Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To nie takie oczywiste...

A co z obrączką ślubną? Lubimy utrudniać sobie życie!
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To nie takie oczywiste...
fot. Thinkstock
12.01.2016

Niektórzy twierdzą, że XXI wiek to najwyższy czas, aby zrezygnować z niektórych tradycji i zapomnieć o obowiązujących od lat zabobonach. Coraz więcej z nas wychodzi z założenia, że warto żyć po swojemu, a obyczaje odłożyć na półkę historii. Teraz jesteśmy racjonalni, zdroworozsądkowi i nowocześni. Do czasu, kiedy chodzi o takie kwestie jak zaręczyny i ślub. Wtedy przypominamy sobie o zwyczajach i chcemy je pielęgnować.

Wiele z nas zastanawia się nad tym, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy. Później te same wątpliwości dotyczą obrączki ślubnej. Istnieją teorie dotyczące właściwej dłoni, przekładania pierścionków z jednej na drugą, a nawet łączenia ich na jednym palcu. Wbrew pozorom to wcale nie takie proste, dlatego czas rozwiać wątpliwości i sprawdzić, jak radzi sobie z tym większość narzeczonych i panien młodych.

Ty też uważasz, że ma to jakiekolwiek znaczenie?

 

pierścionek zaręczynowy

fot. Thinkstock

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

 

W tej kwestii po prostu nie ma dyskusji. Znawcy zajmujący się zwyczajami i etykietą jednoznacznie wskazują, że pierścionek zaręczynowy powinien spocząć na palcu serdecznym (obok małego).

 

Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy?

 

Przynajmniej w tym temacie panuje pełna dowolność, choć wszystko zależy od tego, czy chcesz być postrzegano jako bardziej Polka, czy może jednak Europejka. W naszym kraju przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej dłoni, w pozostałych krajach Europy – raczej na lewej.

 

pierścionek zaręczynowy

fot. Thinkstock

Na którym palcu nosi się obrączkę?

 

W tym temacie także nie ma pełnej zgodności. Polki bardzo często w dniu ślubu przekładają pierścionek zaręczynowy z prawej dłoni na lewą, by zrobić miejsce na obrączkę. Istnieje także teoria, by pierścionka zaręczynowego w ogóle się pozbyć, bo nie ma już żadnego uzasadnienia. Jeszcze innym sposobem jest pozostawienie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni i dołożenie do niego obrączki.

 

O czym musisz pamiętać?

 

Z tego wszystkiego wynika jedno – pierścionek zaręczynowy należy bezwzględnie nosić na palcu serdecznym. Wybór dłoni zależy już od indywidualnych potrzeb.

 

pierścionek zaręczynowy

fot. Thinkstock

Skąd wzięła się ta różnica?

 

Źródła historyczne podają, że do połowy XIX wieku Polki, podobnie jak obywatelki innych krajów europejskich, nosiły pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej dłoni. Jednak po upadku powstania styczniowego, na znak żałoby po stracie mężów, wdowy przełożyły pierścionki na prawą dłoń. Zwyczaj ten się przyjął i obowiązuje do dziś.

 

Dlaczego w większości krajów pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej dłoni?

 

Pierścionek zaręczynowy jest dowodem miłości, a ta kojarzy się oczywiście z sercem. To umiejscowione jest po lewej stronie klatki piersiowej, więc pierścionek powinien znajdować się jak najbliżej niego. Zwykło się także uważać, że żyła biegnąca od palca serdecznego lewej dłoni prowadzi bezpośrednio do serca.

 

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 4.88 / 5
Anna (Ocena: 5) 13.01.2016 11:42
dla mnie to oczywiste że kiedyś mieliśmy ziemię i tytuł, a moi przodkowie w czasie wojny za to byli rozstrzeliwani. rzeczywiście cudowna przeszłość. wolałabym nie mieć tego wielkiego tytułu nigdy w życiu a za to poznać pradziadka, ktorego w prl-u zabili za to. a mógł pożyć jeszcze długo. a tu próbowałam wyjaśnić, że w mojej rodzinie zwyczaj noszenia zaręczynowych pierścionków jest bardzo długi, a teraz wypowiadają się niby "specjaliści", zafascynowani zachodem którzy wmawiają, że tylko serdeczny palec się liczy. zapomniałam, że teraz palec środkowy jest kojarzony z bardzo niekulturalnym gestem propagowanym m.in. w teledyskach z zachodu... zorientujcie się w swoich korzeniach, podpytajcie rodziców, dziadków czy pradziadków jeśli ich jeszcze macie. zobaczcie ile macie tradycji rodzinnych, które zapominacie bo "zachód taki fajny, lepszy, trzeba się wzorować".
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2016 22:12
Ja nie wyobrażam sobie noszenia na innym palcu niż serdeczny. Jest mi po prostu niewygodnie, to jest jedyny palec który znosi takie ozdoby :) Po ślubie zaręczynowy powędruje na lewą rękę :) Za to moje wszystkie koleżanki noszą zaręczynowy na środkowym palcu, bo tak im najwygodniej, więc co kto lubi :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2016 20:05
niech każdy nosi jak mu wygodnie, ja noszę na środkowym na lewej dłoni bo tam mi najwygodniej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2016 17:53
A ja noszę zaręczynowy na środkowym palcu prawej dłoni, bo zwyczajnie na serdeczny jest za duży, pasuje tylko na środkowy. I niestety nie da się go zmniejszyć, bo ma jeden brylant na środku, a dookoła małe diamenciki na 3/4 obrączki, a takich się ani nie powiększa, ani nie zmniejsza, więc wyjścia za bardzo nie mam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2016 16:05
U mnie w rodzinie jest zwyczaj że zaręczynowy pierścionek do dnia ślubu jest na serdecznym u prawej ręki i że później zmienia się go na lewą rękę. Wiąże się to chyba z jakimś przesądem że taka biżuteria nie wiem czy obrączka czy pierścionek zaręczynowy noszony na palcu środkowym przyciąga zdradę partnera czy coś takiego, a niestety u mnie jesteśmy troszkę wierzący w takie zabobony ;( Ja jeszcze nie mam pierścionka zaręczynowego ale jak będę go mieć do dnia śluby będzie u prawej ręki a później go albo przemienię albo całkowicie z niego zrezygnuję, choć przyznam że styl "neoazjatycki"( nie wiem czy to poprawne ale często spotykane na dalekim wschodzie) mi się podoba czyli zamiast pierścionka zaręczynowego od razu jest obrączka, gdzie obydwoje narzeczonych je noszą. Przepraszam za styl wypowiedzi jestem jakaś nie wyraźna :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie