Dramatycznie spada liczba ślubów kościelnych! Ilu Polaków wybiera ceremonię cywilną?

W dużych miastach już prawie połowa małżeństw zawieranych jest w urzędzie.
Dramatycznie spada liczba ślubów kościelnych! Ilu Polaków wybiera ceremonię cywilną?
Fot. Thinkstock
09.07.2016

Polska to kraj, w którym oficjalnie wszystko odbywa się po bożemu. Niemal wszyscy jesteśmy głęboko wierzącymi katolikami przestrzegającymi religijnych nakazów i zakazów. Rzeczywistość zdaje się temu przeczyć. Coraz mniej wiernych uczestniczących w mszach, coraz więcej aktów apostazji, coraz mniej ślubów, coraz więcej rozwodów, nieślubne dzieci i jeszcze długo można tak wymieniać. Z 95 procent wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego na papierze, praktykuje mniej niż połowa.

Pomimo widocznych zmian w naszym stylu życia, wydawało się, że akurat ślub kościelny jest dla nas sprawą oczywistą. Nawet niewierzący decydują się na ceremonię w świątyni, bo tak wypada. Okazuje się jednak, że taka religijna dwulicowość także ma swoje granice. Z badań przeprowadzonych przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że do złożenia przysięgi małżeńskiej nie potrzebujemy już księdza.

Ślubów kościelnych jest coraz mniej. Czyli ile?

Zobacz również: Cennik sakramentów: Ile kosztuje ślub, dlaczego pogrzeb jest jeszcze droższy?

 

ślub kościelny czy cywilny

fot. Thinkstock

Z raportu przygotowanego przez łódzkich naukowców dowiadujemy się, że jeszcze 2000 roku zdecydowana większość małżeństw było zawieranych w kościele - czytamy w portalu RP.pl. 72 procent młodych par decydowało się na ślub wyznaniowy. 66 procent w miastach i aż 82 procent na wsiach.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Przez 15 lat liczba sakramentalnych małżeństw udzielanych w Polsce spadła o 10 punktów procentowych - do 62 procent. Oznacza to, że 38 procent z nas decyduje się na ślub cywilny.

Szczególnie widoczne jest to w miastach, gdzie przed ołtarzem przysięga sobie już zaledwie 56 procent małżonków. Na wsiach - 70 proc. Najwięcej ślubów kościelnych udziela się w woj. podkarpackim, najmniej - dolnośląskim i zachodniopomorskim.

Zobacz również: Jakie dziewczyny decydują się na ślub w młodym wieku?

ślub kościelny czy cywilny

fot. Thinkstock

Z czego to wynika? Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci podają najważniejsze przyczyny odejścia od Kościoła:

ślub kościelny jest niemożliwy - coraz więcej małżeństw się rozpada, a ceremonię kościelną można mieć tylko raz w życiu;
religia staje się sprawą indywidualną - młodzi nie czują potrzeby ostentacyjnego wyznawania wiary;
nie traktujemy małżeństwa poważnie - ryzyko rozwodu jest spore i lepiej zachować szansę na ceremonię kościelną na później.

O krok dalej idzie etyk i fiolozof z KUL, ks. prof. Adam Szostak, który twierdzi, że „młodzi, którzy nie chcą ślubować w kościele, pokazują, że nie zależy im na dozgonnym związku, pełnym więzi z Chrystusem i Kościołem, a to znak ich płytkiej wiary”.

Zobacz również: Ślub kościelny po cywilnym

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 10.07.2016 18:44
Dzis po wiekszosci pary chca ślub cywilny z prostego powodu a mianowicie jest o wiele tańszy niz koscielny i szybszy. Osobiscie wole slub cywilny niz koscielny ale teraz i tak weszlo w mode (bardziej niz kiedys) zycie na kocia łape wiadomo kasa jest i nie trzeba isc do pracy a to wszystko z naszych podatkow niestety
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 09.07.2016 17:57
Do anonima z 13:32. ślub kościelny też bierze się po to, żeby być z kimś do końca życia. w przeciwieństwie do cywilnego rozwodu już nie dostaniesz. :p
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.07.2016 13:32
Dla mnie cywilny ma po prostu większe znaczenie niz nic nie znaczący religijny obrządek. Ślub z założenia bierze się po to, zeby być z sobą na zawsze, do ma wiara do tego? Poza tym śluby koscielne są malo taktowne - w kółko gadka o powiększaniu rodziny. A nie każdy chce mieć dzieci.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo