Czy BEZ MĘŻA da się żyć?

Mówi się, że ślub i huczne wesele to marzenie każdej młodej kobiety. Sprawdziliśmy, czy tak jest naprawdę.
Czy BEZ MĘŻA da się żyć?
07.05.2013

Biała suknia, obrączki, przysięga, a później zabawa do białego rana – mimo upływu lat i zmiany obyczajów, wciąż pokutuje przekonanie, że o niczym innym nie marzą dziewczyny. Jest w tym ziarenko prawdy. Ale współczesne młode Polki mają również inne priorytety niż wyjście za mąż. Dla wielu małżeństwo jest wręcz równoznaczne z utratą wolności i niezależności. A z badań wynika, że coraz częściej o pięknym ślubie i hucznym weselu marzą… mężczyźni.

Małżeństwo jest super

Polki aktywne na forach dyskusyjnych mają zdania podzielone – jedne są orędowniczkami ślubów oraz zwierania małżeństw, inne tego entuzjazmu nie podzielają. „Moim zdaniem nie ma nic wspanialszego dla kobiety niż ślub, bo to początek nowego, pięknego rozdziału życia. Nie chodzi o samą uroczystość, choć ona też jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Sam fakt, że przed Bogiem przysięgasz komuś wierność i miłość do końca swych dni, robi wielkie wrażenie. Dla mnie to sytuacja bez precedensu, najwspanialszy moment w życiu kobiety. Ja jeszcze nie mam męża, ale mam nadzieję, że wkrótce go znajdę” – pisze Dagmara. Podobne zdanie ma Natalia. „Małżeństwo jest super. Moi rodzice są 23 lata po ślubie i świata poza sobą nie widzą. Uważam, że taki związek może dać dużo szczęścia”.

Miłość najważniejsza

Ale nie brakuje również Polek, które do zawierania małżeństw podchodzą ostrożnie. „Nie mówię NIE małżeństwom, bo wspaniale jest wyjść za mąż za mężczyznę, którego się kocha. Tylko że nie wolno zapominać o zdrowym rozsądku. Jak widzę moje koleżanki, które trzymają się chłopaka tylko po to, aby nie zostać starą panną, to się we mnie gotuje. Jaki jest w tym sens? Małżeństwo nie może być celem samym w sobie!” – przekonuje jedna z internautek. Wiele dziewczyn zwraca również uwagę, że małżeństwo, nad którym się nie pracuje, nie jest gwarantem szczęścia. „Małżeństwo nie zapewnia ci tego, że masz już kogoś na zawsze” – pisze Kasia. A Ilona dorzuca: „Jasne, że chcę mieć męża, ale to musiałby być wyjątkowy mężczyzna. Najważniejsza jest miłość!”.

Współczesne młode kobiety coraz częściej patrzą przede wszystkim na to, co łączy dwoje ludzi. „Niestety, wiele osób zwraca uwagę na papierek, podczas gdy związek jest marny. Moja opinia jest taka – najważniejsza jest miłość, dobre relacje i tak dalej, małżeństwo może być przy okazji, na pewno nie będzie najważniejszym punktem do osiągnięcia w związku. Czasem wydaje mi się, że ludzie dążą do małżeństwa, bo chcą dostać to słowo i mieć podstawy do szantażu, jeśli ktoś zechce odejść. I żeby nie musieć się już starać. Najważniejsze to się kochać, a nie być mężem czy żoną” – pisze 25-latka z Krakowa. „Samo małżeństwo jest dla mnie niczym. Ważne jest to, co człowiek czuje do drugiej połówki” – czytamy dalej.

Większość zwolenniczek małżeństw zaznacza jednak, że warunkiem, aby było ono udane, jest wielka miłość, wzajemny szacunek, oddanie, lojalność i umiejętność pójścia na kompromis. „Małżeństwo – jak najbardziej, ale tylko, jeśli jestem faceta absolutnie pewna i wiem, że to ten jedyny. Myślę, że w głębi serca marzy o tym każda kobieta. No, bo która z nas chciałaby do końca życia być singielką albo tkwić w związku bez zobowiązań? Nie oszukujmy się! Ważne jednak, aby nie było to małżeństwo z przypadku, rozsądku albo zbyt szybkie, bo można się rozczarować” – twierdzi Ewa. A jedna z forumowiczek dodaje: „Dla mnie to jest coś pięknego. Dwoje ludzi się kocha i prowadzą wspólne życie aż do śmierci”.

Z badań GfK Polonia przeprowadzonych dla Rzeczpospolitej wynika, że aż dla 78 proc. młodych Polaków w wieku 18-26 lat małżeństwo ma duże znaczenie.

Życie bez męża

Nie tylko Polki traktują małżeństwo z większym niż kiedyś rozsądkiem. Dla wielu młodych kobiet także z innych krajów ślub nie jest już jedyną słuszną drogą w życiu. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania dotyczące kształtowania życiowych postaw u dzieci dowiodły, że tylko 46 proc. dziewcząt do 21. roku życia uważa małżeństwo za najlepszy rodzaj relacji. Znalazła się również 7-procentowa grupa dziewczyn, które stwierdziły, że najlepiej w ogóle nie wychodzić za mąż i zachować niezależność. Autorzy badania odkryli, że zaledwie jedna na pięć młodych kobiet marzy o białej sukni i postrzega wyjście za mąż jako życiowy sukces. Okazuje się też, że dla wielu z nas ważniejsza jest kariera, a samotne macierzyństwo nie przeraża już tak bardzo jak jeszcze niedawno.

Z zagranicznych badań wynika ponadto, że współczesne młode kobiety coraz częściej na małżeństwo… nie mają czasu. Bo się kształcą, pracują, chcą się rozwijać. W Polsce ta tendencja również jest coraz wyraźniejsza. Polki często nie planują także ślubu z powodów ekonomicznych oraz ze strachu przed nieudanym małżeństwem. Z kolei 10 proc. młodych Polek nie planuje ślubu, bo nie chce mieć dzieci. „Mam w życiu inne priorytety niż ślub. Do czego się śpieszyć? Jeśli uznam, że chcę być z kimś na stałe, to po prostu będziemy, a pieniądze na wesele wydamy rozsądniej” – pisze Aga.

Jeszcze kilka lat temu nikt by się nie spodziewał, że wkrótce większymi orędownikami ślubów i dzieci będą mężczyźni. Panowie coraz chętniej przeznaczają duże kwoty na organizację ślubu i hucznego wesela, a nawet najbardziej nietypowe zachcianki narzeczonych ich nie zniechęcają. Według badań ok. 16 proc. mężczyzn wydałoby swoje oszczędności na ślub i wesele, podczas gdy wśród kobiet zrobiłoby tak tylko… 9 proc. pań. To pokazuje, że współczesne kobiety są bardziej pragmatyczne.Nawet jeśli planują ślub, to wolą zachować oszczędności na czarną godzinę i częściej myślą o przyszłości niż o samym dniu ślubu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (110)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2016 18:09
Super zyje sie bez faceta.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2015 20:18
Jestem 28 letnią kobietą, która przeżywała wzloty i upadki. Jednak uczucie pustki po tym jak zostawia Cię ukochana osoba jest zdecydowanie gorsze aniżeli utrata pracy czy przyjaciółki. Dla mnie to był jakiś koszmar, masakra, przestało mi zależeć na czymkolwiek. Musiałam go jakoś odzyskać. Z pomoca przyszedł mi rytualista ze strony urok-milosny.pl spróbowałam rytuału na powrót partnera i rzeczywiście powrócił. Jednakże muszę stwierdzić, że pomimo iż widze jak mu zależy, ja już nie jestem tą samą ufną kobietą. Ślad po rozstaniu już na zawsze pozostanie w mojej psychice.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2015 12:50
oczywisce
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2013 14:09
odnośnie planowania ślubów to odradzam korzystanie z usług firmy amelia wedding - mają w ofercie faktycznie ładne zaproszenia itp, strona wygląda profesjonalnie. jednak dostałam tylko połowę mojej przesyłki bez słowa przeprosin czy wyjaśnienia! Napisałam do nich i od około dwóch miesięcy czekam na resztę przesyłki - ciągle obiecują, że wyślą za parę dni i tak w kółko. Amelia Wedding - nie polecam!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.05.2013 21:51
Ok moze przegielam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie