Dekalog IDEALNEJ ŻONY z 1929 roku: Sprawdź, czy zawarte w nim rady są wciąż aktualne!

Pewne rzeczy pozostają niezmienne od prawie stu lat. Bardzo dobrze widać to w poradniku dla mężatek z początku ubiegłego wieku.
Dekalog IDEALNEJ ŻONY z 1929 roku: Sprawdź, czy zawarte w nim rady są wciąż aktualne!
04.09.2013

Gdy młoda dziewczyna zawiera związek małżeński, często nie ma pojęcia, co powinna zrobić, by być dla ukochanego dobrą żoną. Życiowe rady może uzyskać od mamy, babć i cioć lub po prostu przejrzeć Internet, jeśli rodzina jest daleko. Młode żony z początku lat 20. nie miały ani takiej śmiałości, ani takich możliwości, jakie my mamy obecnie.

O tym, o jakiej żonie marzą mężczyźni, zdecydował się więc napisać wówczas Dziennik Bydgoski, który to zamieścił na swoich łamach w 1929 roku artykuł pod tytułem `Dziesięć przykazań młodej mężatki`. Jesteście ciekawe, jakie rady w tej kwestii daje jego autor? Proszę bardzo!

Oto dekalog żony idealnej (zachowaliśmy oryginalną pisownię):

1. `Po ślubie nie powinnaś ubierać się gorzej niż przed zamążpójściem. Pamiętaj bowiem, że choć polowanie zakończone, to jednak zdobycz - trzeba zatrzymać.`
 
Jak najbardziej aktualne i chyba żadnej z was nie trzeba o tym przekonywać. Nawet jeśli nie dla męża, to obowiązkiem kobiety jest dbanie o wygląd przede wszystkim dla siebie. I swojego dobrego samopoczucia.

2.`Nie zapominaj, że zdrowie jest podstawą szczęścia, a dobre trawienie podstawą zdrowia. Dbaj więc o zdrowe i smaczne jedzenie, a mąż będzie wiecznie wdzięczny.`

Czyli inaczej ujęte stare powiedzenie, że `przez żołądek do serca`. Ta rada również okazała się uniwersalna. W końcu panowie poza seksem i snem myślą jeszcze głównie o jedzeniu. Zatem jak długo będziesz dobrze karmić swojego mężusia, tak długo on będzie cię wielbił pod niebiosa. Proste?

3. `Jeżeli mąż ma kilka dni wolnych od pracy, nie zatrzymuj go przy sobie lecz raczej ułatwiaj mu wyjazd i wypoczynek.`

Założę się, że do tego punktu niewiele z nas podchodzi optymistycznie. Owszem, warto dawać sobie nawzajem trochę luzu i pozwolić drugiej osobie mieć chwilę dla siebie, ale… bez przesady.

4.`Nie rób nigdy złośliwych uwag o jego krewnych i przyjaciołach.`

Rada całkiem niezła, choć czasami trudno się do niej stosować. Szczególnie po powrocie z rodzinnego obiadku u jego rodziców. Uwaga na słowo `złośliwe` - jeśli uwagi czynisz prosto z serca, wtedy wszystko jest ok.

5.`Nie oburzaj się, jeśli mąż włoży krawat, który ci się nie podoba, albo zapali cygaro, którego zapachu nie lubisz.`

Zupełnie nieżyciowe i totalnie szowinistyczne. Całe zdanie znaczy mniej więcej `cokolwiek zrobi twój mąż, jest święte, a ty siedź cicho i nie komentuj, bo nic ci do tego`. Nie bez powodu mówi się jednak, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta szyją, która nią kręci. Musimy zwrócić uwagę na brzydki krawat, żeby potem nie wstydzić się za faceta idąc u jego boku. Dobrze, że na brzydki zapach `cygar` zwraca się teraz szczególną uwagę w miejscach publicznych – mamy dzięki temu trochę mniej roboty.

6.`Jeśli twój mąż zachwyca się jakąś kobietą, podziel jego entuzjazm. Im bardziej będziesz bezstronna i życzliwa dla ludzi, tem większe uznanie zyskasz w oczach męża.`

Rada kontrowersyjna. Biorąc pod uwagę rozpasanie seksualne, które przechodzi ciągle na wyższe poziomy, jest wręcz niebezpieczna. Istnieje ryzyko, że mąż słysząc twój zachwyt nad kobietą zaproponowałby ci trójkąt razem z tamtą. Zresztą, dziś żaden facet nie odważyłby się komentować wyglądu innej kobiety przy swojej żonie, bo finał tego mógłby być tragiczny.

7. `Jeżeli mąż przyniesie ci podarek bezużyteczny, który ci się nie podoba, uściskaj go serdecznie i podziękuj za dobre chęci.`

Wciąż aktualne. W końcu liczy się gest. A brzydki sweterek zawsze można oddać, wymienić albo sprzedać na aukcji internetowej bez sprawiania przykrości zadowolonemu z siebie mężowi.

8.`Gdy mężowi zdarzy się jakaś przykrość (czego nigdy w życiu nie brak), staraj się go uspokoić i, o ile to możliwe, rozweselić. Niejedna tragedja została zażegnana dobrym dowcipem i naodwrót drobiazgi przyczyniły się nieraz do rozbicia małżeństwa.`

Uniwersalna prawda, której nie potrzeba dodatkowego komentarza.

9. `Nie wypytuj męża o jego przeszłość. Z takich rozmów zawsze wynikają nieporozumienia.`

Słusznie. Czasem lepiej nie wiedzieć, ile dziewczyn przewinęło się przez jego życie przed tobą. Temat jak najbardziej na czasie.

10.`Nade wszystko pamiętaj o słowach przysięgi, wypowiedzianej przed ołtarzem, w złej i dobrej doli stój wiernie przy boku męża. Wielu mężczyzn stało się wielkimi ludźmi dzięki dobrym żonom.`

Ach, żeby to było takie proste. W dobie rosnącej liczby rozwodów brzmi to jak tekst z bajki Disneya. Warto jednak starać się wcielić tę radę w życie, a - o ile sam facet tego nie zniszczy - wasze małżeństwo będzie szczęśliwe i trwałe.

Jak widzicie, sporo rad nie straciło na aktualności, choć kilka z nich wymaga modyfikacji. To fascynujące, że choć od publikacji `dekalogu` minęło blisko 100 lat, to w naszym podejściu do małżeństwa wiele rzeczy pozostało bez zmian.

Źródło: facet.wp.pl

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2013 21:28
tragedja? :O
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 23:40
ludzie wlasnie sie zmierzylam i utylam jak prosiaczek a cwiczylam calutki sierpien! jestem zalamana! wiem, ze nobody cares, ale musialam sie wyzalic
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 21:41
Rada 6, idealna:) Dlaczego mąż miałby nie komentować wyglądu innej kobiety? Tylko kobieta o niskim poczuciu wartości poczuje się urażona. Mężczyzna, to zwrokowiec; może zachwycać się urodą innej, ale przecież to ciebie kocha i to właśnie ty jesteś dla niego najpiękniejsza. Sama zauważam piękno kobiet i komentuje to w towarzystwie chłopaka, nie uważam, że jest w tym coś złego. Oczywiście owe "zachwycanie się" musi mieć swoje granice:) Wszystko jest dobre, ale z umiarem:)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 16:43
"Niejedna tragedja została..." tragedJA ???? żenujące
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 14:07
niektóre są racją, a niektóre trzeba stosować z pewnymi granicami :) I mąż i żona powinni dla siebie być dobrzy i kochać się tak, jak pierwszego dnia :) Niczego wielkiego nie odkryłam, stosujemy taką metodę i jest dobrze, doceniajmy to co mamy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo