Zmiana nazwiska po ślubie. TAK czy NIE?

Zmiana nazwiska po ślubie to poważna decyzja. W jakich przypadkach lepiej pozostać przy swoim?
Zmiana nazwiska po ślubie. TAK czy NIE?
Fot. Thinkstock
30.05.2016

Wraz z podjęciem decyzji o wyjściu za mąż kobiety muszą rozważyć kilka kwestii. Jedną z nich jest zmiana nazwiska. Przyjąć nazwisko męża, zostać przy własnym, a może zdecydować się na podwójne? Rzadziej myśli się o przejęciu nazwiska żony przez męża czy dołączeniu jej nazwiska do jego, chociaż nie jest to zabronione. Zdecydowana większość kobiet decyduje się na zmianę swojego nazwiska.  Sugeruje to tradycja, rodzina, przyszły mąż. Są jednak panie, dla których nie jest ona oczywista. Czasy się zmieniły i płeć piękna coraz częściej domaga się swoich praw, także pod tym względem. 

Sprawa nazwiska jest regulowana przez art. 25 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego trzeba wystosować oświadczenie, w którym przedstawiona zostanie decyzja odnośnie nazwisk małżonków.

Przy podjęciu decyzji trzeba poważnie zastanowić się nad wszystkimi aspektami. Po ich analizie doszłyśmy do wniosku, że jest więcej powodów, aby pozostać przy swoim nazwisku. Oto one.

Zobacz także: REPORTAŻ: Moja świadkowa przyćmiła mnie w dniu ślubu

zmiana nazwiska po ślubie

Fot. Thinkstock

Gdy Twoje nazwisko brzmi ładniej

Wiele osób bierze pod uwagę kwestie estetyczne. Panie nierzadko decydują się na przejęcie nazwiska męża, bo ładniej brzmi, bo wstydzą się swojego. Ale ta sama kwestia działa także na odwrót. Nazwisko męża może pozostawiać dużo do życzenia, a kobiety wręcz przeciwnie. Jeśli nazwisko przyszłego męża budzi Twój wewnętrzny opór, nikt nie ma prawa zmusić Cię do zmiany. Niektóre kobiety decydują się na kompromis i wybierają nazwisko dwuczłonowe. W ten sposób jednocześnie podkreślają swoją odrębność i związek z ukochanym mężczyzną. Nie da się jednak ukryć, że to rozwiązanie nie jest najlepsze. Z przyczyn formalnych, jak i bardziej prozaicznych. Za tę ostatnią można uznać chociażby brak miejsca w rubryce do podpisu. Niby głupstwo, ale takie, które irytuje. 

zmiana nazwiska po ślubie

Fot. Thinkstock

Gdy jesteś mocno przywiązana do własnej tożsamości

Nazwisko wiąże się z aspektem społecznym i emocjonalnym. Wyraża ono tożsamość kobiety, jej przywiązanie do drzewa genealogicznego i własnej tradycji. Kiedy nagle staje ona przed podjęciem decyzji o zmianie nazwiska, to naturalne, że z powodu możliwości utraty własnej tożsamości pojawia się w niej pewnego rodzaju bunt. Małżeństwo jest jednością dwojga ludzi, ale czy trzeba to podkreślać zmianą nazwiska? Zachowując swoje nazwisko, zachowujesz równowagę w małżeństwie. Spróbuj wytłumaczyć to delikatnie przyszłemu mężowi, który ze względów honorowych może mieć jakieś obiekcje.

Zobacz także: Dostała bardzo skromny pierścionek zaręczynowy. Teraz musi się z tego tłumaczyć!

 

zmiana nazwiska po ślubie

Fot. Thinkstock

Gdy masz ugruntowaną pozycję zawodową

Zmiana nazwiska to poważny dylemat zwłaszcza dla kobiet aktywnie działających w przestrzeni naukowej, społecznej, politycznej czy artystycznej. Często mają one na koncie duży dorobek naukowy, są znane w swojej branży i to naturalne, że nie chcą tego utracić. Przyjęcie nazwiska męża może odbić się na ich karierze.

zmiana nazwiska po ślubie

Fot. Thinkstock

Gdy masz do załatwienia mnóstwo formalności

Zmiana nazwiska wiąże się z załatwianiem formalności. Przed Tobą wymiana wszystkich dokumentów, czyli dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu… Poza tym musisz pomyśleć o wszystkich umowach, które Cię obowiązują. Dlatego staniesz jeszcze przed obowiązkiem poinformowania o zmianie nazwiska wszystkich instytucji, z którymi jesteś związana prawnie.

zmiana nazwiska po ślubie

Fot. Thinkstock

Gdy masz możliwość zmiany nazwiska w przyszłości 

Jeżeli po jakimś czasie zmienisz zdanie, możesz wystosować do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedni wniosek i zmienić swoje nazwisko na nazwisko męża. Musisz tylko odpowiednio go umotywować. Niektóre kobiety po latach dojrzewają do takiej decyzji. Zawsze lepiej jest najpierw pozostać przy swoim nazwisku i potem pozytywnie zaskoczyć męża niż na odwrót. Daj sobie czas na podjęcie tej decyzji.

Zobacz także: Płaskie buty od projektantów, które uratują Twoje stopy w dniu ślubu

 

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 4.54 / 5
Lila (Ocena: 5) 04.06.2016 17:59
Wprawdzie jestem stanu wolnego,ale przy każdym ze swoich poprzednich związków byłam skłonna przyjąć nazwisko swojego chłopaka,gdyby doszło do ślubu. Czy dlatego,że lepiej współgra z moim imieniem niż panieńskie? Nie. I panieńskie i "Mężowskie" pasują,jednakże od zawsze wiem,że jeżeli kiedykolwiek wyjdę za mąż przez wzgląd na moje relacje z ojcem przyjmę nazwisko po mężu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2016 23:52
Ja zostalam przy swoim nazwisku mojemu mezowi to odpowiada. Do mojego imienia bardziej pasuje moje a poza tym nie mialam ochoty na zmiane wszystkich dokumentow i kart kredytowych, za duzo zamieszania
odpowiedz
motylek (Ocena: 5) 31.05.2016 15:05
Hej, ja mam ładne nazwisko, narzeczony też ok, ale nie chciałabym się tak nazywać, więc myślałam, że po ślubie zostawię swoje ew. dwuczłonowe. Jednak on czasem mowi, że nie ma obiekcji aby przyjąć moje nazwisko bo mu się podoba. Dla mnie to ok, ale co jego rodzina na to? Myślicie, ze będą mówić, że to ja go przekabaciłam? Mogą się obrazić, że będzie nosił moje nazwisko? Nie każdy będzie mógł zrozumieć, że to jego wola, natomiast ja jestem osobą dosyć przebojową i zawsze obstawiam na swoim, z kolei on jest spokojny i wiele osób postrzega to jako uległóść woec mnie choć wcale tak nie jest. Nie chcę, żeby ktoś się podśmiewał, że namówiłam go na zmianę nazwiska na moje... co myślicie? Nie zapytam ich wprost bo wg mnie to musi wyjść od niego, a też wiem, że pewnie by powiedzieli róbcie co chcecie a swoje myśleli.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2016 14:38
Moi rodzice duzo podrozowali i pracowali za granica przez wiele lat dlatego dali mi imie ktoro w wielu jezykach brzmi i pisze sie tak samo albo co najmniej podobnie zeby mi ulatwic ewentualna kariere w przyszlosci. Ich imiona i nazwisko byly bardzo polskie i ciezkie do wymowienia dla obcokrajowcow. Tak sie zdarzylo ze moj maz jest Kanadyjczykiem ale jego dziwdkowie pochodza z Polski i jego nazwisko jest rowniez bardzo polskie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2016 14:31
Ja pamietam gdy jako mala dziewczynak odkrylam ze moja mama zmienila swoje nazwisko na nazwisko taty to bylo to dla mnie bardzo dziwne. Przedstawialam sie zawsze imieniem i nazwiskiem i nie wyobrazalam sobie zeby to sie kiedys zmienilo, wydawalo mi sie to niespraweidliwe. Wiele lat minelo a ja nie zmienilam swojego nazwiska, teoretycznie oficjalnie dodalam nazwisko meza ale posluguje sie pelnymi tylko kiedy musze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie