Rozwód kościelny to żaden problem: Sprawdź, ile kosztuje i komu przysługuje!

W Polsce odnotowuje się znaczący wzrost liczby „niedojrzałych psychicznie małżonków”.
Rozwód kościelny to żaden problem: Sprawdź, ile kosztuje i komu przysługuje!
30.04.2014

Statystyki są nieubłagane – od przynajmniej kilku lat w Polsce zawieranych jest coraz mniej małżeństw. Za główne przyczyny uznaje się nasze coraz bardziej liberalne podejście do życia, brak stabilizacji życiowej spowodowanej wysokim bezrobociem oraz... brak odpowiedzialności. Biorąc pod uwagę legalizowane w naszym kraju związki, coraz większy udział mają ceremonie o charakterze cywilnym. Dzisiaj ich liczba znacząco przekracza ilość ślubów kościelnych lub konkordatowych zawieranych przed ołtarzem.

Za alarmujący można również uznać fakt, że statystycznie co trzecie małżeństwo rozpada się. Wskaźnik ten jest jeszcze wyższy w przypadków najmłodszych małżonków – w ich przypadku rozwodem kończy się niemal co drugi związek. Nie trudno odnieść wrażenie, że do tematu podchodzimy coraz bardziej swobodnie. Niezależnie od tego, czy składamy przysięgę przed urzędnikiem stanu cywilnego czy kapłanem, dla wielu z nas ma ona taką samą wartość – niemal żadną. Słowa „uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe” lub „ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że cię nie opuszczę aż do śmierci” przestają być wiążące.

O ile w przypadku ślubów cywilnych, które wielu uważa za „mniej ważne”, można to tłumaczyć różnicami kulturowymi w postrzeganiu związku kobiety i mężczyzny, tak od małżeństw sakramentalnych wymaga się nieco więcej. Zupełnie niesłusznie, bo przyrzeczenie złożone przed Bogiem zawsze można odwołać. Robi to coraz więcej Polaków.

rozwód

„Dziennik Gazeta Prawna” publikuje cennik kościelnego unieważnienia ślubu dla Warszawy. Kwoty mogą się różnić w zależności od diecezji, której podlegają małżonkowie.

Stała opłata sądowa – 2,2 tys. zł

Opinia biegłego – 350 zł

Wynagrodzenie dla adwokata – kwota opłaty sądowej powiększona o podatek VAT – w tym przypadku 2 750 zł.

Razem – 5 300 zł

Myślicie, że warto? Podobno spokojne sumienie warte jest znacznie więcej...

rozwód

W około 95 proc. spraw, w których stwierdzono nieważność małżeństwa, zrobiono to na podstawie kanonu 1095 nr 3, który stwierdza, że niezdolni do zawarcia związku małżeńskiego są ci, którzy są niezdolni do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej – twierdzi cytowany przez „DGP” adwokat kościelny, Marcin Krzemiński.

Biorąc pod uwagę, że z powodu wspomnianej „niedojrzałości psychicznej” rozpada się zdecydowana większość małżeństw sakramentalnych oraz ogromny zakres tego pojęcia (niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich może być tłumaczona na wiele różnych sposobów), można stwierdzić, że współcześnie „rozwód kościelny” (oficjalnie „unieważnienie związku”) może wziąć niemal każdy.

Ile to kosztuje?

rozwód

W przypadku małżeństwa sakramentalnego, czyli zawieranego przed ołtarzem i w obecności kapłana, o rozwodzie nie może być mowy. W myśl zasady „co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”, związek taki będzie trwał aż do śmierci małżonków. Chyba, że... sakrament uzna się za nieważny, a to zdarza się coraz częściej. W 2010 roku kościelne trybunały wydały korzystny wyrok dla ok. 1800 małżeństw. Kolejnych 8 tysięcy par oczekiwało na rozpatrzenie ich sprawy. To trzykrotnie więcej, niż w latach 80. XX wieku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Można przypuszczać, że aktualne statystyki tylko wzmacniają ten trend.

Wbrew pozorom, nieważność małżeństwa stwierdzana jest nie tylko w przypadku par, które nie skonsumowały swojego związku. Coraz więcej jest spraw, których strony przeżyły razem nawet kilkanaście lat i doczekały się potomstwa. Osoby ubiegające się o kościelny wyrok mają do dyspozycji wiele powodów, w tym m.in. zawarcie ślubu pod przymusem, impotencję lub oziębłość partnera, mylne wyobrażenie na temat małżonka itd.

Najczęstszą przyczyną unieważnienia małżeństwa jest jednak „niedojrzałość psychiczna małżonków”. Czym się ona objawia?

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 28.02.2019 13:58
Z uwagi na zamknięcie kolejnej platformy blogów podaję nowy link, pod którym można znaleźć mój blog nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa rozwody-koscielne.eu dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
odpowiedz
gaga (Ocena: 5) 27.03.2018 11:00
blog bolesty, jak i bolesta - super,
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 23.12.2017 15:07
Moje wpisy nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa znajdziecie Państwo na blox.pl (bolesta.blog.blox.pl) dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 14.06.2015 15:14
Napisz komentarz...
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 14.05.2014 11:50
Witam, nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa zapraszam na swój blog, na którym poruszam to zagadnienie: bolesta.blog.onet.pl Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
odpowiedz

Polecane dla Ciebie