Wesele marzeń: Zasady rozsadzania gości na weselu

Jak sprawić, żeby wilk był syty i owca cała?
Wesele marzeń: Zasady rozsadzania gości na weselu
04.01.2014

Planujesz urządzić wesele w wielkim stylu, ale nie wiesz, jakimi zasadami kierować się w trakcie rozsadzania gości przy stołach? Warto zapoznać się z pewnymi regułami, które obowiązują w tym temacie. Zanim dojdzie do niezręcznych sytuacji, a w efekcie do niezbyt sympatycznej atmosfery, zapoznajcie się z kilkoma naszymi wskazówkami.

W dzisiejszych czasach winietki wydają się być czymś oczywistym i niezbędnym na każdym weselu. Nie chcemy przecież, aby zaproszeni goście siedzieli w grupie osób, których nie znają, albo co gorsza – nie lubią. Poza tym, brak winietek na stołach wprowadza niepotrzebne zamieszanie, którego w tym szczególnym dniu chcemy uniknąć. Warto znać sześć podstawowych zasad, które mogą przydać się w planowaniu wesela, a także umilą nam i naszym gościom zabawę.

Poza wyżej wymienionymi zasadami, można również bardziej umilić pobyt na weselu np. matkom z dziećmi czy starszym osobom.  Nie dawajmy im przede wszystkim miejsc blisko klimatyzacji i głośników.

Oczywiście wszystko zależy od sali i rodzaju stołów, ale także od towarzystwa, z jakim mamy do czynienia. Powołując się na winietki, będziemy mieć komfort psychiczny, że na samym początku nikt nie będzie wałczył o dwa miejsca obok siebie. Dzięki nim unikniecie również nieproszonych gości, którzy mogą wtargnąć na salę wraz z orszakiem weselnym.

Źródło: Wieszjak.pl

KLK

ślub

3. Rozeznanie

Trzeba być na bieżąco w sprawie rodzinnych sympatii i antypatii. Skłócone ze sobą osoby nie powinny siedzieć przy tym samym stole i jeżeli jest taka możliwość, należy ich usadzić plecami do siebie. Jeżeli jednak musi to być jeden długi stół, to pamiętajcie - niech siedzą zawsze po dwóch stronach stołu i w jednej linii, nigdy naprzeciwko siebie.

4. Dwie sale weselne

Jeżeli wesele odbywa się na dwóch salach, powinno tak być, że najstarsza część rodziny jest usadzona w sali, gdzie odbywają się tańce. Bardzo często się zdarza, że są to osoby, które nie tańczą, ale za to lubią patrzeć na bawiących się gości.

5. Odpowiedni „łącznicy”

Gdy przy jednym stole musimy usadzić gości z dwóch rodzin, to na tzw. „łączników” wybierzmy osoby najbardziej śmiałe i komunikatywne. Dobrze, aby były w podobnej grupie wiekowej. To bardzo ważne postaci, ponieważ pozwolą się zintegrować całej grupie.

6. Grupa dalszych znajomych

Na weselu wśród rodziny pary młodej znajduje się również grupa innych gości, takich jak koleżanki panny młodej, koledzy pana młodego, wspólni znajomi czy znajomi z pracy. Ich także trzeba usadzić w odpowiednim miejscu. Bardzo często te osoby się nie znają, wiec powinniśmy im zapewnić integrację z resztą weselników. Trzeba mieć sporo szczęścia, aby były to osoby o podobnych zainteresowaniach, które zawsze znajdą wspólny język.Zastanówmy się więc nad usadzeniem ich w następującej kolejności: znajomi z pracy panny młodej - koleżanki panny młodej - wspólni znajomi -  koledzy pana młodego - znajomi z pracy pana młodego (oczywiście z osobami towarzyszącymi).

ślub

1. Plan sali i rozstawienie stolików

Bez planu sali i rozstawienia stolików nie możemy niczego planować. Zanim weźmiecie się za usadzanie gości, poproście właścicielkę sali weselnej o plan, a jeżeli będzie taka możliwość, sami ustawcie stoły wedle własnego uznania.

2. Rodzina blisko nas

Jest taka zasada, że najbliższa rodzina siada blisko pary młodej. Dzięki temu osoby, które kochamy, dodadzą nam otuchy i będą wspierać w najważniejszym dniu naszego życia.

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Małgosia (Ocena: 5) 16.11.2016 20:49
Nie ważne jak goście będą siedzieć , ważne żeby był dj jonny's z opolskiego :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2014 23:37
Ja miałam 3 stoły. Przy naszym siedzieli nasi przyjaciele. Przy drugim starsza część rodziny z obu stron i tutaj gospodarzami stołu byli nasi rodzice. Trzeci stół to kuzynostwo, którym zajmowali się nasi świadkowie czyli mój brat i siostra mojego męża. Wszystko poszło idealnie i nie było żadnych kwasów. Polecam takie rozwiązanie, bo mimo, że usadzenie przy stole pary młodej rodziców, świadków, chrzestnych i dziadków jest w dobrym tonie, to jest też niestety bardzo nudne i nikt nie jest zadowolony z niego. To samo z pomysłem osobnego stoły dla pary młodej i świadków- przeważnie później stoi pusty, ewentualnie nudzi się przy nim dziewczyna świadka :) My siedzieliśmy z przyjaciółmi i było świetnie, wszyscy dobrze się bawili. Zarówno znajomi jak i rodzina. Wujkowie z obu stron się dobrze poznali, to samo z kuzynostwem. Wszyscy w podobnym wieku i dobrze się dogadali.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2014 18:46
U mnie na weselu nie było winietek, każdy usiadł, że się tak wyrażę "w swoim gronie" i wszyscy byli zadowoleni.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 04.01.2014 18:23
To w takim razie zapraszam na wspomniany już przeze mnie portal Zankyou, gdzie znajduje się ten sam artykuł, tyle że z wcześniejszą datą...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2014 18:02
Ja uważam, że ludzie najlepiej wiedza, kogo lubią, kogo nie. Nigdy nie będę planowała kto gdzie ma usiąść.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo