Co musicie ustalić przed ślubem?

Zanim powiecie sobie sakramentalne TAK, upewnijcie się, że porozumieliście się w sprawie podziału pieniędzy, mieszkania, domowych obowiązków czy kontaktów z rodzicami.
Co musicie ustalić przed ślubem?
23.06.2012

Masowo bierzemy śluby i masowo się rozwodzimy albo unieważniamy śluby kościelne. Doszło już nawet do tego, że kościół ma zaostrzyć zasady dotyczące zawierania małżeństw – m.in. wydłuży się okres narzeczeństwa, a przyszli małżonkowie będą musieli odpowiedzieć na wiele (również intymnych) pytań. W ten sposób liczba unieważnień małżeństw kościelnych ma spaść. Być może zalegalizowane związki w ogóle by się nie rozpadały, gdyby narzeczeni zasadnicze kwestie ustalali przed ślubem. Tymczasem w gąszczu przygotowań często zapominamy omówić ważne rzeczy, które mogą mieć kluczowe znaczenie w przyszłości.

Gdy zauroczenie minie…

– Zanim para powie sobie TAK, powinna porozmawiać na wszystkie przyziemne tematy, które, jak się potem okazuje, są początkiem wielu problemów, a ich nierozwiązanie urasta do rangi przedrozwodowych kłótni – ostrzega Maria Zając, konsultantka ślubna Perfect Moments. Pamiętajmy, że gdy pierwsze zauroczenie minie, pojawi się szara codzienność, która może przynieść rozczarowanie. – Bo okazało się, że on nie chce dzieci, a ona marzy o gromadce. Ona lubi małe przytulne mieszkanka w stylu prowansalskim, a on designerskie lofty – wymienia specjalistka. Tymczasem najwięcej problemów bierze się z braku rozmów, choć po ślubie większość z nas przekonuje, że wcale ich nie brakowało. O czym zatem koniecznie trzeba porozmawiać?

Ślub

Co moje to i twoje?

Kolejny temat do omówienia – finanse. Zdaniem naszej ekspertki od początku należy jasno postawić sprawę dotyczącą tego, jak będzie wyglądało zarządzanie domowym budżetem: czy zakładacie dwa konta, czy będziecie mieli jedno wspólne. I dalej: czy on płaci rachunki, a ona kupuje jedzenie i środki czystości itd. – A może zdecydujecie się na intercyzę? Warto ją rozważyć, na przykład, gdy któreś z was ma swoją firmę – zaznacza Maria Zając.

Przed ślubem trzeba omówić także podział obowiązków. Najlepiej, aby obie strony zrobiły listę rzeczy i czynności, które ich zdaniem składają się na małżeńskie zadania. Każdy z narzeczonych powinien spisać, co umie, lubi i chce robić. A potem należy sprawiedliwie rozdzielić obowiązki, od których chciałaby się wykręcić i kobieta, i mężczyzna. – Oczywiście w teorii wygląda to na bardzo proste działanie, ale praktyka może okazać się cięższa. Jednak bez tego przyszłe awantury gwarantowane – uważa konsultantka ślubna Maria Zając.

Jak pies z kotem

Na tym nie koniec. Do omówienia jest również kwestia… domowych zwierząt. Naprawdę warto poruszyć ten temat. Zdaniem naszej rozmówczyni wiadomo, że miłośnik kotów będzie chciał mieć chociaż jednego futrzaka u siebie, a fan węży marzy o tym, by w końcu we własnym domu mieć terrarium. I lepiej, żeby nie było to potem dla ciebie niespodzianką. Co jeszcze? Chociażby pasje. Jak twierdzi Maria Zając z Perfect Moments, wbrew pozorom warto przedyskutować, czy jego coroczne wypady motocyklowe na Mazury z kolegami zaakceptuje żona. I na odwrót: dobrze byłoby się upewnić, czy on nie będzie miał nic przeciwko twoim wakacjom w pojedynkę. Kwestia priorytetowa to pytanie, czy małżeństwo nie przeszkodzi wam w realizowaniu się.

Ślub

Podział ról

Zdaniem konsultantki ślubnej Marii Zając narzeczeni powinni przede wszystkim ustalić przed ślubem, jak widzą rolę męża i żony. – To niby tak banalna kwestia, ale sens jej omówienia jest podstawą dalszego życia bez kłótni. Dlaczego? Przykładowo: ona przed ślubem nie gotowała, a mąż myślał, że jako żona się nauczy. I potem wiele kłótni wynikało z tego, że ona nie była stereotypową żoną – zauważa nasza rozmówczyni. Warto zwrócić również uwagę na podział małżeńskich ról w domu partnera. Jeśli u niego w rodzinie mężczyzna zarabia pieniądze i utrzymuje bliskich, a kobieta zajmuje się domem i dziećmi, dobrze byłoby się dowiedzieć, co na temat takiego tradycyjnego modelu rodziny sądzi twój narzeczony. I czy tobie zaproponowany przez niego podział będzie odpowiadał.

Związek na lichym fundamencie

Druga sprawa to – jak zaznacza konsultantka ślubna Maria Zając – kwestia dzieci. Czy tego chcemy, czy nie – trzeba to omówić. – Ta rozmowa powinna być szczera, ponieważ jest to jedna z najważniejszych kwestii do omówienia. Nawet jeśli ktokolwiek się nagnie, pójdzie na kompromis, to może się okazać, że tak naprawdę unieszczęśliwi i siebie, i drugą połówkę, dla której się „poświęcił”. A budowanie związku na lichym fundamencie wróży jego koniec – uważa Maria Zając. Warto to ustalić, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje z potomstwa. Porozumcie się również w kwestii wychowania dzieci. Dopiero gdy się pojawią na świecie, zaczną się prawdziwe problemy. – W końcu będziecie mieć do wychowania człowieka i kwestie na kogo go wychowacie musicie ustalić wspólnie – podkreśla specjalistka.

Ślub

Pozostałe sprawy

– Zanim poznaliśmy się z naszą miłością życia, mieliśmy gromadę znajomych, z którymi żyło nam się świetnie. Są pary, które doskonale radzą sobie w łączeniu dotychczasowego życia towarzyskiego z druga stroną, ale co jeśli nasz partner uważa, że tylko on powinien wystarczyć do szczęścia swojej partnerce, a przyjaciele po ślubie muszą zniknąć? – pyta Maria Zając. To zdarza się naprawdę często i koniecznie trzeba tę kwestię przedyskutować. Dobrze byłoby ustalić, jak ważne miejsce zajmują w waszym życiu przyjaciele i z czego nie zamierzacie rezygnować.

Kolejny temat do mówienia to rodzina i święta. – Nie każdy kocha swoich teściów, ale pamiętajcie, że jest mnóstwo okazji w roku, podczas których wypada spędzić wspólnie czas. Warto ustalić zatem, w jaki sposób będziecie spędzać te dni. A może najlepiej zrobić jedną Wigilię dla obu rodzin? – podpowiada konsultantka ślubna Maria Zając.

Lista spraw do ustalenia przed ślubem jest długa, więc będziecie mieli co robić w trakcie narzeczeństwa. – Pamiętajcie jednak, że najwięcej kłótni jest o przysłowiową przesoloną zupę. To po prostu efekt nieustalonych wcześniej i nierozwiązanych potem spraw. Powodzenia – sumuje Maria Zając.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Jak go przekonać do ślubu?

O ile twój partner nie cierpi na gamofobię, uda ci się go przekonać, abyście wzięli ślub.

Ślub bez wesela – tak czy nie?

Współcześnie wiele par rezygnuje z hucznego wesela.

Komentarze (60)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 18:45
Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2012 21:05
Polecam ! www.youtu.be/m_2pAO-aHtY
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2012 17:22
hahaha jestem ze swoim chłopakiem pół roku. bardzo się kochamy. i tak przypadkowo wyszło ze w rozmowach przewinęło się już każde z tych zagadnień ; )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2012 14:26
fajny artykuł , rzeczowy - to prawda.. związek to jedno a małżenstwo to inna sprawa juz
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2012 13:12
Masowo bierzemy śluby i masowo się rozwodzimy albo unieważniamy śluby kościelne. Nie ma czegoś takiego jak nieuważnienie ślubu kościelnego Ludzie jest jedynie stwierdzenie nieważności. Jak ktos moze byc redaktorem nie majac podstawowej wiedzy i psiac z bledami
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo