Jak go przekonać do ślubu?

Zwykle to kobiecie bardziej zależy na małżeństwie niż mężczyźnie. Jak to zmienić i sprawiać, aby twój partner zapragnął się z tobą ożenić?
Jak go przekonać do ślubu?
18.06.2012

Badania przeprowadzone rzez instytut Innofact na grupie 13 tys. mieszkańców Zachodniej Europy nie rodzą optymizmu. Wynika z nich bowiem, że współczesny mężczyzna jest nieśmiałym samotnikiem, który stroni od małżeństwa. Brzmi znajomo? Faktycznie, od kilku lat utrzymuje się tendencja, z której wynika, że panowie nie śpieszą się do ślubu, a jeśli już wiążą się z partnerką, to wolą życie na kocią łapę. Szacuje się, że co piąte dziecko w naszym kraju przychodzi na świat w nieformalnym związku. Całe szczęście, jeśli i kobieta, i mężczyzna świadomie decydują się na wolny związek. Gorzej, jeżeli jedna strona planuje a ślub, a druga nie chce o nim słyszeć. Co zrobić, gdy twój facet jest na NIE?

Wyczuć aluzję

Kiedy partner ani myśli się żenić, zwykle zaczynamy szukać problemu w sobie. Przez niedomówienia i brak porozumienia w tym temacie związek może zostać wystawiony na próbę. I tutaj uwaga – nie zawsze męska powściągliwość wobec małżeństwa musi oznaczać, że twój partner ma poważny powód, żeby się nie żenić. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, niechęć do ożenku może wynikać z błahostki, o której z jakiegoś powodu partner ci nie powiedział. Tak było w przypadku 24-letniej Magdy. – Z Maćkiem jesteśmy parą od czterech lat i mniej więcej przed rokiem zaczęłam się zastanawiać, dlaczego jeszcze mi się nie oświadczył. Robiłam podchody, ale nie wyczuwał aluzji. Zaczęłam mieć na tym punkcie obsesję. Kiedy wreszcie powiedziałam mu, co mi jest, zdziwił się i przyznał, że myślał o oświadczynach, ale nie był pewien, czy ja tego chcę. Teraz jesteśmy narzeczeństwem – cieszy się Magda.

serce

Gdy on jest nieugięty

Wniosek? Zawsze otwarcie mówcie o swoich potrzebach. Może się bowiem okazać, że partnera wcale nie trzeba przekonywać do ślubu, a jedynie należy zachęcić go, aby szybciej zrobił pierwszy krok na drodze do małżeństwa. Co innego, jeśli udało wam się o tym porozmawiać, ale w kwestii waszego ślubu twój partner wydaje się być nieugięty. Z czego może to wynikać? Weź pod uwagę kilka możliwości:

– Ma bolesne wspomnienia wyniesione z domu. Jeśli małżeństwo jego rodziców było nieszczęśliwe albo się rozpadło, jest wielce prawdopodobne, że mężczyzna nie będzie palił się do ślubu. Sformalizowany związek nie kojarzy mu się dobrze i woli trzymać się z dala od ołtarza.

Jest pod wpływem kolegów, wśród których są single, nałogowi podrywacze, rozwodnicy. Jeśli twój partner jest mocno związany ze swoimi kumplami, niewykluczone, że zdołali zabić w nim jego sympatię do małżeństwa. Będzie cię wtedy przekonywał, że małżeństwo to przeżytek i nikt na tym nie skorzysta.

Nie jest pewien swojej wartości. Dopiero co podjął pracę albo niedawno wyprowadził się z domu. Obawia się, że nie sprawdzi się jako mąż, głowa domu czy tym bardziej ojciec. Martwi się, że zarabia za mało. I że nie podoła domowym oraz zawodowym obowiązków. Wizja małżeństwa może go skutecznie wystraszyć.

serce

A może to gamofobia?

To tylko niektóre (ale bardzo częste) sytuacje, które mogą skutkować lękiem twojego partnera przed małżeństwem – a jeżeli strach przed ślubem jest ogromny, niewykluczone, że twój facet cierpi na gamofobię, o której przeczytasz w osobnym tekście. Zazwyczaj można jednak przekonać partnera do ślubu konkretnymi, trudnymi do podważenia argumentami. Zdecydujcie się na szczerą rozmowę i tak ją poprowadź, aby przedstawić mężczyźnie korzyści płynące z zalegalizowania związku.

Korzyści według psychologii ewolucyjnej

O atutach małżeństwa pisze słynny profesor psychologii David M. Buss w książce poświęconej psychologii ewolucyjnej. Jako główne korzyści dla mężczyzny płynące z małżeństwa wymienia: możliwość zdobycia lepszej partnerki (chodzi o to, że większość kobiet nie będzie czekała w nieskończoność, aż mężczyzna się zadeklaruje. A proponując jej małżeństwo, może związać się z kobietą, na której naprawdę mu zależy) czy zwiększenie prawdopodobieństwa na to, że mężczyzna stanie się ojcem dziecka (David M. Buss twierdzi, że żonaci mężczyźni „odnoszą reprodukcyjną korzyść, polegającą na większej pewności własnego ojcostwa”). I te argumenty możesz przedstawić swojemu partnerowi. Jeśli okażą się niewystarczające, pora argumentować dalej.

serce

W jaki sposób skutecznie przekonać partnera do małżeństwa?

– Wyjaśnij mu, że ślub scala związek, jest bowiem szczególnym rodzaje umowy zawartym między wami, o której świadczą wasze uczucia. Podaj przykład udanych małżeństw, które tworzą szczęśliwe rodziny. Przekonaj go, że ślub bierzecie dla siebie, a nie dla gości weselnych.

Bądź stanowcza. W związku liczy się zdanie was obojga. Nie odpuszczaj, ponieważ on nie chce się żenić. Wyjaśnijcie sobie, jak wyobrażacie sobie przyszłość waszego związku. Jeśli zależy ci na ślubie, może to on wreszcie powinien się do ciebie dostosować?

– Przeanalizujcie waszą sytuację materialną. Taki rachunek zrobiony na trzeźwo, bez emocji, połączony z chłodną kalkulacją pokaże wam, czy ślub to w waszym przypadku dobry pomysł. Może się bowiem okazać, że w sumie zarabiacie całkiem nieźle i materialnie jesteście gotowi na małżeństwo.

– Zastanów się, czy marzysz o hucznym weselu – być może twój partner myśli o ślubie, ale blokują go astronomiczne koszty zorganizowania ślubu. W takim przypadku rozważ, czy warto decyzję o wstąpieniu w związek małżeński uzależniać od tego, na ile osób zrobicie przyjęcie i jakim samochodem przyjedziecie pod kościół.

– Mów, mów i jeszcze raz mów głośno o swoich pragnieniach, planach, marzeniach. Nikt nie umie czytać w myślach, a poza tym w kwestii ślubu bez szczerej rozmowy się nie obejdzie. Musicie wiedzieć, w jaki sposób wyobrażacie sobie swoją wspólną przyszłość. Nie myśl, że się wygłupisz. Twoje uczucia są w związku równie ważne, co uczucia partnera. Dlaczego zatem miałabyś o nich nie mówić?

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Popularne odnowiny to bardzo romantyczna decyzja.

Ślub last minute

Na zorganizowanie ślubu i wesela wystarczy miesiąc.

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 18:46
Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2012 12:55
A może uda się go namówić na kameralny ślub tylko we dwoje na plaży? Przepiękny ślub, sama widziałam takie na stronie jedziemynawakacje.pl. Moje marzenie;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2012 10:16
nie chcą ślubu tylko feministki, ale prawdziwe kobiety, nie będą chciały być konkubinami z funkcjami sprzątającymi, gotującymi i seksualnymi bez deklaracji ze strony mężczyzny i szacunku. Wtedy łatwiej wyjść i zostawić wszytko...bo przecież nic Nas nie łączy. Kiedyś meżczyzni byli inni, bardziej szanowali kobiety, seks był po ślubie i ludzie bardziej się wspierali... a teraz w modzie wolne związki. Uważam, ze kobiety nie powinny się poniżać i zgadzać na mieszkanie z facetem bez ślubu bo to do niczego nie doprowadzi kobietę, a faceci to w większosci dranie i chcą mieć wszytko bez zobowiązań... To moja opinia i nie wszyscy muszą sie z nią zgadzać. A co do mojego wieku to mam 26 lat
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2012 15:02
jak zaczęłam mówić o swoich pragnieniach związanych ze ślubem teraz nie mam na niego najmniejszych szans... ślub to chyba jakieś najgorsze zło wg. niektórych facetów i jest im wygodniej kiedy są sami i robią co chcą... czasami się spotkają z partnerkami i do tego mają wolność seks i niech ich diabli wzieli.. wg tego artykułu zdanie "nie poddawaj się" wcale nie pomaga.. ja się zamknęłam i mam gdzieś instytucje małżeństwa, którą tak bardzo chciałam..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2012 12:09
Moze fajną podróżą poślubną ? zapraszam na Fligo do przeczytania jakie kierunki są teraz modne na miesiąc miodowy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo