Jak zaprosić na wesele BEZ DZIECI, by nikogo nie urazić?

Moda na wesela bez udziału najmłodszych kwitnie.
Jak zaprosić na wesele BEZ DZIECI, by nikogo nie urazić?
08.06.2014

Moda ślubna systematycznie się zmienia. I nie chodzi wyłącznie o suknie ślubne, ale całą oprawę uroczystości. Jeszcze kilkanaście lat temu wesela wyprawiano w skromnych remizach, dzisiaj w cenie są eleganckie dworki, a nawet pałace. Lista gości potrafiła obejmować kilkaset osób i chociaż nadal się to zdarza, dzisiaj większość z nas decyduje się na zaproszenie wyłącznie najbliższych. Zmiany dostrzec można także w oprawie muzycznej, bo współcześnie DJ wypiera tradycyjne kapele weselne oraz w podejściu do alkoholu – abstynencka zabawa nikogo już nie dziwi.

Nie inaczej jest w kwestii dzieci, których obecność na weselu przez lata uważana była za zupełnie normalną. Wychodziliśmy z założenia, że jeśli zapraszamy małżeństwo, które posiada potomstwo, należy liczyć się z tym, że najmłodsi także będą uczestniczyć w zabawie. Dzisiaj coraz częściej organizuje się przyjęcia tylko dla dorosłych. Wynika to z wielu przyczyn i bywa krępujące dla obydwu stron. Jak przekazać taką informację, aby nikogo nie urazić?

Postanowiłyśmy sprawdzić, co radzą specjaliści w tym temacie. Autorki „Weselnej Etykiety”, Anna i Lizzie Post tłumaczą, jak zapraszać na wesele bez dzieci, aby było to czytelne i zrozumiałe dla gości.

panna młoda

Po pierwsze, organizowanie wesel, na których nie przewiduje się obecności dzieci, jest zjawiskiem zupełnie normalnym i nie powinnaś mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. To Ty organizujesz zabawę, więc nikt nie powinien odbierać Ci prawa do decydowania o takich aspektach.

Zadbaj o to, aby informacja na ten temat była wyraźna i czytelna dla dorosłych adresatów. Za zaproszeniu powinnaś wypisać wyłącznie imiona dorosłych. Obawiasz się, że niepoprawnie to odczytają i mimo wszystko zabiorą ze sobą pociechy? Mimo wszystko zrezygnuj z dopisków w stylu „Prosimy o przybycie bez dzieci”. Poczekaj spokojnie na potwierdzenie obecności.

Kiedy para poinformuje Cię, że przyjmuje zaproszenie i pojawi się na uroczystości, Ty przypomnij im, na kogo zostało ono wystawione. Możesz zapytać, czy znaleźli opiekę dla dzieci i czy nie jest to dla nich zbyt duży problem. Nawet jeśli tkwili w błędnym przekonaniu, że mogą przyjść na wesele z nimi, w tym momencie wszystko stanie się dla nich jasne. Oczywiście, mogą zareagować inaczej...

panna młoda

Może się zdarzyć, że osoba dorosła zacznie się żalić i stwierdzi, że nie ma z kim zostawić dzieci. W tym momencie powinnaś użyć bardzo racjonalnego argumentu – powiedz, że tak ustaliliście i trudno się teraz z tego wycofać. Pozostali goście dostosowali się do tych okoliczności i chociaż chciałabyś zrobić wyjątek, to zdajesz sobie sprawę, co mogliby sobie wtedy pomyśleć.

Skoro wszyscy pozostali byli w stanie zorganizować opiekę, to chyba nie powinno być problemu. W tym momencie sprawa powinna być już jasna. Jeśli gość nadal próbuje wymusić odstępstwo od normy w tej kwestii, zaproponuj pomoc w znalezieniu opieki, a nawet pokrycie kosztów. Na pewno się na to nie zgodzi, a przynajmniej zrozumie, że nic więcej w tej sprawie nie ugra.

Jeśli marzy Ci się wesele bez udziału dzieci i chcesz uniknąć podobnych nieporozumień, innym rozwiązaniem jest zorganizowanie opieki na miejscu. Niektóre pary decydują się na opłacenie zaufanej opiekunki, która zajmuje się najmłodszymi w Waszym domu lub pokoju hotelowym w pobliżu sali weselnej.

Komentarze (91)

Ocena: 4.92 / 5
Onna 28 (Ocena: 5) 13.07.2018 16:09
Wesele to impreza dla dorosłych, a nie dla dzieci. Jak mamuśki muszą się chwalić swoimi pociechami, to nie na weselach. Ja niemile widzę swoim mieszkaniu nawet gości z dziećmi. Mam na to doskonały patent- odpalam papierosa, jednego za drugim. Natychmiast się wynoszą. We własnym mieszkaniu wolno mi palić. I to goście muszą się dostosować, a nie ja.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.11.2017 14:15
Witam planuje wesele wyjazdowe. Nie licząc dzieci Z rodziny wyszło ponad 30 dzieci od znajomych co z nimi zrobić.?????
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2017 13:36
Jestem zdumiona wywodami autorki tego artykułu. Wesele to impreza Młodych i ONIi decydują o zasadach jednocześnie oczekując, że w kopertach znajdą co najmniej zwrot za talerzyk plus prezent czyli jestem zapraszana na imprezę, za która płacę , ale nie mogę nawet zadecydować z kim idę. Będąc na wielu weselach niestety dochodzę do przykrej konstatacji, że obecnie wesele to "one woman show" a zaproszeni goście służą za publikę, która ma podziwiać wystrój, Pannę Młodą, pierwszy taniec - króluje próżność, żeby wszyscy pękli z zazdrości, a gdzie fajna impreza gdzie wszyscy dobrze się bawią??? Boże Święty, dziecko wpadnie na środek podczas pierwszego tańca i CO??? i jest przynajmniej śmiesznie a nie mdławo i pompatycznie. Z artykułu jasno wynika, że autorka popiera nowomodę kiedy to wesele jest wyreżyserowanym przedstawieniem , którego koszty pokrywają goście z potrzebami których nie trzeba się liczyć. Przykro, że taką kulturę bycia promują dziennikarze?, których wyższe wykształcenie do czegoś zobowiązuje.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.07.2016 14:41
Kuzyn nie zaprosił na wesele mojej 10-cio letniej córki i ponad 20 letniego syna. Może bym się nie obraził gdyby mi powiedział, że wesele jest dla dorosłych, nie będzie innych dzieci ( to dotyczy córki ) itp; itd. Okazało się, że będzie kilkoro dzieci w różnym wieku, więc należało - moim zdaniem wyjaśnić sytuację - pewnie nawet byśmy jej nie zabrali. Co innego z synem, który studiuje i nie ma własnej kasy, ale bardzo chciał być na tym weselu. Generalnie na weselu nie będziemy wcale, chcemy być na ślubie w kościele, później damy prezent ( oczywiście kasę ) i pojedziemy do domu ( ponad godzina jazdy. Tak naprawdę to się nie obraziłem, ale jest mi trochę smutno, że tak się stało, a wystarczyło kilka słów wyjaśnienia i nie byłoby problemu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.05.2016 11:09
Najlepiej po prostu zorganizować wesele w Hotelu dla dorosłych, gdzie nie mogą przebywać dzieci (np. Hotel Prezydent w Krynicy-Zdroju) :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo