TEST: Ślub cywilny czy kościelny - który jest Ci pisany?

Sprawdź, gdzie powinnaś złożyć przysięgę małżeńską.
TEST: Ślub cywilny czy kościelny - który jest Ci pisany?
06.08.2014

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że ślub jest jednoznaczny z ceremonią o charakterze religijnym. Nawet jeśli nie praktykujemy i specjalnie nie wierzymy, uważamy kościelną otoczkę za część naszej tradycji, z której nie można rezygnować. Obecność kapłana, składanie przysięgi przed ołtarzem, biała suknia – to pierwsze skojarzenia większości z nas. Zwłaszcza od momentu, kiedy możemy zawierać śluby konkordatowe. Chociaż odbywają się w kościele, udzielane są także w imieniu świeckiego państwa polskiego.

Nie oznacza to jednak, że z przestrzeni publicznej zupełnie zniknęły śluby cywilne. Niektórzy, choć są w zdecydowanej mniejszości, wolą złożyć przyrzeczenie przed przedstawicielem władzy świeckiej. Bez religijnej otoczki. Jeśli planujesz własną ceremonię, musisz się zdecydować, którą drogę wybrać. Jeśli nie jesteś silnie związana z Kościołem, wybór nie będzie prosty. Z jednej strony znajdą się Twoje przekonania, z drugiej – tradycja.

Rozwiąż nasz test i sprawdź, gdzie powinien odbyć się Twój ślub. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, a za negatywną – 0 proc. Dodaj do siebie kolejne liczby, a wynik powie Ci, czy bardziej odpowiednim miejscem na ślubowanie miłości i wierności będzie kościół, czy może jednak urząd stanu cywilnego.

para młoda

1. Czy większość ślubów, w których do tej pory uczestniczyłaś, były uroczystościami kościelnymi?

2. Czy ceremonia zaślubin kojarzy Ci się przede wszystkim z białą suknią?

3. Czy jesteś osobą głęboko wierzącą, albo nieco mniej, ale starasz się praktykować?

4. Czy obawiasz się, że organizując uroczystość cywilną, niektórzy bliscy mogliby tego nie zrozumieć?

5. Czy uważasz, że ceremonia kościelna jest bardziej podniosła od cywilnej?

para młoda

6. Czy zgadzasz się z nauczaniem Kościoła w takich kwestiach jak czystość przedmałżeńska czy ochrona życia od poczęcia?

7. Czy uważasz, że ślub, bez względu na okoliczności, łączy małżonków na całe życie?

8. Czy akceptujesz fakt, że ślub kościelny jest nieodwołalny i nie można go powtórzyć, nawet po rozwodzie cywilnym?

9. Czy jesteś w stanie z czystym sumieniem przyrzec, że wychowasz swoje dzieci w wierze katolickiej?

10. Czy pochodzisz z konserwatywnej rodziny, która za oczywistość uważa ślubowanie w kościele?

para młoda

11. Czy jesteś zainteresowana naukami przedmałżeńskimi prowadzonymi zgodnie z nauczaniem Kościoła?

12. Czy jesteś zwolenniczką naturalnego planowania rodziny?

13. Czy zdajesz sobie sprawę, że Kościół nie akceptuje bliskości przedmałżeńskiej, a także mieszkania ze sobą przed ślubem?

14. Czy uważasz, że duchowny przygotowujący Cię do ślubu, nie będzie miał żadnych przeciwwskazań co do Twojego stylu życia i chętnie dopuści Cię do tego sakramentu?

15. Czy ślub cywilny uważasz za mniej „ważny” i boisz się, że świecką przysięgę łatwiej złamać od tej złożonej przed ołtarzem?

para młoda

16. Czy masz zamiar ochrzcić swoje dzieci?

17. Czy przystąpiłaś do sakramentu bierzmowania?

18. Czy Twój wybranek opowiada się bardziej za ślubem kościelnym?

19. Czy miałabyś trudność z zaakceptowaniem sytuacji, gdyby nalegał na ceremonię cywilną i starałabyś się go przekonać, że to złe wyjście?

20. Czy podoba Ci się oprawa ceremonii w kościele?

para młoda

WYNIKI

0-30 proc.

Jedynym sensownym rozwiązaniem będzie ślub cywilny. Nie jesteś przywiązana do tradycji i nauczania Kościoła, a urzędnika państwowego cenisz bardziej, niż duchownego. Przysięgę złożoną w urzędzie stanu cywilnego uważasz za równie ważną.

35-60 proc.

Nie jesteś gorliwą katoliczką, ale podoba Ci się kościelna ceremonia. Z powodu przekonań mogłabyś z niej zrezygnować, ale wolisz zadowolić swoją rodzinę, która właśnie ślubu w kościele od Ciebie oczekuje. Jeśli nie - równie dobrze będziesz się czuła w urzędzie stanu cywilnego.

65-100 proc.

Z całą pewnością jest Ci pisany ślub kościelny. Ceremonię cywilną uważasz za mniej doniosłą i ważną. Cenisz tradycję i nawet pomimo drobnych różnic doktrynalnych, to właśnie przed ołtarzem chcesz wyznać miłość.

Komentarze (22)

Ocena: 4.55 / 5
Anonim (Ocena: 3) 17.08.2014 22:53
30. A jestem całkowicie niechrześcijańską istotą, po prostu całkiem przypadkowo zgadzam się z kościołem niektórych sprawach ^^
odpowiedz
wiwienne (Ocena: 1) 06.08.2014 22:06
Za dużo bajek jest w telewizji. ...I Zyli długo i szczęśliwie... Slub to jest koniec prawdziwego życia, to uganianie się z własnym mężem!
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2014 13:14
45% Mój chłopak jest dosyć wierzący. Chciałby wziąć kościelny, bo "rodzina blablabla...". Dobrze wie, że od samego początku mówiłam, że najpierw cywilny, a później kościelny(gdy już ustabilizujemy się emocjonalnie, finansowo, będziemy chcieli założyć prawdziwą rodzinę) Ta zasrana kościelna otoczka doprowadza mnie do szału macicy. Nie mam zamiaru zapraszać jakiś "ciotek", które mnie 3 razy w życiu widziały, ale to przecież rodzina, więc "trzeba". Yhym... Jedyne co trzeba to umrzeć...
zobacz odpowiedzi (5)
anna (Ocena: 5) 06.08.2014 12:12
15 %.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2014 11:01
30%, jakoś nie jesteśmy ślepo wierzącymi katolikami.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo