Pokusa niewierności. Jak powstrzymać się przed zdradą?

Namiętność to emocjonalny żywioł, nad którym bardzo ciężko zapanować...
Pokusa niewierności. Jak powstrzymać się przed zdradą?
Fot. Unsplash
05.06.2023

Od niepamiętnych czasów ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że namiętność to wielka siła. Właśnie przez niedające się poskromić pożądanie i podobne żądze toczyła się przecież na świecie niejedna wojna. Namiętność to po prostu emocjonalny żywioł, nad którym bardzo ciężko zapanować. Jak się z nią uporać, jeśli zaczynamy ją odczuwać, będąc w związku i gdy obiektem pożądliwych westchnień nie jest wcale nasz partner?    

Zobacz także: Cechy i zachowania, które rujnują Twój związek. Warto jak najszybciej je wyeliminować

Jak uniknąć zdrady?

Psychologowie twierdzą, że ogromna liczba osób, które decydują się na przysłowiowy skok w bok, nie potrafi oprzeć się instynktom, ponieważ nie posiada właściwych umiejętności emocjonalnych. Gdy zaczynają przeżywać fascynację jakąś osobą, czują się jak dzieci we mgle. Nie panują nad uczuciami i nie mają pojęcia, jak zachować się w momencie, gdy obezwładnia ich namiętność. Mimo że kochają  partnera, czy partnerkę i nie zamierzają wcale wyrządzać nikomu krzywdy, koniec końców decydują się na romans. Potem przeżywają wiele ciężkich chwil, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z wielkimi wyrzutami sumienia. Jeśli właśnie jesteś w podobnej sytuacji i czujesz, że zdrada może wywrócić Twoje życie do góry nogami, przynosząc mnóstwo szkód, zacznij wypracowywać w sobie technikę obrony. 

  • Analiza motywacji. Zamiast wciąż koncentrować się na osobie, której pożądasz, zacznij zastanawiać się, co tak naprawdę skłania Cię do zdrady. Co napędza Twoje uczucia? Czy pokusa niewierności nie zwiększyła się przypadkiem wskutek pogorszenia Twoich relacji z partnerem? 
  • Zdanie sobie sprawy z konsekwencji zdrady. Zastanowienie się nad konsekwencjami zdrady działa często jak lodowaty prysznic - bardzo skutecznie studzi emocje. Czy skok w bok, o którym marzysz, naprawdę jest wart poświęcenia dla niego związku? 
  • Przełamanie rutyny w relacji. W chwilach wątpliwości, zacznij myśleć o tym, co daje Ci związek. Wylicz zalety osoby, z którą dzielisz życie. Może zamiast szukać adrenaliny na zewnątrz, warto dodać odrobinę ożywczego szaleństwa do Waszego życia? Gdy znów się do siebie zbliżycie i przełamiecie rutynę, pokusa zdrady na pewno się zmniejszy.

Zobacz także: Coraz większa liczba Polaków decyduje się na zatrudnienie przed ślubem... detektywa

Polecane wideo

Obok tych kolorów włosów trudno przejść obojętnie. Zapanuje na nie istny szał w wakacje
Obok tych kolorów włosów trudno przejść obojętnie. Zapanuje na nie istny szał w wakacje - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
aldona (Ocena: 5) 14.07.2023 16:01
Nie wiem jak to ocenić. Na wyjazdowych szkoleniach niektóre mężatki w wieku 32-38 lat wręcz szukają okazji na seks przygodę. Na takich kilkudniowych szkoleniach jest też sporo młodych facetów w wieku 24-28 lat, którzy wręcz polują na atrakcyjne starsze i bardziej doświadczone partnerki i łatwo im się to udaje. Moja 34 letnia koleżanka przyznała, że męża kocha a taka seks przygoda raz na rok to super atrakcja. Młody kochanek jest zazwyczaj zachwycony seksem bez żadnych zobowiązań tym bardziej , że jego atrakcyjność zwiększa fakt, że może bez stresu penetrować partnerkę bez prezerwatywy i z wytryskiem w cipce. Przyjaciółka powiedziała mi, że nigdy nie daje kochankowi numeru swojego telefonu i w miejscu pracy i zamieszkania uchodzi za bardzo przyzwoitą i nadal kocha męża.
odpowiedz
Tomek (Ocena: 5) 16.06.2023 08:45
Choć moje małżeństwo jest bardzo udane, muszę przyznać, że również zmagałem się z pokusą zdrady. Jednocześnie byłem zafascynowany tą trzecią osobą, a z drugiej strony czułem okropny wstyd i niechęć do siebie, a przede wszystkim, nie chciałem tego robić żonie. Zdecydowałem się pójść potajemnie na terapię. Wybrałem poradnię Psychologgia i to była znakomita decyzja. Terapeutka pomogła mi krok po kroku na nowo przypomnieć sobie, dlaczego się ożeniłem. Porównując lata młodości z teraźniejszością, kiedy mamy już kilkuletnie dzieci, zauważyłem, że brak nam po prostu świeżości. Czas dla siebie nawzajem to nie powinno być święto. Zmęczenie i stres potrafi skutecznie zniszczyć związek, bo każdy ma inne oczekiwania od wolnego czasu. Kiedy udało mi się to wszystko dostrzec, przeszliśmy w terapii do fazy zadań. Zacząłem zaskakiwać żonę spontanicznym wypadem na kolacje bez dzieci, albo kładłem ich wcześniej, zanim wróciła wieczorem z zakupów. Każda taka mała zmiana w naszym życiu była potężną zmianą dla naszej relacji. Gdyby nie terapia, nie doszedłbym do tego miejsca i nie wiadomo, jak potoczyłyby się nasze losy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.06.2023 17:29
Ja prawie uległam... W ostatniej chwili się powstrzymałam. Cieszę się, że nie zmarnowała 5 lat swojego małżeństwa, bo facet, którym byłam zafascynowana nie był tego wart ..
zobacz odpowiedzi (1)
Qaqx (Ocena: 5) 05.06.2023 16:31
Mam taka pokuse od 5 lat , nie ma dnia abym o tym mezczyznie nie myslala, mimo ze jestem w dlugoletnim zwiazku. Do zdrady nie doszlo , zbyt twardo stapam po ziemi , w milosci mam umysl analityczny , z moich partnerem jest mi bardzo dobrze , a jednak to o tym drugim non stop mysle , mimo ze nasze relacje zerwaly sie po drugim spotkaniu , on mimo ze wolny nie potrafil sie na zadna zdecydowac , a ja swoj zwiazek nie zerwe przez niezdecydowanego faceta. I tak ta sytuacja trwa juz kilka lat, zapomniec nie moge , mimo ze juz kontaktu nie utrzymujemy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.06.2023 10:42
A po co się powstrzymywać? Ruchajcie się ile wlezie. Przecież to teraz modne i nawet tak trzeba. Licznik 1000 kutangow dobije jedna z drugą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie