Cztery zachowania, które mogą zwiastować rozpad związku. Zwróć na nie uwagę

To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się zawalczyć o związek.
Cztery zachowania, które mogą zwiastować rozpad związku. Zwróć na nie uwagę
Fot. Unsplash.com (Sophie Peng)
19.11.2022

Wielkie miłości i długotrwałe relacje mają to do siebie, że muszą przejść wiele prób. Zdarza się często, że tych szczególnie trudnych nie są w stanie przetrwać. Po czym poznać, że relacja zmierza ku wypaleniu? Czasami świadczą o tym drobne rzeczy. Zwróć na nie uwagę, a może w porę uda Wam się uratować związek.

Zobacz także: Horoskop MIŁOSNY na listopad ♥

Jak podaje portal kobieta.gazeta.pl, psycholog John Gottman na podstawie zebranych danych wskazał cztery zachowania, które mogą zwiastować rozpad związku. Określił je mianem „czterech jeźdźców Apokalipsy”. Przedstawiamy, o jakie zachowania chodzi.

Krytyka

Krytyka to pierwszy etap, który prowadzi do konfliktu. Kiedy jedna ze stron ciągle krytykuje drugą, o kłótnie nietrudno. Z kolei kiedy spory stają się codziennością, rozstanie jest tylko kwestią czasu. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy krytyka nie skupia się na konkretnym zachowaniu, a na charakterze i osobowości partnera. Często staje się to sposobem na wyładowanie frustracji.

Pogarda, czyli brak wzajemnego szacunku

Pogarda w związku pojawia się, kiedy partnerzy przestają traktować się z szacunkiem. Przejawia się wyśmiewaniem, ośmieszaniem czy sarkastycznymi uwagami. Partner, który jest ofiarą takiego traktowania, zaczyna czuć się gorszy i bezwartościowy. To właśnie w tym momencie wiele osób decyduje się na rozstanie. Nikt nie chce być tak traktowany.

Defensywność

Kiedy para nie jest w stanie rozmawiać, a próby porozumienia się szybko zmieniają się w kłótnie i przepychanki, nie świadczy to dobrze. Jak się okazuje, kiedy jeden z partnerów przyjmuje postawę obronną, uniemożliwia to właściwą komunikację. Taka postawa pojawia się m.in., kiedy jeden z partnerów traktowany jest z wcześniej wspomnianą pogardą. Niestety, na tym etapie relacji nawet zwykła rozmowa może stać się awanturą.

Obojętność

Prawdziwy problem pojawia się wraz z nadejściem obojętności. Brak reakcji, kontaktu wzrokowego czy zgoda na złe traktowanie prowadzą do zaognienia sytuacji. Co prawda, jest to jedna z postaw obronnych, jednak znacząco utrudnia ona komunikację i powoduje jeszcze większą frustrację. Na tym etapie często już nie ma czego ratować.

Zobacz także: Znaki zodiaku, które mają tak ekscytujące erotyczne fantazje, że... potrafią onieśmielić innych

Polecane wideo

Marcelina Zetler odpadła z TOP MODEL, ale… robi karierę we Francji! (Wiek, waga, wzrost)
Marcelina Zetler odpadła z TOP MODEL, ale… robi karierę we Francji! (Wiek, waga, wzrost) - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.02.2023 10:36
Zycie nie jest takie proste , kazdy walczy o przetrwanie i robi swoje najlepsze i czsami zgadza sie na rozne zachowanie bo musi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie