Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Za granicą tzw. odnowiny cieszą się dużą popularnością. A w Polsce?
Odnowienie przysięgi małżeńskiej
06.05.2012

Khloe Kardashian i Lamar Odom, Coco i Ice-T, Fergie i Josh Duhamel – to tylko niektóre małżeństwa, które odnowiły przysięgę. Rekordzistą jest pewna para, która przysięgę odnawiała już… 100 razy. W naszym kraju na to samo zdecydowali się m.in. Andrzej i Mariola Gołotowie. Odnowienie przysięgi małżeńskiej brzmi intrygująco, ale czym właściwie jest? – To odświeżenie przysięgi małżeńskiej zarówno tej kościelnej, jak i cywilnej. Odnowiny są pięknym wydarzeniem dla małżeństw, które przeżyły ze sobą już wiele lat. Zazwyczaj organizują je pary na 25-lecie albo 50-lecie małżeństwa. Nie ma jednak przeszkód formalnych, aby i w innych rocznicowych datach odnowić sakrament małżeństwa – tłumaczy konsultantka ślubna Maria Zając z Perfect Moments.

Po co?

Specjalistka podkreśla, że odnowiny można traktować jako podziękowanie za wiele lat wspólnego życia i symboliczne podtrzymanie obietnic złożonych sobie przed laty podczas zawierania formalnego związku. – Ale odnowiny mogą być symbolem wyjścia z kryzysu małżeńskiego. Na odnowiny mogą decydować się również pary, które po prostu chcą w gronie najbliższych, dzieci, wnuków, a nawet prawnuków ponownie przysięgać sobie miłość – mówi Maria Zając. Co ciekawe, odnowiny mogą być także okazją do zorganizowania wymarzonego przyjęcia, na które wcześniej para nie mogła sobie pozwolić (np. z powodów finansowych czy losowych).

Panna Młoda

W urzędzie

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto się upewnić, czy nie będzie problemu z odnowieniem przysięgi małżeńskiej w danym urzędzie – są bowiem placówki, w których odnowiny można zorganizować tylko w 50. rocznicę ślubu. Bardzo często właśnie w przypadku 50. rocznicy urząd sam zgłasza się do małżonków z pytaniem, czy chcą oficjalnie odnowić przysięgę. Jubilaci dostają medale za „długoletnie pożycie małżeńskie” nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przysięgę małżeńską można również odnowić symbolicznie – miejsce, tekst przysięgi czy charakter uroczystości leżą wtedy w gestii jubilatów.

Czy warto?

Zdaniem Marii Zając każda okazja do szczerego świętowania miłości jest warta poparcia – czy będzie to oficjalne odnowienie przysięgi małżeńskiej przed Bogiem i rodziną, czy też symboliczna przysięga podczas romantycznej kolacji z okazji jubileuszu. – Jeśli para po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach nadal się kocha, warto to podkreślić. Odnowiny są również bardzo dobrym sposobem na zażegnanie sporów: mogą pełnić funkcję oczyszczenia ze złych emocji – zaznacza Maria Zając z Perfect Moments.

Panna Młoda

– W tym roku nasza firma organizuje w Krakowie symboliczne odnowiny w 10. rocznicę ślubu – zapowiada specjalistka. Oto krótka zapowiedź tego, co będzie się tam działo:

Pani Magda już dawno myślała o tym, aby odnowić przysięgę małżeńską i chciała to zrobić właśnie w 10. rocznicę ślubu. Dodatkowo okazało się, że jest w ciąży. Postanowiła więc połączyć obie okazje. Odnowin przysięgi w kościele nie będzie (pani Magda nie chce niepotrzebnego zamieszania – sama msza w ich intencji wystarczy, dodatkowo ich dziecko będzie chrzczone, więc nie chciałaby przyćmić tego wydarzenia).

Po nabożeństwie odbędzie się przyjęcie podzielone na dwie części – część pierwsza w plenerze dworu na cześć chrzcin, gdzie wszyscy zjedzą uroczysty obiad, będzie słodko i plenerowo – dla dziecka. Później goście przeniosą się do wnętrza dworu, aby uczcić 10. rocznicę ślubu jubilatów. Tę część otworzy klip zmontowany z oryginalnego filmu z wesela. Będzie zespół, jedzenie, alkohol – tak jak podczas tradycyjnego wesela. Zaproszono również fotografa i filmowców.

O nietypowym przypadku odnowienia przysięgi małżeńskiej piszemy w osobnym artykule.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Jak zorganizować ślub na plaży?

Taka ceremonia na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

Ślub last minute

Możecie zorganizować go nawet w miesiąc!

Panna Młoda

Organizacja odnowin od strony formalnej nie wymaga dostarczania do kościoła czy urzędu żadnych dodatkowych dokumentów – należy jedynie zgłosić się do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Dokumenty dotyczące zawarcia związku małżeńskiego dostarczamy natomiast, kiedy chcemy odnowić ślub w innym miejscu niż tam, gdzie go zawieraliśmy.

Jak mogą wyglądać odnowiny?

W kościele

– Tutaj możecie zamówić indywidualną mszę, na której będziecie odnawiać swoją przysięgę, a świadkami będą na przykład wasze dzieci – zaznacza konsultantka ślubna Perfect Moments. Obrzędy jubileuszu mogą odbyć się wspólnie dla większej liczby małżeństw. Wówczas każda para oddzielnie odpowiada na pytania dotyczące woli wypełniania zobowiązań wynikających z sakramentu małżeństwa. Pozostałe części obrzędu stosuje się do wszystkich razem. Na wyjątkowych jubileuszach (np. na 25-lecie) jubilaci dostają od księdza po mszy poświęcone krzyże, które można nosić na szyi albo zawiesić na ścianie. Maria Zając twierdzi, że istnieje również możliwość wygrawerowania na nich specjalnego napisu.

W kościele dla jubilatów przygotowane są krzesła i klęczniki przed ołtarzem. Jeśli małżonkowie sobie tego życzą, jest możliwość zorganizowania na początku mszy procesji do ołtarza z uczestnictwem ministrantów, księdza, jubilatów i ich najbliższej rodziny oraz przyjaciół.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2012 23:02
mIyiRC keyazvxtminw
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2012 01:54
XF6zRk xsibjmdkhzun
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2012 06:52
Alakazaam-infromtaion found, problem solved, thanks!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2012 21:27
fajna sprawa. można sobie pozwolić na przyjecie o jakim się marzyło a nie miało się możliwości wcześniej. w każdym razie ja planuje u siebie odnowienie przysięgi za jakiś czas :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2012 20:11
dawniej miłość była inna....czysta
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo