Rodzina naciska, byś wreszcie wyszła za mąż? 7 porad, jak nie ulec presji!

Nie bądź uciekającą panną młodą. Dowiedz się, jak taktownie wybrnąć z niekomfortowej sytuacji!
Rodzina naciska, byś wreszcie wyszła za mąż? 7 porad, jak nie ulec presji!
08.09.2014

Kim tak naprawdę jest stara panna? Na Nonsensopedii możemy wyczytać, że „jest to kobieta w średnim wieku, najczęściej feministka niechętnie nastawiona do wszystkich blondynek, brunetek, blachar oraz wszystkich innych kobiet młodszych od niej, pełnych życia i pięknych”. Definicja ta jest oczywiście żartem, do którego należy podejść z przymrużeniem oka... ;-)

Mniej wesoło robi się jednak wówczas, gdy najbliższa rodzina wciąż dopytuje się, kiedy wyjdziesz za mąż, a zaobrączkowane przyjaciółki spoglądają na ciebie z politowaniem, ponieważ NIE JESTEŚ JEDNĄ Z NICH.

Niezależnie od tego, kto wywiera presję: rodzina, środowisko, czy może sam partner, jest to niezwykle stresująca sytuacja. Ślub zawarty z osobą, którą kochasz, z pewnością będzie pięknym przeżyciem. Jeśli jednak nie masz w tym momencie ochoty zmieniać swojego stanu cywilnego, dowiedz się, w jaki sposób taktownie wybrnąć z tej niekomfortowej sytuacji i nie ulec naciskom otoczenia.

panna młoda

Bądź konsekwentna

Jednym z najgorszych błędów, jaki możesz popełnić, jest poddanie się namowom. By małżeństwo mogło być udane i szczęśliwe, obie strony muszą mieć 100% pewności co do ślubu. Zgoda na zawarcie małżeństwa, której udzielisz tylko po to, by mieć święty spokój, może mieć w przyszłości wiele bolesnych konsekwencji. Nie będzie to również uczciwe wobec twojego partnera.

panna młoda

Nie mam pewności!

Nikt nie zawiera małżeństwa, gdy pewny jest jego porażki. Jeśli nie jesteś przekonana, że znalazłaś Tego Jedynego, najwyraźniej nie jest to odpowiedni moment na zaręczyny i ślub. Nie ryzykuj rozwodem. Jeśli to konieczne, daj sobie czas do namysłu. Poproś partnera o zrozumienie - jeśli cię kocha, z pewnością poczeka.

 

panna młoda

Poproś o więcej czasu do namysłu

Może zdarzyć się sytuacja, że jesteś zdecydowana, by powiedzieć sakramentalne „tak”, ale dla własnego komfortu potrzebujesz czasu, by poukładać myśli. Jeśli nie czujesz się gotowa, przekaż ten komunikat rodzinie. Jeżeli nie zaakceptują twojej decyzji, nie poddawaj się. Najważniejsze, by postąpić zgodnie ze swoimi odczuciami.

panna młoda

Odmienne poglądy

Jeśli uważasz, że instytucja małżeństwa jest zupełnie zbędna, postaraj się delikatnie wytłumaczyć swojej rodzinie, że nie możesz podjąć jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu tylko po to, żeby zadowolić kogoś innego. Jednocześnie nie lekceważ ich poglądów. Pokaż swoim bliskim, że respektujesz ich zdanie, nawet kiedy nie jest zgodne z twoim. 

panna młoda

Zaangażowanie

Wielu jest rodziców, którzy chcieliby, aby ich dzieci zawarły małżeństwo, np. z powodów religijnych. Jakość związku i zaangażowanie partnerów nie są jednak zależne od ceremonii i wynikającego z niej stanu cywilnego. Udowodnij swoim bliskim, że twój związek może być równie wartościowy, nawet kiedy nie będzie prawnie zatwierdzony.

panna młoda

To mnie stresuje

Presja wywierana przez bliskich potrafi wywoływać stresujące sytuacje. Udzielane przez rodzinę wskazówki i porady szybko mogą stać się irytujące, zwłaszcza gdy słyszysz je za często. Jeśli czujesz, że to nie Ty sterujesz własnym losem, weź życie w swoje ręce i jasno przekaż swoim bliskim, jakie jest twoje stanowisko.

Opowiedz im o swoich odczuciach i o stresie, jaki powoduje ciągłe przekonywanie i doradzanie. Sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, jeśli to twój partner wywiera presję. Przekonaj go jednak, że kochasz go niezależnie od okoliczności.

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 4.69 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2014 10:59
A jak wytlumaczyć partnerowi, że nie jestem gotowa na ślub? za kilka dni minie 4 lata od kad jesteśmy razem, a od roku słyszę od niego, że pora na ślub. Jesteśmy młodzi (23;25), a moim zdaniem ślub niczego nie zmieni więc nie ma co się spieszyć .. wiem, że on się chce oświadczyć a w jego i mojej rodzinie jest tak, że jak oświadczyny to na przyszły roku rodziny szykują ślub
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2014 00:57
Wszystko przez pejoratywny wydźwięk określenia "stara panna". Nie brzmi to dobrze, ale naprawdę nie ma chyba lepszego zamiennika. Singielka? Dla mnie to słowo jest po prostu obleśne. Kobieta samotna? Może wcale nie jest samotna? Chyba najlepiej mówić po prostu, że ktoś jest panną. Sama jestem po ślubie, chciałam go wziąć i cieszę się ze swojego stanu cywilnego, ale moje dwie starsze siostry wolą związki nieformalne (30 lat i prawie 40). Wcale nie uważam tego za jakieś gorsze rozwiązanie. Gdyby nawet nie były w związkach żadnych, to też przecież nie świadczyłoby o nich źle. Używam określenia "stara panna", ale zazwyczaj nie mam nic szczególnie złego na myśli. Po prostu mówię tak o kobietach 30+, które nie są w związkach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2014 22:38
Moja sasiadka ostatnio przegiela. W sumie to dosc bliska znajoma mojej mamy i zawsze uwazalam ja za super babke, taka z ktora mozna bylo pogadac o wszystkim. Jest nauczycielka wiec ma duzo kontaktu z mlodzieza a ona wypalila ostatnio ze ma nadzieje ze w koncu znajde sobie wartosciowego czlowieka z ktorym bede szczesliwa. Wszystko fajnie tylko ja od 4 late jestem w szczesliwym zwiazku i ona o tym doskonale wie. Problem w tym ze moj partner nie jest katolikiem. No i przestalysmy rozmawiac.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 08.09.2014 15:16
Co to za szajs? Podtytuł artykułu zupełnie go nie streszcza, same nic niewarte frazesy!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2014 14:47
ja dawno zostalam wykleta z rodziny za prawienie herezji na temat zwiazkow i malzenst,a kazda probe nawrocenia mnie na droge cnoty ucinalam ostro i dosadnie, takze nikt potem nie smial dyskutowac
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie