie spełnia oczekiwań wysokiego rangą duchownego.

 

ślub kościelny

fot. Thinkstock

„Nic, co świeckie, nie powinno mieć miejsca w naszych świątyniach. Nie łudźmy się, nie dotrzemy do naszych wiernych przez muzykę, która nie ma inspiracji religijnych, chociażby była napisana przez wybitnych kompozytorów” - czytamy w zarządzeniu biskupa.

W dokumencie pojawił się również… zakaz używania dronów w czasie uroczystości. „Nasza liturgia jest piękna i bogata, wystarczy sprawować ją w sposób godny, przygotowany i z należnym zaangażowaniem. Wszystkie zaś udziwnienia czy szukanie poklasku i oryginalności są zakazane” - przestrzega duchowny.

Czy to przyczyni się do większej popularności ślubów kościelnych? Wątpliwe.

Zobacz również: Formalności związane ze ślubem kościelnym

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 4 / 5
A. (Ocena: 1) 05.01.2017 12:17
Msza Swięta to bezkrwawa ofiara. Gdzie wiec jest tu miejsce na utwory niesakralne? To żadna nowość, przepisy dotyczące muzyki liturgicznej funkcjonują od dawna - nikt tego nie wymyślił teraz. Tym bardziej nikt nie wymyślił tego po to, aby "odciągać wiernych od Kościoła". Co za bzdurny artykuł. Ślub kościelny nie ma być popularny. To sakrament. A Kościół nie będzie przyciągał wiernych świeckimi pioseneczkami, które są łatwe, miłe, przyjemne, popularne itp. Bo nie o to chodzi na Mszy Świętej, zeby komuś przypaść do gustu, żeby ktoś się uradował z milusiej pioseneczki. To nie chodzi o to, ze świecka piosenka jest zagrożeniem duchowym (jak ktoś napisał poniżej). Chodzi o zachowanie podstawowych zasad liturgii oraz oddanie czci i chwały Bogu Najwyższemu, który za Ciebie umiera na krzyżu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2016 16:23
A my składamy przysięgę w piątek a ślub z otoczką kościelną nad jeziorem ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.09.2016 10:11
Nie jestem wierząca ale dla mnie to jest logiczne. Co z tego, że ładna piosenka - jest świecka i alleluja w refrenie tego nie zmieni :P Tak samo dron w kościele... dron jest głośny i rozprasza. Tak wszystkim na siłę zależy, żeby ślub był w kościele ale widać, że robią to dla oprawy i żeby ładnie wyglądało a nie dlatego, że ma to dla nich religijne znaczenie...
odpowiedz
Klaudd (Ocena: 5) 24.09.2016 18:47
Ludzie, ale przesadzacie... To jest fakt, że ze ślubu kościelnego małżonkowie robią szopkę! Byłam ostatnio na ślubie, gdzie był chór, organista i chłopak na skrzypcach. Nikt nie wiedział, że to tak będzie wyglądać, każdy przygotował utwory do śpiewania. I na prawdę jest wiele pięknych utworów nie zaburzających liturgii, a nie tylko "Hallelujah" czy "Ave Maria". Czepiacie się tak tego Kościoła, a dalej bierzecie w nim ślub. Jak chcecie mieć ślub na wypasie to idźcie do urzędu i po problemie! W ślubie kościelnym najważniejsza jest moc sakramentu. Jak w to niewierzycie to nie wiem po co Wam do szczęścia ten Kościół...
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 24.09.2016 13:40
Nie przejmujcie zawsze ślubu może udzielić rabin, pastor, czy pop. Z nimi łatwiej się dogadać.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie