Zazdrość wsteczna niszczy związki - jak ją pokonać?

Zazdrość o byłe partnerki obecnego wybranka to częste zjawisko. Bardzo niebezpieczne.
Zazdrość wsteczna niszczy związki - jak ją pokonać?
20.09.2010

O tym, że zazdrość wsteczna to nie tylko zjawisko niepokojące, ale wręcz groźne dla związku partnerskiego, przekonała się 24-letnia Natalia S. z Radomia. Dziewczyna po trzyletnim związku, na którym po roku przestało jej zależeć, związała się z mężczyzną, dla którego straciła głowę. – Chciałam wiedzieć o nim wszystko, więc wypytywałam go szczególnie o byłe dziewczyny, kochanki, sympatie... A on szczerze odpowiadał mi na moje pytania, nie zdając sobie sprawy, że wpadnę niemalże w depresję – wspomina dziewczyna. Nie potrzebowała wiele czasu, żeby zacząć porównywać się do eks-kobiet swojego partnera – nawet jeśli znała je tylko ze zdjęć lub opowieści. Przeszukiwała internet, dopytywała o szczegóły, które ich dotyczyły. – Potem myślałam o tym wszystkim, głowa o mało mi nie eksplodowała. Byłam zazdrosna, zła, rozczarowana, nie potrafiłam sobie z tym poradzić. Wmówiłam nawet sobie, że pewnie kochał je bardziej ode mnie i nasz związek nie ma sensu. Przestaliśmy uprawiać seks, bo myślałam tylko o tym, że kiedyś leżała tutaj inna, że ją dotykał, całował. To nas zabijało! – wyznaje Natalia.

Dopiero po roku, gdy ukochany się jej oświadczył, zrozumiała, że wykańcza siebie oraz jego. I że zazdrość o kogoś, kto jest przeszłością, nie ma żadnego sensu ani racjonalnego uzasadnienia. Okazuje się jednak, że Natalia nie jest osamotniona w swoich rozmyślaniach. Internet aż kipi od wpisów zarówno dziewczyn jak i chłopaków, którzy są zazdrośni o byłych partnerów swojej drugiej połowy. Takie uczucie pojawia się zazwyczaj u osób bardzo mocno związanych z wybrankiem i to nawet u tych, które mają wysokie poczucie własnej wartości. Tłumaczy to dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog.– Zazdrość wsteczna zwykle dotyka ludzi, którzy bardzo mocno kochają. Do tego stopnia, że nie potrafią się pogodzić z tym, że ich ukochana osoba żyła kiedyś w związku z kimś innym, szczególnie gdy była zaręczona. Zwątpienie w obecne uczucie i własną pozycję w obecnym związku może pojawić się u osób, które na początku nie czują się zagrożone, ale które brną w tę psychozę, coraz bardziej się od niej uzależniając – zauważa specjalistka. Jednocześnie dodaje, że tego typu uczucie zazwyczaj dotyka osób związanych z partnerem o bujnej przeszłości.

partner

Umiarkowana złość na byłych partnerów drugiej połowy to naturalne zjawisko u bardzo wielu osób – może nawet uzdrowić związek. Jednak gdy ta zazdrość przemienia się w obsesję, nawet najtrwalszy związek może zawisnąć na włosku. Przybierająca na sile zazdrość wsteczna jest szalenie niebezpieczna – osoba zazdrosna wmawia sobie różne rzeczy i nie daje się przekonać, że jest inaczej. – To taki mały masochizm. Na myśl o byłych kochankach obecnego partnera nikt nie ma wpływu, więc tylko osoba zazdrosna może je od siebie odpędzić. Ale gdy zaczyna się coraz bardziej w tym zatracać, zwykle nie może przestać tego robić – zauważa dr Anna Chotecka. A pewien internauta na zazdrość wsteczną daje prostą radę – Musisz się pogodzić z przeszłością swojego chłopaka albo wasz związek się rozpadnie.

Co zatem powinnaś zrobić, gdy zaczniesz obsesyjnie myśleć o byłych partnerkach swojego ukochanego? Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że będziesz musiała rozprawić się z tym sama. Ukochany, rzecz jasna, może cię przekonywać, jak bardzo jesteś dla niego ważna i co do ciebie czuje, ale gdy sama nie uporządkujesz pewnych kwestii, jego słowa nie będą miały dla ciebie żadnego znaczenia.

Dlatego...

- Pamiętaj, że każdy, absolutnie każdy, ma jakąś przeszłość. Tak samo jak ty jesteś zazdrosna o byłe dziewczyny swojego faceta, tak samo on może dostawać gęsiej skórki na samą myśl o twoich eks-chłopakach. Nawet jeśli on miał znacznie więcej partnerek niż ty, jego może boleć sama myśl o twojej jednej szkolnej sympatii. Musisz po prostu zaakceptować fakt, że wszyscy mamy za sobą przeszłość. A przy okazji sprawdź, czy dotyczy cię obsesja eks-faceta.

- Nie porównuj się z byłymi dziewczynami twojego partnera. Z jakichś względów są one BYŁE, a ty jesteś OBECNA, nieprawda? On do nich nie wróci, a nie jest z nimi, bo właśnie ciebie szukał. To logiczne!

- Zostaw przeszłość w przeszłości. Swoje wiesz, więc nie rozpamiętuj jej więcej. Nieważne, czy twój ukochany miał przed tobą 10 narzeczonych czy 1 dziewczynę. Nieważne, co robił i z kim się spotykał. Pielęgnuj wasz związek i wypatruj przyszłości – to najlepsze rozwiązanie.

- Nie wypytuj o szczegóły dotyczące przeszłości ukochanego, a już pod żadnym pozorem nie pytaj o jego byłe partnerki. My, kobiety, mamy tę przebrzydłą zdolność do rozpamiętywania szczegółów i zasmucania się z ich powodu. A to do niczego nie prowadzi. Im mniej wiesz o jego byłych dziewczynach, tym lepiej. Tak samo zresztą jak on o twojej przeszłości.

- Pomyśl, że przeszłość procentuje w waszym obecnym związku. Oboje jesteście bogatsi o cenne doświadczenia i dzięki temu nie popełnicie wielu błędów. A twój facet dzięki swoim eks jest w stanie docenić to, co ma teraz. I na pewno właśnie dzięki tej przeszłości tego nie zaprzepaści.

zwiazki i seks

Pamiętaj, że zawsze bardzo dobrze jest w związku rozmawiać o swoich potrzebach i wątpliwościach. Jeśli uwiera cię (bujna) przeszłość partnera, po prostu mu o tym powiedz. Inaczej wykończysz się ze swoimi myślami i obsesją rozkładania jego przeszłości na czynniki pierwsze. Nie bombarduj go pytaniami typu „co by było, gdyby...”. Daj mu się wykazać. Już jego w tym głowa, żebyś poczuła się jak księżniczka i jedyna kobieta w jego życiu.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do byłych partnerek swojego faceta, weź sobie do serca radę 20-letniej Oli: – Myślę, że każda kobieta myśli o byłych dziewczynach swojego faceta. O tym, że się z nimi całował, przytulał... „Ona siedziała tu, gdzie ja siedzę, piła z tej szklanki, z której ja teraz piję”. Wiem, jak to jest. Ale gdy był z którąś z nich, nie znał ciebie! I być może gdyby wcześniej znał, to nie brałby się za nią. Pomyśl za to o dobrych stronach. Teraz twój partner ma doświadczenie i wie, jak się tobą zająć. Jak rozmawiać, czym i w jaki sposób cię zainteresować. To, że jest z tobą, świadczy o tym, że w końcu napotkał cię na swojej drodze i stwierdził: „Ooo! Na nią czekałem całe życie!”. Nie patrz w przeszłość, ale w teraźniejszość i przyszłość – to jest dla was ważne!

Czas zatem ostatecznie zamknąć przeszłość partnera na klucz. A klucza się pozbyć.

Powodzenia!

Julia Wysocka

Zobacz także:

Nie ma miłości bez zazdrości?

Skąd się bierze zazdrość i czym jest zazdrość patologiczna?

Jak zapomnieć o eks-facecie?

Jeśli ciągle myślisz o swoim byłym chłopaku, sprawdź, jak zapomnieć o nim raz na zawsze.

Polecane wideo

Komentarze (247)
Ocena: 4.92 / 5
gość (Ocena: 5) 28.07.2020 18:07
ZALERZY jeśli spotkają się dwie osoby które nie mają problemu porozmawiać o przeszłości to powinni to zrobić nie widzę niczego złego w tym ja od początku wiedziałam że byle męża nawet do pięt mi nie dosięgają i że całe życie czekał na taką i kochankę jak i partnerkę nie musiałam pytać większość sam chciał mi powiedzieć
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 31.05.2020 14:21
Mi akurat wiedzą najbardziej intymna na temat przeszłości chłopaka pomogła bo nie wiedząc zadreczalam się jeszcze bardziej bo w mojej głowie tworzyly się takie scenariusze że szok a kiedy zapytałam i okazało się że to była porażka że nie wspomina tego dobrze i że całe życie czekał na taki cud kobietę która wyprawia takie cuda w łóżku ( cudowne słowa chłopaka że tamte to nawet koło kobiety nie stały) i jest mu ze mną cudownie i że z nikim nie było mu cudownej ja nie czuje zazdrości tylko dumę i pogardę do tamtych że były beznadziejne a ja potrafię dać spełnienie którego wcześniej nie miał i że uważa mnie za istną boginie której tamte nawet do pięt nie dosięgają . Więc to zależy czasem gorsze rzeczy tworzymy sobie w głowie niż one naprawdę wyglądały ja się cieszę że zapytałam i doceniam szczerość chłopaka
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 31.05.2020 13:44
To bardzo indywidualna sprawa ja np.dziekj temu że poznałam najbardziej intymna przeszłość chłopaka rozkwitłam w łóżku dzięki temu że chłopak był ze mną szczery zaufałam że z nikim nie było mu tak dobrze jak ze mną. U mnie było na odwrót nie wiedząc nic zadreczalam się myślami że musiało z tamtymi być super aż nie usłyszałam że wogule się nie starał nie był czuły ,,robił swoje,, i nara a one też koło kobiety nie stały ani ładne ani doświadczone w łóżku nic specjalnego. Nie to co ja i to co czuje kiedy się kochamy pięknie powiedział na początku że się denerwuje bo chce się ze mną kochać a nie uprawiać tylko seks jak przedtem zanim mnie poznał. Też jestem zazdrosnicą ale widocznie opatrzność zesłała mi mężczyznę o którego przeszłość nie mam powodu być zazdrosna ( wystarczyło zapytać i zaufać)
zobacz odpowiedzi (1)
Anna (Ocena: 5) 11.08.2016 14:17
Mam ten sam problem, mój partner miał wiele kohanek `na chwilę`, ja miałam tylko 3 facetów i czuję sie źle z tym. On nadal ma kontakt z niektórymi z nich, było ich tak wiele, że on sam nie pamięta, które to... Przestałam się z nim kochać, bo i tak nie sprawia mi to przyjemności. Kocham go, ale nie mogę się pogodzić z jego dość rozwiązłą przeszłością... I niestety na początku nie wiedziałam, że miał aż tak dużo partnerek... Dobija mnie to strasznie... Nie wiem już co robić, mam ochotę skończyć z sobą, bo tak jest mi źle...
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2016 00:33
Zazdrość wsteczna jedno z najgorszych uczuć na świecie. Ból i śmieszność, bo jak to wytłumaczyć? To trucizna.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie