Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy symbol, zwiastujący nadchodzący ślub.
Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
31.07.2011

Wiele kobiet marzy o chwili, kiedy ich ukochany wyzna im miłość i poprosi je o rękę. Ukoronowaniem tego wyjątkowego momentu jest wsunięcie na palec wybranki pierścionka zaręczynowego – galerię pięknych pierścionków obejrzysz w osobnym tekście. Zwykle nie mamy wpływu na krążek, który dostaniemy od mężczyzny. Ale czasem decyzja o wyborze pierścionka jest wspólna. Jeśli chcesz dostać najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy na świecie, sprawdź, czym powinniście się kierować przy jego wyborze.

Wielkość

Na nic nawet najmodniejszy, najbardziej zjawiskowy i zniewalający pierścionek, jeśli okaże się za duży albo tym bardziej zbyt mały. Żeby zmierzyć średnicę palca, wystarczy dać ukochanemu swój inny pierścionek – jubiler bez problemu dobierze idealny krążek. Chcecie znać dokładny rozmiar? Otulcie palec serdeczny nitką albo cienką wstążeczką w miejscu pierścionka i potem zmierzcie linijką jej długość. Średnica w rozmiarze 13 milimetrów to nr 2, 14 to 5, 15 centymetrów oznacza, że nosisz „ósemkę”. Przeciętny rozmiar dla kobiety o normalnej budowie to 7. Drobnej kobiecie lepiej kupić pierścionek między 5 a 6, a dobrze zbudowanej – 8. O szczegółową tabelę wymiarów i miar poproś u jubilera albo poszukaj jej w Internecie.

Kamień szlachetny

Wśród pierścionków zaręczynowych największą popularnością cieszą się te z brylantami. Faktycznie, są piękne i bardzo wartościowe, ale niestety również bardzo kosztowne. Za krążek z maluteńkim oszlifowanym brylantem trzeba zapłacić co najmniej tysiąc złotych. Ale jak zauważa Z.K. Dembek w książce „Wesele polskie: zwyczaje, wyjaśnienia, porady, savoir-vivre”, wybierając kamień szlachetny, warto zasugerować się znakami zodiaku. Przykłady: Baran – rubin, Byk – szmaragd, Bliźnięta – agat, topaz, Rak – opal, Lew – topaz, Panna – jaspis, Waga – turkus, Skorpion – granat, Strzelec – szafir, Koziorożec – onyks, Wodnik – akwamaryn, Ryby – ametyst. Jak widać, jeśli chodzi o kamienie, jest w czym wybierać.

pierścionek zaręczynowy

Oprawa

Większość kobiet zadaje sobie pytanie, jaki pierścionek będzie lepszy: srebrny czy złoty? A może platynowy? W tym przypadku najważniejsze są osobiste preferencje. Jeśli nie przepadasz za żółtym złotem, więcej pożytku będziesz miała ze srebrnego krążka. Albo z białego złota, które również doskonale się prezentuje. Złoto ma znaczenie symboliczne – zapewnia trwałość i harmonię w związku. Może się jednak okazać, że masz uczulenie na złoto i wtedy zostaje srebro (opcja tańsza) lub platyna (opcja droższa). Platyna jest bardzo trwała, dlatego też więcej kosztuje. Żeby jak najlepiej wybrać pierścionek zaręczynowy, warto przyjrzeć się biżuterii, jaką na co dzień nosi przyszła panna młoda i pod tym kątem zdecydować się na wyjątkowy krążek.

Styl

Pierścionek może być albo bardzo skromny, albo wprost przeciwnie – bogato zdobiony i rzucający się w oczy. Również w tym wypadku wybór to kwestia indywidualna. Warto pamiętać, żeby kupować pierścionek dla konkretnej osoby, a nie pod kątem wyglądu samego krążka. To, co pasuje jednej kobiecie, nie zawsze będzie pasować innej. Przed kupnem pierścionka zaręczynowego warto jest przyjrzeć się ozdobom przyszłej panny młodej, podejrzeć, jaki ma styl, jak się ubiera, maluje – wszystko ma znaczenie. Dobrym rozwiązaniem jest sprowokowanie kobiety do rozmowy o pierścionkach i zwrócenie uwagi, jakie pierścionki preferuje.

pierścionek zaręczynowy

Cena

Nie można stwierdzić, ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy. Cena bardzo często odzwierciedla jakość produktu, jednak ostateczny koszt pierścionka zależy od wielu czynników – stylu, kruszcu, kamieni szlachetnych, wagi. Za złoty pierścionek trzeba dać kilkaset złotych, za platynowy – kilka tysięcy. Warto jednak pamiętać, że liczą się przede wszystkim szczere intencje, a nie cena pierścionka. Przepiękny krążek można kupić nawet za 200 zł. A ten za 20 tys. zł ma prawo po prostu się nie podobać. To kwestia gustu.

O czym pamiętać?

Pierścionek zaręczynowy powinno nosić się na palcu serdecznym prawej dłoni. Na ten sam palec zakłada się później obrączkę – dla wygody można zacząć nosić pierścionek na palcu środkowym (więcej o tym na naszym forum). Noszenie na jednym palcu dwóch krążków spowoduje, że szybko się zniszczą. Każdy krążek z brylantem powinien mieć certyfikat wraz z opisem wyrobu oraz kamienia. Pamiętaj, że wagę pierścionka wyraża się w karatach. Dlatego im więcej karatów, tym krążek droższy. Jeśli decydujesz się na diament, zwróć uwagę na jego czystość. Dużo w nim rysek i niedoskonałości? Tym tańczy będzie krążek. Zdecyduj się na skalę czystości IF, WS1, WS2, VS1 lub VS2.

Pierścionek nie musi pochodzić ze sklepu. W wielu rodzinach tego typu ozdoby przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Mają wtedy ogromną wartość sentymentalną. Jeśli w rodzinie twojego ukochanego jest taki pierścionek rodowy, przyjmij go z radością i nie martw się, że jego kształt być może trochę już wyszedł z mody. Przy okazji warto zadbać o oprawę tej podniosłej chwili – pierścionka zaręczynowego raczej nie powinno się wręczać przy barowym stoliku. Odpowiednia pora, nastrój i scenariusz wieczoru będą gwarantem pięknym wspomnień. Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny? Zajrzyj do osobnego tekstu.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Połknęła pierścionek zaręczynowy!

Pewien chłopak chciał zrobić wyjątkowy prezent swojej ukochanej.

Dlaczego on się jeszcze nie oświadczył?

Jeśli twój ukochany zwleka z oświadczynami, sprawdź, co może go wstrzymywać.

Komentarze (54)

Ocena: 4.93 / 5
gość (Ocena: 1) 23.01.2018 21:20
Te rozmiary to chyba amerykańskie. W Polsce przeciętny rozmiar to ponoć 14-15 czyli 7 amerykańska. U nas w sklepach nie ma takiej rozmiarówki więc po co wprowadzać w błąd a nawet w kompleksy?
odpowiedz
Gośćććć (Ocena: 5) 18.12.2013 11:36
Może Apartt ma piękne pierścionki,ale poczytajcie o reklamacjach.
odpowiedz
Amelia (Ocena: 5) 12.01.2013 20:41
Ja chcę z białego złota z szafirem, mam taki upatrzony w Aparcie , innego nie przyjmę:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2012 22:26
Apart ma piękne pierścionki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2012 11:08
Omijać szerokim łukiem wielkie sieciowe sklepy jubilerskie. Problemy z reklamacjami. Produkty często wykonane niedbale. Niestety, ale jak mi brylant wypadł 2 razy, to chyba nie jest normalne. W końcu oddałam pierścionek i poszukałam czegoś okazyjnego u małych jubilerów. Do tej pory miałam obawy kupować przez internet. Przeczesał jak lwica: chaton, impressimo, taxora, lisiewskiego i w końcu wybrałam pierścionek z brylantami i szafirem z impressimo. Cena była promocyjna, ale skusiła mnie możliwość negocjowania. Uszczupliłam cenę jeszcze o 120 zł :) Więc serdecznie polecam małe firmy jubilerskie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo