Polacy nie chcą brać ślubu w Kościele! Wolą papierek z urzędu, bo... jest taniej, szybciej & wygodniej...

Do tego można przecież szybciej się rozwieść. Co Wy na to?
Polacy nie chcą brać ślubu w Kościele! Wolą papierek z urzędu, bo... jest taniej, szybciej & wygodniej...
fot. Vogue Germany, styczeń 2013
20.12.2012

Ślub cywilny czy kościelny? Przed tym dylematem staje każda para, która planuje zawrzeć związek małżeński. O ile jednak jeszcze kilka lat temu młodzi nie zastanawiali się zbyt długo i większość decydowała się na uroczystą ceremonię w świątyni, o tyle teraz coraz częściej obserwuje się zupełnie odwrotny trend.

Rozłożysta biała suknia, dzieci sypiące płatki kwiatów wzdłuż nawy kościoła, ksiądz wygłaszający Hymn o Miłości… Młodzi Polacy bez żalu rezygnują z tych wszystkich atrakcji i idą do Urzędu Stanu Cywilnego, prosząc kierownika o wydanie odpowiedniego papierka.

Dlaczego tak nagle przestało nam zależeć na duchowym wymiarze małżeństwa? Powody są dość prozaiczne – chodzi przede wszystkim o zaoszczędzenie kilku groszy, w grę wchodzi również zwykłe wyrachowanie. Biorąc ślub cywilny łatwiej przecież się rozwieść.

Tylko w samym Wrocławiu ok. 60 proc. ślubów, które zostały zawarte w tym roku, stanowią ceremonie cywilne. Podobnie jest w Legnicy i Jeleniej Górze – podaje Gazeta Wrocławska. Identyczną modę można zresztą zaobserwować nie tylko na południu Polski. Niektórzy mówią wręcz o swoistym przełomie dokonującym się obecnie w naszym kraju.

Co myślicie o tym nowoczesnym trendzie. Czy rzeczywiście śluby cywilne mogą w przyszłości całkowicie wyprzeć te zawierane w Kościele?

Komentarze (80)

Ocena: 4.95 / 5
EDi (Ocena: 3) 23.08.2014 19:12
Najgorszą obłudą jaka może być to branie ślubu w kościele przez to np, że kobieta jest w ciąży. Biała suknia ma oznaczać dziewictwo :D Druga sprawa jest tyle par, które biorą kościelny, żeby tylko się pokazać a wcale do tego kościoła nie chodzą. Poza tym głupotą jest wydawanie 50 tys na wódkę dla obcych osób tylko po to żeby Cię nie obgadali bo rodzina twierdzi, że tak wypada i potem spłacać to latami. Nie rozumiem też tego kultu białych sukni, limuzyn zastaw się a pokaż się. W tradycji polskiej to rodzice powinni finansować ślub tak było od zawsze. Wg mojej skromnej opinii ślub cywilny jest o wiele wygodniejszy i mniej stresujący i przede wszystkim o wiele tanszy. I też nie wiem po co komu wesele na 100-200 osób chyba, że mieszka na wsi i musi całą wiochę zaprosić bo co ludzie powiedzą. Dla mnie własnie takie wesela to wiocha, a ślub jaki kto chce brać to jego wybór. AMEN
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 18.08.2014 13:09
Ja nie mam żadnych dylematów. Nie będąc chrześcijanką nie mogłabym wziąć ślubu w kościele katolickim, więc w sumie sprawa rozwiązuje się samoistnie. Jak również nie zamierzam zmieniać religii tylko po to, żeby zafundować sobie tradycyjną ceremonię z kwiatkami, księdzem i czytaniem Biblii ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.09.2013 22:39
@Anonim "Cywilny jest zdecydowanie lepszy. Sąd rodzinny nie będzie robił problemów z rozwodem jeśli małżeństwo się rozpadnie." No tak, bo zawierając ślub, zamiast myśleć o spędzeniu ze sobą całego życia, już wg ciebie powinni myśleć o rozwodzie... Żałosne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2013 21:30
Cywilny jest zdecydowanie lepszy. Sąd rodzinny nie będzie robił problemów z rozwodem jeśli małżeństwo się rozpadnie. Kościół już tak. Dobrze, że przynajmniej separację uznaje. Moim zdaniem głupotą jest to, że kościół zabrania mieszkania razem przed ślubem. Jak inaczej zakochani mają się lepiej poznać, sprawdzić czy w ogóle do siebie pasują i czy rzeczywiście powinni brać ślub?
odpowiedz
Maurycy (Ocena: 5) 04.01.2013 23:31
Cywilny to tylko nic nie znacząca błazenada przed urzędnikiem - 15 minut żenującego spektaklu z wpisem do akt. Bez znaczenia, choć oczywiście prawo twierdzi że ma to znaczenie. W oczach Boga jest się nadal kawalerem i panną. A prawo boskie jest ważniejsze niż prawo ludzkie (vide: Antygona chociażby!). Oczywiście, papier od USC prawnie ma znaczenie (spadki, alimenta,etc.) ale w sensie prawa boskiego nie ma znaczenia. A prawa boskie są NADRZĘDNE niż prawa ludzkie!!!
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo