TEST: Czy powinnaś pozostać przy nazwisku panieńskim po ślubie?

Coraz więcej z nas rezygnuje ze zmiany danych osobowych po ślubie. Czy Ty też o tym myślisz?
TEST: Czy powinnaś pozostać przy nazwisku panieńskim po ślubie?
19.08.2015

Statystyki są nieubłagane – coraz więcej z nas odchodzi od tradycji przyjmowania nazwiska małżonka i pozostaje przy swoim lub decyduje się na nazwisko podwójne. To zasługa zmiany naszego stylu życia, a także rosnącej dumy kobiet. Dla niektórych zwyczaj ten jest kolejną formą „zawłaszczania” żony przez męża. Nie wspominając o tym, że nie po to pracujemy przez lata na własne nazwisko, by w pewnym momencie o nim zapomnieć.

Jeśli jeszcze się nad tym nie zastanawiałaś, koniecznie rozwiąż nasz test. Odpowiedz szczerze na 20 pytań. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, za negatywną – 0 proc. Dodaj je do siebie, a ostateczny wynik powie Ci, czy powinnaś pozostać przy swoim nazwisku. Być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy, jak jest dla Ciebie ważne.

Im wyższy procentowo wynik uzyskasz, tym większe prawdopodobieństwo, że nawet ślub nie wpłynie na zmianę Twoich danych osobowych.

zmiana nazwiska po ślubie

1. Czy uważasz się za kobietę silną i w pewien sposób wyzwoloną?

2. Czy utożsamiasz się przynajmniej z niektórymi hasłami feministek?

3. Czy do tej pory byłaś zadowolona ze swojego nazwiska i nie masz na jego punkcie kompleksu?

4. Czy pochodzisz z rodu, który ma długą tradycję i jest znany przynajmniej w najbliższej okolicy?

5. Czy nie boisz się nowoczesnych rozwiązań i uważasz, że gdybyś chciała pozostać przy nazwisku panieńskim, przekonasz do tego także swojego partnera?

zmiana nazwiska po ślubie

6. Czy rozpoczęłaś już karierę zawodową i przynajmniej od kilku lat „pracujesz na swoje nazwisko”?

7. Czy jeśli jesteś już w związku, nie do końca podoba Ci się nazwisko ukochanego albo potrafisz sobie wyobrazić takie, którego na pewno nie chciałabyś nosić?

8. Czy uważasz, że zwyczaj zmiany nazwiska przez kobietę może mieć coś wspólnego z tradycyjnym rozumowaniem, że żona należy do męża?

9. Czy jesteś zwolenniczką związku partnerskiego, w którym każda ze stron ma takie same prawa i obowiązki?

10. Czy uważasz zwyczaj zmiany nazwiska za archaiczny?

zmiana nazwiska po ślubie

11. Czy nie przeszkadza Ci myśl, że w przyszłości, Twoje dzieci mogłyby nosić inne nazwisko, niż Ty?

12. Czy potrafisz wskazać kobietę w Twoim najbliższym otoczeniu, która zerwała z tradycją i pozostała przy swoim nazwisku?

13. Czy możesz powiedzieć, że w jakimś sensie jesteś dumna ze swojego nazwiska?

14. Czy uważasz, że pasuje do Twojego imienia?

15. Czy mając do wyboru pozostanie przy własnym lub dodanie do niego kolejnego członu (nazwisko męża), pierwsza opcja wydaje Ci się lepszym rozwiązaniem?

zmiana nazwiska po ślubie

16. Czy jesteś przekonana, że noszenie przez małżonków różnych nazwisk nie sprawia im później żadnych problemów np. natury urzędowej?

17. Czy czasami żal Ci kobiet, które czuły się zmuszone do zmiany danych osobowych?

18. Czy zależy Ci na podkreśleniu związku z Twoją rodziną?

19. Czy odrzucasz argumentację, że obrona panieńskiego nazwiska to niepotrzebne zamieszanie i szukanie problemu tam, gdzie go nie ma?

20. Czy cieszy Cię myśl, że nawet za kilkadziesiąt lat wciąż będziesz nazywała się tak samo?

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2015 20:29
Według testu powinnam zostać p swoim nazwisku, jednakże przyjmę nazwisko narzeczonego. Czemu? Bo moje nazwisko jest długie i trudne do wymówienia. Nie spotkałam jeszcze osoby, która za pierwszym razem by go nie przekręciła. Mój przyszły mąż ma nazwisko krótsze i łatwe, więc powód jest prozaiczny. Aha i uważam się za feminiskę i na pewno mój narzeczony nie dominuje nade mną.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2015 20:36
Nie widzę nic złego w przyjęciu nazwiska męża o ile kobieta tego chce. Ja bardzo lubię swoje nazwisko, mocno się z nim utożsamiam. I mam pewien dorobek nim podpisany dlatego zostawiłam je... dodając nazwisko męża. I tym sposobem mam 2 członowe co mi się podoba :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2015 20:03
Nie muszę robić testu, żeby to wiedzieć: biorę nazwisko mojego męża, chcę mieć takie samo jak on. Podwójne nie wchodzi w grę, przy swoim też zostać nie chcę. Nic mi się nie stanie jak zmienię nazwisko w dokumentach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2015 12:18
Nie ma nic gorszego niż podwójne nazwisko! Po co to, jak większość z tych panien nie ma nawet szlacheckiego nazwiska tylko zwykłe drobnomieszczańskie, jak nie chłopskie. Jeżeli nawet zrobiły imponujacą karierę, to zmiana nazwiska w żadnym stopniu nie powinna wpłynąć na ich dokonania. Niemądre baby, które w żaden sposób nie umieją zabłysnąć, więc jedyna opcją jest długie ochydnie brzmiące nazwisko...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2015 03:13
ja zostalam przy swoim bo nie podoba mi sie mojego meza i jako jedynaczka chce kontynuowac ciaglosc rodu.ha ha ha
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo