7 powodów, dlaczego lepiej wziąć ślub w młodym wieku

Nie czekaj do trzydziestki, jak większość. Im wcześniej, tym lepiej!
7 powodów, dlaczego lepiej wziąć ślub w młodym wieku
20.10.2014

Pokolenie naszych rodziców i dziadków decydowało się na założenie rodziny wyjątkowo wcześnie. Osoby, które nie zawarły związku małżeńskiego tuż po osiągnięciu pełnoletności uważane były za co najmniej podejrzane. Każdy zdrowy mężczyzna i atrakcyjna kobieta byli niemal zobligowani do ślubu w młodym wieku. Kawalerów i panien po 25. roku życia było naprawdę niewiele. Dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej. Średni wiek, kiedy stajemy na ślubnym kobiercu, coraz bardziej zbliża się do trzydziestki.

Wynika to z wielu kwestii – młodość poświęcamy na zabawę i naukę. Później rozpoczynamy karierę zawodową, szukamy stabilizacji i dopiero po latach czujemy się gotowi na taką odpowiedzialność. Brzmi całkiem rozsądnie, ale fakty są nieubłagane. Na małżeństwo decydujemy się coraz później, a równocześnie coraz więcej z nich kończy się rozwodem. Współcześnie co trzecie z nich rozpada się ciągu kilku pierwszych lat.

Może czas wrócić do modelu sprzed lat i nie zwlekać aż tak długo? W końcu kiedyś rozstania nie były tak powszechne. Ludzie wiązali się w bardzo młodym wieku i pozostawali ze sobą nieraz na całe życie. Czy warto wziąć z nich przykład? Oto kilka niewątpliwych zalet wczesnego zamążpójścia.

ślub w młodym wieku

7. Mamy więcej czasu

Na co? Na wszystko. Na nacieszenie się sobą, przeżywanie, doświadczanie i wzmacnianie związku. To całkiem przyjemna perspektywa, kiedy w wieku ok. 30 lat będziesz już doświadczoną żoną. Najtrudniejsze macie już za sobą, czego mogą pozazdrościć osoby, które zbyt długo zwlekały. Wy żegnacie młodość, wiedząc na czym stoicie, oni dopiero będą musieli podjąć to wyzwanie. Jeśli dotrwasz do tego momentu, to już nic Ci niestraszne. Podjęłaś dobrą decyzję.

ślub w młodym wieku

4. Nie tracimy pieniędzy

Pewnie dlatego, że w młodości zwyczajnie ich nie mamy. Żądza posiadania nie jest jeszcze tak silna, jak po latach różnych doświadczeń. Większość młodych par zadowoli się skromną ceremonią. Dostrzegamy siebie i łączące nas uczucie, a pieniądze nie przesłaniają nam tej perspektywy. Dopiero po latach spędzonych razem walczymy o samodzielność i stabilizację. Wspólnie, bez zazdrości o sukcesy partnera, ale z zadowoleniem, że umożliwi to NAM wygodne życie.

ślub w młodym wieku

1. Razem dorastamy

Jeśli zdecydujemy się na bliską relację, a wreszcie także na ślub w młodym wieku, mamy pewną przewagę nad parami, które zrobiły to znacznie później. Razem dorastamy, nabieramy doświadczenia, podejmujemy wyzwania i wspólnie układamy nasze dorosłe życie. Skoro przetrwaliśmy razem okres studiów, początki kariery zawodowej i jakoś udało nam się usamodzielnić, to w przyszłości już nic nas nie zaskoczy. Znamy swoje możliwości i doceniamy coraz większą dojrzałość partnera.

ślub w młodym wieku

2. Łatwiej nam żyć razem

Ślub w młodym wieku sprawia, że razem dorastamy, a dzięki temu obserwujemy zmiany, jakie w nas zachodzą. Przez lata poznajemy swoje przyzwyczajenia i potrzeby. Dzieje się to całkowicie naturalnie. Zupełnie inaczej, niż w przypadku osób, które decydują się na wspólne życie po trzydziestce. Oni mają zupełnie różne doświadczenia i czasami trudno im się porozumieć. Doskonale wiemy, jaką drogę przeszedł nasz partner od wieku młodzieńczego do dorosłości. Nic nas nie dziwi, bo od lat podejmujemy wszystkie decyzje wspólnie.

ślub w młodym wieku

3. Szybciej nabieramy doświadczenia

Młodość zawsze jest nieprzewidywalna. Trudno panować nam nad emocjami, często zmieniamy zdanie, ciągle szukamy nowych wrażeń. To normalne, ale jeśli przechodzimy ten okres wspólnie, to w naturalny sposób zbliża to nas do siebie. Od najmłodszych lat uczymy się podejmowania odpowiedzialnych decyzji, doceniamy wagę kompromisu, znamy swoje mocne i słabsze strony. Metodą prób i błędów budujemy związek, który wbrew pozorom ma znacznie silniejsze fundamenty, niż znajomość zawarta w późniejszym etapie życia.

ślub w młodym wieku

5. Mamy mniejsze wymagania

Przez lata człowiek nabiera doświadczenia, ale rosną także jego oczekiwania. Zupełnie o czym innym marzymy w wieku 20 lat, a co innego jest dla nas istotne 10 lat później. Małżeństwo w młodym wieku wynika z czystych emocji, a nie kalkulacji. Nie przejmujemy się tym, z czego będziemy żyć, gdzie zamieszkamy, czy poradzimy sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami. Liczy się tu i teraz. Wbrew pozorom, przynosi to całkiem niezłe rezultaty.

ślub w młodym wieku

6. Jesteśmy szczęśliwsi

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na temat zadowolenia z życia młodych ludzi. Okazało się, że najszczęśliwsze były osoby w wieku 20-28 lat, które są już w związku małżeńskim. Najbardziej widoczne było to w przedziale wiekowym 24-26 lat, kiedy małżonkowie są wręcz zachwyceni swoim życiem. Bezgranicznie kochają swojego partnera i wierzą w pomyślną przyszłość. Czy to naiwność? Najważniejsze, że działa.

Komentarze (111)

Ocena: 4.76 / 5
Leon (Ocena: 5) 25.09.2017 12:16
Co za pierdoły. Śluby czy w ogóle długie związki są dla osób które nie sa outsiderami a ich wymagania skupiają się wokół prostego metrolife. Wszyscy inni będą mieć problemy z niezrozumieniem u partnerów.
odpowiedz
:) (Ocena: 5) 24.02.2015 15:44
nio ja wzielam slub w wieku 16 lat i jetsem po ślubie 6 lat :) i bardzo jestem szczesliwa mam dwoje dzieci :0 i co ? pomimo gadania ludzi ze jestem glupia i moj maz ze bierzemy slub tylko dlatego ze mielismy miec dzizecko to jakos im terAZ GŁUPIO :d
odpowiedz
Ania (Ocena: 3) 22.02.2015 23:11
Ja wzięłam ślub w wieku 18 lat. W ciąży nie byłam. Nie mieszkałam z rodzicami ani na ich "garnuszku". I jestem szczęśliwa. Są tacy co w wieku 35 się nadal nie będą nadawać do ślubu. Mimo tego co zrobiłam uważam śluby 18latek za głupotę. Czemu? Bo uważam że jestem wyjątkiem. A wyjątki potwierdzają regułę: przed 20stką ślub to głupota.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2014 16:25
Nikt nie kaze rodzic dzieci 20 lat i brac slub uwazam ze wiek 25 lat powinno myslec o slubie w tym okresie wieku lat 20? dwa lata temu odebranie dowodu osobistego i juz bycie mamusia zona? dobra... jasne poco predko sie usamodzielniac?
odpowiedz
evermary (Ocena: 5) 22.10.2014 17:51
Mam 23 lata, mój mąż również. Jesteśmy dwa lata po ślubie. I właśnie oczekujemy naszego pierwszego dziecka. I oboje uważamy, ze nasz ślub to była wspaniała decyzja. Przyszła samoistnie. Z miłości. A ślub mieliśmy bardzo skromny, tylko 15 osób najbliższych,ale to nie ważne. Ważne, że się kochamy. Kłócimy się jak wszyscy, ale to jest normalne :) W otoczeniu wywołaliśmy burzę, oczywiście mnóstwo osób posądzało nas o wpadkę etc. ale my po prostu się kochamy i jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi. I jestem wdzięczna Bogu, że mogę codziennie patrzeć jak mój mąż dojrzewa, zmienia się w mężczyznę, że razem przechodzimy mnóstwo problemów, a poza tym super jest mieć dziecko w młodym wieku, temu też teraz się na to zdecydowaliśmy. Od początku jesteśmy niezależni finansowo. Radzimy sobie jak umiemy, choć nieraz bywało ciężko, to nie biegliśmy do rodziców. I to jest piękne. Żeby takie chwile razem przetrwać. Życzę wszystkim udanych związków i małżeństw. Bierzcie śluby bo wierzcie mi, że to coś zupełnie innego niż życie na kocią łapę. Pozdrawiam ciepło :);)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo