PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI: Podobieństwa czy przeciwieństwa – co jest lepsze w związku?

Poznaj plusy i minusy relacji opartych na różnych metodach łączenia usposobień i osobowości.
PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI: Podobieństwa czy przeciwieństwa – co jest lepsze w związku?
12.02.2011

Jak twierdzą niektórzy, przeciwieństwa przyciągają się jak magnes. Jednak jak zauważają inni, im więcej podobieństw tym lepszy może być związek. Bo przecież istnieją wtedy wspólne zainteresowania, podobne poglądy, taki sam styl życia.

Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze partnera? Który związek będzie bardziej udany, ten oparty na przeciwieństwach czy podobieństwach? Poznaj plusy i minusy różnych rozwiązań.

Gdy jesteście, jak dwie bratnie dusze...

Plusy: Większość ludzi nieświadomie wybiera osoby, które są do nich podobne pod względem cech takich, jak: wiek, pochodzenie, bliskość zamieszkania, wykształcenie, a nawet rasa, narodowość czy religia. Okazuje się również, że często na partnerów swojego życia wybieramy osoby, które mają także podobną jak my osobowość. Te same spojrzenie na świat, na codzienność daje związkowi pewną stabilizację. Podobieństwa pomagają lepiej uporządkować związek. Możecie również wspólnie spędzać ze sobą wolny czas. Słuchacie przecież tej samej muzyki, wzruszacie się na tych samych filmach, macie nawet podobne upodobania kulinarne. Łatwiej również jest wam wprowadzić właściwe zasady funkcjonowania i rozwiązywania wszelkich konfliktów. Gdy łączą was nie tylko wspólne pasje czy gusta, ale także podobny pogląd na życie, system wartości, plany na przyszłość, to bardzo dobry znak dla waszego związku. Ta swoista wspólnota osobowości może okazać się doskonałą gwarancją trwałości i szczęścia.

Minusy: Niestety, istnieje ryzyko, że do związku opartego na podobieństwie może z czasem wkraść się nuda. Nasza druga połówka okazuje się bowiem bardzo przewidywalna. Męczące stają się spotkania z ukochanym, podczas których wiemy, że nic nowego, fascynującego nie może się wydarzyć. Rutyna jest dla miłości niczym trucizna. Poza tym, jeśli w parę dobiorą się dwie osoby o dominującym usposobieniu, ustalenie czegokolwiek czy podjęcie decyzji, gdy minie już czas słodkiej sielanki i zakochania, może okazać się bardzo trudne. Problem może pojawić się także, gdy pod jednym dachem znajdzie się dwoje introwertyków - gdy zdarzy się jakieś nieporozumienie, "ciche dni" mogą się ciągnąć w nieskończoność, a obie strony będą trwały w swych skorupach.

Gdy jesteście, jak ogień i woda...

Plusy: życie z osobą , która bardzo się od nas różni może okazać się wielką przygodą. To nieustanne odkrywanie siebie nawzajem. Chęć poznawania tego, co inne, obce, ta niesamowita siła przyciągania. W takim związku nie ma mowy o nudzie czy rutynie. Wręcz przeciwnie, to jak odkrywanie wciąż nowych lądów. Ciągły ogień, żar, pasja, namiętność, wielkie pożądanie tego, który jest tak zupełnie inny niż my. Co więcej, wzajemne poznawanie się sprawia partnerom bardzo dużo przyjemności, wciąga, zbliża do siebie...

idealny chłopak

Ludzie zaczynają wzajemnie zarażać się własnymi pomysłami, pasjami. Towarzyszą im przy tym wciąż nowe, ekscytujące uczucia. Związki oparte na przeciwieństwach mogą również liczyć na większy żar i namiętność podczas łóżkowych igraszek. To ciągłe ścieranie się dwóch zupełnie odmiennych istot, nadaje waszej relacji swoistej pikanterii.

Minusy: Niektórzy twierdzą, że przeciwieństwa przyciągają się z niesamowitą siłą tylko na początku związku, a po okresie fascynacji innością owe przeciwieństwa z równie wielką siłą odpychają się. Na dłuższą metę, brak wspólnych poglądów może rodzić pewne konflikty i nieporozumienia. I tak na przykład, gdy dobiorą się dwie uparte, niedojrzałe do ustępstw osoby walka może trwać w nieskończoność. Różnice, które na początku wydawały się tak fascynujące, okazują się nie do zniesienia. Osobom pochodzącym z zupełnie innych światów czasem ciężko jest się dogadać. Trudno jest pójść na kompromis, kiedy nasz introwertyczny partner ciągle chciałby siedzieć w domu i oglądać telewizję, podczas gdy nas ciągnie do ludzi i spędzania czasu poza domem, w aktywny sposób. Duża ilość przeciwieństw między partnerami staje się toksyczna i najczęściej prowadzi do rozpadu związku.

Często szukamy u partnerów zalet, których sami nie posiadamy. Jeśli brakuje nam poczucia humoru, szukamy partnera dowcipnego. Jeżeli jesteśmy nieśmiali, szukamy kogoś towarzyskiego, osoby która wprowadziłaby nas w świat fascynujących ludzi i rozrywki. Z drugiej strony jednak chcielibyśmy, aby nasz towarzysz życia miał podobne poglądy na świat, taki sam styl życia.

Co więc jest lepsze w związku - przeciwieństwa czy podobieństwa? Zdecydujcie same...

Karina Hefner

Zobacz także:

Uwaga, seks oralny w ciąży MOŻE ZABIĆ MATKĘ I DZIECKO! Dowiedz się, dlaczego?

Kobiety ciężarne powinny unikać miłości francuskiej, która może doprowadzić do wielu groźnych chorób i powikłań.

Mężczyzna z obrączką: Dlaczego zajęci faceci są dla nas łakomymi kąskami?

Sprawdź, dlaczego obrączka u faceta działa na kobiety jak magnes i zamiast wysyłać sygnał "STOP", kusi do podrywania!

Polecane wideo

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2015 20:22
Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.10.2011 14:24
A mi się podobały chłopaki przystojniaki byłam w związku nie 1 z chłopakiem ale mam pecha do chłopaków
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 20:26
sprawdz jakość ludzkiej spermy h t t p://s e k s b a z a.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2011 20:22
Jak najbardziej podobieństwa;))!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2011 16:39
Kiedys podobali mi się tzn 'źli chłopcy' nerwusy, wybuchowi itd. Było wiele kłotni, nie porozumień ale też 'miłość' / Na 2 takich po dłuższym czasie się zawiodłam. Aż nagle rozkochał mnie w sobie chłopak, który był przeciwieństwem przeciwników. Jesteśmy do siebie strasznie podobni, i teraz wiem, że nie zamieniłabym go na żadnego innego :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie