Suknia ślubna. Od najmłodszych lat ją sobie wyobrażałaś i czekałaś na ten wyjątkowy dzień, kiedy zrealizujesz swoje marzenie o zjawiskowej, białej kreacji. A teraz, gdy on nadszedł, nie wiesz, od czego zacząć swoje poszukiwania? Podpowiadamy.
Dokąd się po nią wybrać?
Na dobry początek, zlokalizuj wszystkie butiki ślubne w okolicy. Umów się z przyjaciółką lub siostrą i poproś, żeby ci towarzyszyła podczas tej specyficznej „wycieczki". Niech za pierwszym razem będzie to jedynie rekonesans, bez mierzenia i podejmowania wiążących decyzji. W końcu, chcesz się tylko rozejrzeć, zobaczyć, co proponują różne firmy, zainspirować. W butikach proś o katalogi ze zdjęciami wszystkich dostępnych modeli. Zazwyczaj to, co wisi na wieszakach lub manekinach, to tylko niewielki fragment kolekcji. Katalogi zabierz do domu i przejrzyj je w spokoju. Jeśli na coś się zdecydujesz, Suknia zostanie uszyta na miarę. Niestety, będziesz musiała poczekać około miesiąca, a nawet dwóch. Są jednak plusy. W salonie, specjalistki dobiorą od razu pasujące buty i resztę dodatków, a nawet ubiorą pana młodego.
Jeśli jednak asortyment butików nie jest dla ciebie satysfakcjonujący, zdaj się na krawcową. Zastanów się, w czym chciałabyś w dniu ślubu wystąpić i zleć pracę zaufanej osobie.
Masz ochotę na nutkę elitarności? Wybierz się do projektanta, który stworzy coś na miarę i coś dedykowanego specjalnie tobie. Wspólnie zastanowicie się, co Suknia powinna eksponować, co powinna ukrywać. Twoje wyobrażenia i wizja artysty mogą dać naprawdę wspaniały efekt!
Rozwiązaniem dla leniwych jest Suknia z wypożyczalni. Niestety, otrzymasz ją tylko na kilka dni (a potem może być żal się z nią rozstawać). Suknię możesz oddać bez uprania, ale koszty ewentualnych uszkodzeń będziesz musiała pokryć z własnej kieszeni.
Jak kształtują się ceny?
W niedrogim butiku możesz kupić sukienkę już za 1 tys. złotych. Bardziej okazałą za około 2 tysiące. Kreacja z ekskluzywnego butiku zagranicznej firmy to koszt minimum kilku tysięcy złotych - w zależności od rodzaju i ilości materiału, zdobień, itp. Suknia od projektanta jest warta około 5 tysięcy złotych. Krawcowa zażyczy sobie najwyżej kilkaset złotych. Strój z wypożyczalni to mniej więcej od 200 do 500 złotych za kilka dni.
Jak dobrać Suknię do sylwetki?
Duży biust, szerokie ramiona: Najlepsze będą proste fasony eksponujące plecy, a ukrywające dekolt. Zrezygnuj z odważnych gorsetów i sukni z prosto odcinanymi rękawami, które optycznie skrócą twoją sylwetkę.
Krótka szyja: Wybierz Suknię z delikatnymi ramiączkami, w żadnym wypadku nie decyduj się na kreacje z golfem (czyli zapinane z tyłu na szyi) ani na kolie i obroże.
Szerokie biodra: Spraw sobie Suknię z mocno zaakcentowaną górą, z dłuższym gorsetem, który sięgnie aż na biodra. Zrezygnuj z obficie marszczonych spódnic i odcinanych w talii gorsetów.
Widoczna ciąża: Wspaniale będziesz wyglądała w sukni odciętej pod biustem, wyposażonej w szarfę. Tuszowanie nie ma sensu! Pod żadnym pozorem nie daj się skusić na gorset!
Co jest obecnie najmodniejsze?
Zawsze modne są suknie klasyczne, to znaczy proste w fasonie i eleganckie. Lekko podkreślają sylwetkę, są na ramiączkach lub mają gorset. Obecnie popularne są tiule, koronki i ażury w stylu retro. Dla odważnych - stylizacja XIX-wieczna - bardzo na czasie! Dla jeszcze odważniejszych - zamiast sukni - spodnie. Garnitur w dniu ślubu to wybór przewrotny, choć na swój sposób bardzo sexy!
Co po ślubie zrobić z sukienką?
Możesz zostawić sobie na pamiątkę, sprzedać albo… przerobić na Strój wizytowy (na przykład skrócić i zwęzić - letnia sukienka koktajlowa jak znalazł). Możesz też przefarbować i pokombinować, w zależności od pierwotnego kroju.
Czasami warto zainspirować się pomysłami gwiazd i ich stylistów. Obejrzyjcie najpiękniejsze suknie ślubne celebrytek!
A jak wyglądały wasze sukienki, Papilotki - Mężatki? Czy w dniu ślubu czułyście się w nich pięknie i wyjątkowo?