Brałam ślub w ciąży

Wiele młodych kobiet nie wyobraża sobie ślubu w ciąży. Ale często zmusza je do tego życie.
Brałam ślub w ciąży
15.12.2014

Ślub w ciąży najczęściej kojarzony jest z tzw. wpadką. Gdy okazuje się, że kobieta spodziewa się dziecka, młodzi nierzadko podejmują decyzję o zawarciu związku małżeńskiego. Często pod presją rodziny, a także dlatego, że tak… wypada. „W ostatnim czasie dwie moje koleżanki wpadły i biorą ślub (oba związki nie trwały nawet 10 miesięcy). Gdy zapytałam, dlaczego, czy nie mogą poczekać, przecież maluch nie zobowiązuję od razu do ślubu w młodym wieku, w obu przypadkach otrzymałam odpowiedź w stylu: A jak ty to sobie wyobrażasz tak bez ślubu?! Jestem katoliczką i wiem, że to niby nie po bożemu, ale żyjemy w XXI wieku! Już nie robi się tego, co wypada i żeby ludzie nie gadali” – uważa internautka Ilona.

Sprawę z własnego doświadczenia zna Marzena. „Brałam ślub w ciąży. Zaszłam, gdy miałam 20 lat. Z Markiem spotykałam się prawie od roku i cóż, wpadliśmy. Moi i jego rodzice od razu powiedzieli, że ma być ślub. Wszystko za nas zorganizowali. Obiecali nam nawet mieszkanie po babci, ale tylko wtedy, jeśli będziemy małżeństwem. Ja nie byłam przekonana, nie chciałam się śpieszyć, ale ostatecznie się zgodziłam” – wspomina. Dziś Marzena ma 23 lata. Jak układa jej się z Markiem? „Różnie” – przyznaje. „Jakoś się docieramy. On ma 25 lat, więc wcześnie został ojcem. Ale z drugiej strony mamy mieszkanie, rodzice nam pomagają, jest łatwiej. A ślub zmusił nas do pracy nad związkiem. Inaczej pewnie każdy poszedłby w swoją stronę”.

Najpierw ślub, potem rozwód

Pytanie tylko, czy pobieranie się jedynie ze względu na dziecko ma sens. Kamila, lat 26, pomimo młodego wieku od roku jest rozwódką. „Miałam 22 lata, gdy zaszłam w ciążę ze swoim ówczesnym chłopakiem. Oczywiście była panika ze strony moich rodziców, że co to będzie, co ze studiami i jak my sobie poradzimy. Wymogli na nas ślub. Pobraliśmy się i to był mój życiowy błąd. On w ogóle nie nadawał się na męża i ojca. Zasuwałam w domu i przy dziecku, a on wiecznie szukał pracy, córką zajmował się sporadycznie, tylko czekał, aż mu wszystko podsunę pod nos. Nie wytrzymałam, zażądałam rozwodu. Teraz mieszkam z rodzicami, wróciłam do pracy i jakoś sobie radzimy. Każdej kobiecie odradzam ślub tylko dlatego, że pojawiło się dziecko”.

Miranda Kerr

Co w takiej sytuacji? Jeśli na ślub przypada początek ciąży, raczej nie ma powodów do obaw, choć panna młoda w czasie zabawy weselnej powinna na siebie uważać. Gorzej, jeżeli ślub i wesele odbędą się pod koniec drugiego albo w trzecim trymestrze. „Byłam na wielu ślubach, gdzie młoda była w ciąży i ani nie wyglądała promieniująco, ani nie była zachwycona zabawą weselną” – pisze internautka Jola.

Po sieci krążą również mrożące krew w żyłach historie o ślubach i weselach z ciężarnymi w roli głównej. „Moja bratowa brała ślub w ciąży (wtedy była w piątym miesiącu). Skończyło się tym, że wylądowała w szpitalu, dziecko urodziło się w siódmym miesiącu, cudem przeżyło” – opowiada Iza z Krakowa. Z drugiej strony niektóre internautki piszą, że były obecne na weselach, gdzie panna młoda była tuż przed rozwiązaniem, a czuła się świetnie i bawiła się do białego rana.

Miranda Kerr

- W salonach ślubnych znajdziesz sukienki zaprojektowane z myślą o przyszłych mamach. Podczas dopasowywania krawcowa weźmie pod uwagę fakt, że do ślubu jeszcze przybędzie ci ciała.

- Jeśli natomiast zaszłaś w ciążę i pojawiają się naciski ze strony otoczenia, byś wyszła za ojca swojego dziecka, dobrze się zastanów, czy takie małżeństwo z rozsądku ma sens. Stworzy to złudne wrażenie rodziny, jeśli jednak macie być nieszczęśliwi w małżeństwie, zarówno dla was, jak i dla dziecka będzie lepiej, jeżeli nie zdecydujecie się na ślub.

Ewa Podsiadły-Natorska

Miranda Kerr

Nieoczekiwana niespodzianka

Zdarza się również, że ślub zaplanowano wcześniej, a w czasie przygotowań okazało się, że panna młoda spodziewa się dziecka. „Właśnie dowiedziałam się, że spadła na nas nieoczekiwana niespodzianka – będziemy mieli dziecko, a ślub planowany jest na sierpień. Troszkę fatalnie z tym wyszło, bo czy są sukienki dla ciężarnych, co ze zdjęciami i innymi rzeczami? Pewnie nici z zabawy do utraty tchu. Dzidzia mogłaby trochę się wstrzymać, ale co zrobić. Z jednej strony się cieszę, ale z drugiej trochę mnie to przeraża” – pisała w marcu 2007 roku jedna z internautek.

Miranda Kerr

„Wszystko zależy od tego, jak będziesz się czuła” – odpowiada Marzena cytowanej przez nas internautce, która przed kilkoma laty szukała porady na forum. I trzeba się z tym zgodzić.

- Gdyby ślub miał odbyć się w okresie ciąży, musisz przedyskutować to z lekarzem. Jeśli już na kilka miesięcy przed rozwiązaniem pojawią się problemy z ciążą, o zabawie raczej nie będzie mogło być mowy. W takiej sytuacji lepiej przełożyć ślub. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o wysiłek podczas wesela, ale również o stres, który zwykle towarzyszy zamążpójściu.

- Przełożenie ślubu nie jest możliwe? Spokojnie. Porozmawiaj z lekarzem, jak możesz zabezpieczyć zdrowie swoje i dziecka w tym ważnym dniu. Szalona zabawa do rana na weselu odpada, co nie znaczy, że przez kilka godzin będziesz musiała być przyspawana do krzesła. Spokojne tańce czy rozmowa z bliskimi nie są zakazane. Jeśli poczujesz się gorzej, wyjdź z wesela i połóż się w pokoju hotelowym.

Miranda Kerr

Przyszli rodzice czasem decydują się na ślub również z tego względu, że ksiądz może odmówić ochrzczenia nieślubnego dziecka. Tak przynajmniej było do niedawna, choć na początku 2014 roku papież Franciszek ochrzcił dziecko pary, którą łączy tylko ślub cywilny – wydarzenie okrzyknięto jako przełom. Również polscy duchowni coraz częściej nawołują do chrzczenia nieślubnych dzieci. Mimo to wciąż zdarza się, że księża nie chcą chrzcić dzieci rodziców, którzy nie mają ślubu kościelnego. „Siostra męża ma tylko ślub cywilny i ksiądz im powiedział, że dopóki nie wezmą ślubu kościelnego, to nie ochrzci ich dziecka” – opowiada jedna z internautek.

 

Polecane wideo

Komentarze (104)
Ocena: 4.96 / 5
gość (Ocena: 5) 17.12.2021 22:59
Wszystkie przykładne Polki-katoliczki dają dupy przed ślubem. Nigdy nie zrozumiem tej hipokryzji XD
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2021 22:49
Po co brać ślub kościelny i udawać, ze się przestrzega reguł KK? Naprawdę tego nie rozumiem. Albo się bzykamy, nie jesteśmy hipokrytami i bierzemy tylko cywilny, albo naprawdę wyznajemy reguły Kościoła i idziemy do Boga. Księża w ogóle nie powinni dawac ślubu kobietom w ciąży bo to nie tylko śmieszne ale niesmaczne…
odpowiedz
Ewaaa (Ocena: 5) 18.12.2014 11:26
Również brałam ślub w ciąży. Co prawda cywilny, ale jednak. Ślub kościelny planowalismy na czerwiec, ale okazało sie, ze jestem w ciąży i z niego zrezygnowaliśmy. Dlatego wzielismy tylko cywilny. Poszlismy do urzedu, ja moj maz i swiadkowie. Nie bylo imprezy, obiadu... Bo po co? W walentynki bierzemy slub koscielny, ochrzcimy syna. Ja osobiscie i tak nie bede na swoim weselu, bo bede musiala zajmowac sie synem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2014 17:38
Jestem w 8 Mc ciąży na początku listopada wzięliśmy ślub. Jeśli para jest ze sobą kilka lat i planują ślub w najbliższym terminie tak jak to było w naszym przypadku to jest ok jeśli to wpadka a para zna się kilka Mc to czysta głupota .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2014 16:06
Nie rozumiem skąd przekonanie, nie poznając wcześniej historii młodej pary, że ślub w ciąży jest z przymusu? Zacofane polaczki cebulaczki
odpowiedz

Polecane dla Ciebie