Odstresuj się przed ślubem!

Stoicki spokój w dniu własnego ślubu? Graniczy z cudem. Są jednak sposoby, które pozwolą ci się zrelaksować zanim staniesz przed ołtarzem. Radzą specjalistki.
Odstresuj się przed ślubem!
27.08.2011

Stres w dniu własnego ślubu to zazwyczaj rzecz nieunikniona. Oczywiście, łatwiej jest kobiecie, która zorganizowanie tej ważnej uroczystości powierza specjalistom. – Konsultant ślubny bierze na siebie znaczną ilość problemów i stresu, jaki tego dnia mogłaby przeżywać panna młoda. Jej zostaje tylko uważać, aby nie pobrudzić się barszczykiem przy obiedzie, ale i w tym wypadku konsultant pomoże, bo zawsze ma przy sobie niezbędnik, w którym znajdzie się odplamiacz, igła z nitką czy leki przeciwbólowe – podkreśla Barbara Galińska z firmy Perfect Moments. Jeśli jednak organizujesz ślub sama i boisz się, że nerwy cię przerosną (albo obawiasz się nocy poślubnej jak nasza czytelniczka), sprawdź, co robić.

Ustal harmonogram przygotowań

Ze sprawdzonych sposobów polecam zająć się przygotowaniami. Nie chodzi o zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę, ale o ułożenie takiego harmonogramu przygotowań, aby w ostatnie dni przed uroczystością nie było zbyt wiele czasu na nerwy – radzi konsultantka ślubna z „Wytwórni Ślubów” Aga Kudela. O tym, że dobrym pomysłem jest spisanie listy zadań (z dokładnymi godzinami), mówi również Barbara Galińska z firmy Perfect Moments. Wszystko po to, żeby na dwie godziny przed ślubem, po dopięciu wszystkiego na ostatni guzik, wolny czas poświęcić na... wypicie kawy z mamą na balkonie. – Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę. Trzeba pamiętać, że ludzie są tylko ludźmi, a cukiernik oraz florystyka przygotowują na ten dzień kilkanaście zamówień – podkreśla Barbara Galińska. Harmonogram przedślubnych zadań znajdziesz w oddzielnym tekście.

panna młoda

Postaw na rękodzieło

Nie będziesz się stresować, jeśli rozdzielisz obowiązki między bliskich. Tak przynajmniej uważa konsultantka z Perfect Moments. Dlatego dogadaj się z rodzicami, narzeczonym czy przyjaciółmi, kto ma się czym zająć. Ustal, czyim obowiązkiem będzie odbiór kwiatów, kto zajmie się dostarczeniem alkoholu na miejsce zabawy (o ile sami go kupujecie). Jako panna młoda będziesz miała dość swoich obowiązków – nie próbuj brać wszystkiego na swoje barki. Jeśli jesteś uzdolniona plastycznie, możesz się za to odstresować np. samodzielnie wykonując winietki czy ozdobne karteczki na butelki. – Nie dość, że zajmiesz czymś myśli i ręce, to efekty prac z pewnością wprawią cię w dobre samopoczucie – podkreśla konsultantka ślubna z „Wytwórni Ślubów” Aga Kudela. Zawsze możesz również sama przygotować podziękowania dla gości.

Zadbaj o siebie

To ty jesteś tego dnia najważniejszą osobą, a twój wygląd będzie komentowany jeszcze długo po weselu. Dlatego zadbaj, aby wspomnienia gości były jak najlepsze – zaznacza Barbara Galińska. I wymienia kilka pomysłów na odstresowanie się przed ślubem, które jednocześnie poprawią twoje samopoczucie oraz urodę:

- Dobra dieta – niedobór witamin z grupy B może spotęgować nerwy i negatywnie wpłynąć na nastrój. Produkty, po które powinnaś sięgnąć, to m.in. kakao, czekolada, fasola czy orzechy.

- Sen – bezpośrednio przed uroczystością zapewnij sobie jego odpowiednią ilość. Najlepiej 6-8 godzin. Tutaj przeczytasz jak spać, żeby się wyspać.

- Śmiej się – zalecanym sposobem na pokonanie przedślubnego stresu jest... śmiech. Dlatego postaraj się rozluźnić: wybierz się do kina na ulubioną komedię albo na kabaret z przyszłym mężem.

- Poruszaj się – w walce ze stresem twoim orężem będą spacery na świeżym powietrzu czy aktywność fizyczna. – Może twoja koleżanka jest instruktorką jogi i podpowie ci jakieś łatwe ćwiczenia? Jeśli nie, idź na basen, bo to łatwy i przyjemny sport – zaznacza Barbara Galińska z firmy Perfect Moments.

- Posłuchaj muzyki – bo w końcu to ona łagodzi obyczaje. I złagodzi również nerwy przed ślubem. Może to być np. Katie Melua czy Adele albo... rock – wybór zależy od upodobań. A może Amy Winehouse?

panna młoda

Myśl pozytywnie

Jeśli wciąż potrzebujesz więcej sposobów na pokonanie przedślubnego stresu, pamiętaj, że najważniejsze i koniecznie jest... pozytywne myślenie. – Zamiast powtarzać jak mantrę „na pewno pomylę się podczas przysięgi, potknę podczas pierwszego tańca, zaleję sobie sukienkę”, mów do siebie „niech się dzieje, co chce. I tak będzie to najpiękniejszy dzień naszego życia” – zachęca konsultantka ślubna z „Wytwórni Ślubów” Aga Kudela. Zdaniem specjalistki, czasem dobrze jest spisać na kartce wszystkie obawy i przyjrzeć się im z bliska lub ponownie omówić je z odpowiedzialnymi osobami (fotograf, świadkowie itp.). Na kilka dni przed ślubem bardzo ważne będzie wsparcie bliskich. Pamiętaj jednak, że mogą się nie domyśleć, że nawet na kilka tygodni przed ślubem stres spędza ci sen z powiek. – A wystarczy poprosić o rozmowę zaufaną osobę – uważa Aga Kudela.

Ostatecznie pomoże melisa

Nie będziesz obsesyjnie myślała o własnym ślubie (i o możliwych wpadkach), jeśli skupisz się na swoich pasjach. Albo po prostu zrobisz to, co lubisz najbardziej. Idź na zakupy z koleżankami (pora kupić ubrania na jesień), spotkaj się z przyjaciółką na kawie (porozmawiajcie o tym, co dzieje się w jej życiu, a nie w twoim), wyjedźcie z ukochanym na kilka godzin do innego miasta (żeby odwiedzić muzeum, park rozrywki czy... zoo).

Każdy sposób pomagający wyciszyć się jest dobry – uważa Barbara Galińska z Perfect Moments. Spróbuj również muzykoterapii. Ostatecznie możesz sięgnąć po bezpieczne ziołowe napary, takie jak melisa, kozłek lekarski czy serdecznik pospolity. I jeszcze jedno: – Wszyscy, którzy będą przy tobie w tym najważniejszym dniu doskonale zdają sobie sprawę, że możesz być zestresowana. Dlatego począwszy od księdza bądź urzędnika, przez świadków i fotografa, na panu młodym, rodzicach i teściach kończąc, wszyscy na pewno będą pomocni i – przede wszystkim – wyrozumiali – zaznacza konsultantka ślubna z „Wytwórni Ślubów” Aga Kudela.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Co podarować mężowi na ślub?

Niedługo wasz dzień. Możesz podarować ukochanemu coś wyjątkowego.

Miesiąc, aby wypięknieć do ślubu

Jeśli do twojego ślubu zostało zaledwie 30 dni, sprawdź, jak zrobić się na bóstwo.

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 19:52
tkmQFm pxlajspvkdof
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2011 11:27
PkFb0m hbqnhmmizojz
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2011 22:45
Thank you so much for this airtlce, it saved me time!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2011 19:28
6wAzdE gqblkruvnggc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 19:24
ABir6Y cabwinnkbehy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo