Wesele na kredyt

Organizacja ślubu i wesela wiąże się z ogromnymi kosztami. Czy pożyczka to konieczność?
Wesele na kredyt
06.12.2011

Smutne wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców. Wynika z nich, że decydując się na ślub, przestaliśmy kierować się miłością, a zaczęliśmy… pragmatyzmem. Dowód? Zdaniem szwedzkich uczonych, obecnie najczęstszym kryterium doboru partnera są pieniądze. Kwestia finansów pojawia się również zanim para wstąpi w związek małżeński – na przygotowanie ceremonii i wesela trzeba bowiem wydać niemałe pieniądze. A kiedy nie ma gotówki na przygotowanie ślubu i wesela, młodzi albo ich rodzice bardzo często decydują się na zaczerpnięcie kredytu. Czy słusznie?

Ryzykowna decyzja

Każdy, kto ma za sobą organizację ślubu razem z weselem, doskonale wie, jak dużo pieniędzy to pochłania. Uroczystość za 30-40 tys. zł coraz częściej jest normą, a nie fanaberią. Niestety, nie każdego stać na taki wydatek. Bardzo często pojawia się wtedy pomysł, żeby wziąć kredyt. – Nie jest to zjawisko rzadkie, zarówno jeśli chodzi o młodych, jak o ich rodziców – twierdzi dyplomowana konsultantka ślubna Aga Kudela z firmy Wytwórnia Ślubów. Czy warto w ogóle rozważać zadłużanie się przed ślubem? Aga Kudela ostrzega, że taka decyzja wiąże się z ryzykiem, więc warto ją dobrze przemyśleć. – Znam pary, które zdecydowały się na wzięcie kredytu na ślub oraz wesele i są bardzo zadowolone z tej decyzji, tym bardziej, że w większości przypadków koszty, jakie ponieśli młodzi, zwróciły się w „kopertach”. Pozwoliło to im spłacić kredyt i rozpocząć wspólne życie bez długów – argumentuje nasza rozmówczyni.

kredyt na wesele

Młodych dylematy

Pewien internauta na forum dyskusyjnym napisał: „Od roku jestem zaręczony. We wrześniu 2012 roku chcemy wziąć ślub i wyprawić wesele. Ze wstępnych szacunków wynika, że impreza będzie nas kosztowała około 10 tys. zł. I tutaj właśnie pojawia się problem, bowiem nie możemy tego opłacić ze swoich oszczędności. Jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu. Ani ja, ani moja partnerka nie mamy żadnej pożyczki. Zarabiamy razem około 4 tys. zł. W jakim banku najlepiej jest zaciągnąć kredyt na kwotę 10 tys.-15 tys. zł?”. Odpowiedzi oraz sugestii pojawiło się całkiem sporo. Niektórzy zauważyli jednak przede wszystkim, że przy takich dochodach warto spróbować odłożyć pieniądze na ślub, ponieważ w przeciwnym wypadku można stracić sporo, zaciągając kredyt.

Można oszczędniej

Niekiedy jednak okazuje się, że pożyczka nie wchodzi w grę i jedyną możliwością jest zorganizowanie skromnej uroczystości. Aga Kudela z Wytwórni Ślubów zauważa, że wszystko zależy wtedy od zaangażowania przyszłych małżonków w realizację przedsięwzięcia. Zdaniem naszej rozmówczyni, warto wtedy przejrzeć blogi i fora dyskusyjne, gdzie można znaleźć informacje, jak zaoszczędzić na przygotowaniach do ślubu i wesela. Dobrym rozwiązaniem jest np. samodzielne przygotowanie dekoracji czy zaproszeń – dzięki temu nawet na dużym weselu można zaoszczędzić. Na tym nie koniec. – Podpowiadałam już parom, których budżet na organizację ślubu był bardzo skromny. Jednak z pomocą rodziny i przyjaciół udało im się zorganizować piękny, elegancki i romantyczny ślub. Wesele zastąpili obiadem dla najbliższej rodziny oraz imprezą dla znajomych – opowiada konsultantka ślubna Aga Kudela.

Sumując – kredyt na ślub jest rozwiązaniem, kiedy spłata zadłużenia nie będzie dla świeżo upieczonych małżonków problemem. I jeśli nie ma innej możliwości. W większości przypadków specjaliści radzą jednak zorganizowanie nieco skromniejszej uroczystości, dzięki czemu małżeństwo rozpoczyna się w czystym kontem, bez koniecznych do uregulowania zobowiązań.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Znaki zodiaku przed ołtarzem

Sprawdź, za kogo możesz wyjść!

Odstresuj się przed ślubem

Możesz sprawić, że w dniu ślubu nerwy i stres cię ominą.

kredyt na wesele

Źródło finansowania

Przyznaje jednak, że nie jest to zasadą – zdarza się, że po ślubie świeżo upieczeni małżonkowie zostają z dużym obciążeniem finansowym i np. przez kolejne trzy lata muszą spłacać raty rzędu tysiąc złotych miesięcznie. – Może to doprowadzić do ograniczenia lub nawet utracenia zdolności kredytowej przez cały okres spłaty. To z kolei może uniemożliwić zakup własnego mieszkania, co w przypadku par wynajmujących lokum czy mieszkających z rodzicami często okazuje się dużą niedogodnością – twierdzi konsultantka ślubna Aga Kudela. Dlatego zanim zdecydujesz się zaczerpnąć przedślubny kredyt, musisz zdecydować, skąd będą pochodziły pieniądze (z banku, firmy pożyczkowej czy od znajomych). Transparentne warunki pożyczki, okres i wysokość spłat oraz wartość kredytu pozwolą nam lepiej zaplanować wydatki, raty kredytowe i przygotować się do spłacania zadłużenia.

Zapożyczeni rodzice

Największym minusem brania kredytu na organizację ślubu i wesela jest fakt, że już na starcie młodzi zostaną z obciążeniem, które muszą spłacić. Dlatego Aga Kudela z Wytwórni Ślubów radzi: – Najlepiej udać się do kilku niezależnych doradców finansowych i wybrać najdogodniejszą opcję, koniecznie z możliwością wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów – zaznacza konsultantka. W ten sposób możemy oddać należność przed terminem, np. gdy uda nam się zebrać odpowiednią kwotę od gości. Te datki mogą nas również uratować, jeśli właściciel domu weselnego pójdzie nam na rękę i pozwoli, aby część pieniędzy wpłacić przed zabawą, a część już po, kiedy młodzi będą w stanie określić zebraną sumę od gości weselnych. Warto zastanowić się również, zanim kredyt na organizację wesela wezmą rodzice – zwłaszcza jeśli mają skromne zarobki bądź niewysoką emeryturę.

 

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.02.2017 11:26
40-50 tysięcy ? Matko ja mam zamiar zmieścić się w 17 tysiącach
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2016 09:41
Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak zaoszczędzić na weselu jakzarabiacjakoszczedzac
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2015 14:25
Straciłam swego czasu mnóstwo pieniędzy przez nieodpowiednie inwestycje. W wyjściu z tego dołka pomógł mi rytuał polepszenia finansów z energiaduchowa.pl teraz znowu nie mam żadnych problemów z pieniędzmi i stać mnie na wszystko co chcę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2014 11:57
Moim zdaniem ludzie którzy biorą kredyt na wesele nie są stuknieci poprostu chcą mieć naprawdę wspaniałe wspomnienia bądź z obu stron jest dużą rodzina i żeby sama rodzinę pomieścić to trzeba full kasy wydać. Moja koleżanką ma 12 ro rodzeństwa i ze strony jej męża o 2 osoby miej to teraz sobie policzcie pary dzieci itp itd. A co do osoby która napisała ze zamiast samochodu za 30 -40 tys pojechał aby na wakacje to mam dla ciebie rade. Pamiętaj ze samochód masz na cale życie a wakacje na miesiąc lub dwa
odpowiedz
iwchiebroker (Ocena: 5) 23.05.2013 14:29
Jeżeli PILNIE potrzebuje Pan/Pani kredytu/chwilówki/AC/OC/ to zapraszam do odwiedzenia poniższej strony. Znajdą tam Państwo kalkulator który pozwoli przeliczyć raty kredytu/pożyczki. Proszę wpisać IMIĘ/NUMER TELEFONU a My oddzwonimy. Nasz doradca wybierze dla Państwa najlepszy kredyt. Przedstawiam Państwu część najtańszej oferty spośród 40 BANKÓW. Nasza oferta obejmuje 40 banków. Dla Ciebie wyszukujemy codziennie najtańsze rozwiązania. Działamy i dzwonimy szybko i perfekcyjnie dobieramy ofertę do INDYWIDUALNYCH zarobków i możliwości. Ty nic nie tracisz gdyż to my dzwonimy do Państwa. OFERTA : - KREDYTY HIPOTECZNE - KREDYTY - INWESTYCJE/LOKATY - UBEZPIECZENIA - KONTA OSOBISTE/FIRMOWE - KREDYTY FIRMOWE - ODDŁUŻANIE Jeżeli są Państwo zdecydowani. Proszę odwiedzić poniższą stronę i zostawić dane : imię i numer telefonu. www.iwchi.ebrokerpartner.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo