Więź czy więzienie? Kiedy zbyt duża zależność partnera zaczyna niszczyć związek...

Wielka romantyczna miłość potrafi czasem przeistoczyć się w pułapkę.
Więź czy więzienie? Kiedy zbyt duża zależność partnera zaczyna niszczyć związek...
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
29.10.2022

Wielka romantyczna miłość potrafi czasem przeistoczyć się w pułapkę. Dzieje się tak na przykład w sytuacjach, gdy jedna z osób w związku zaczyna kochać zdecydowanie zbyt intensywnie i w rezultacie za bardzo uzależnia się od drugiej. Koniec końców może to doprowadzić do bardzo poważnego kryzysu w relacji, a nawet i rozstania.   

Zobacz także: Znaki zodiaku, które mają tak ekscytujące erotyczne fantazje, że... potrafią onieśmielić innych

Bez Ciebie nie istnieję, czyli zbyt silna więź i jej konsekwencje

Związki, w których jedna osoba nagle zapomina o całym świecie (także o sobie) i skupia się wyłącznie na partnerze, są bardzo często narażone na kryzysy. Przez zbyt silne zaangażowanie w relację osoby, jaka całkowicie uzależniła się od partnera, nieustannie dochodzi w nich do nieporozumień. Predyspozycje do takich zachowań mają najczęściej kobiety.

Po czasie trwania w szczęśliwym związku niektóre z nich zaczynają zmieniać się nie do poznania. Choć kiedyś ceniły sobie niezależność - miały swój świat, swoje kontakty i hobby, teraz koncentrują się wyłącznie na dbaniu o relację.

Chcą spędzać z partnerem każdą wolną chwilę. Po pracy pędzą prosto do domu. Coraz bardziej rozluźniają przyjacielskie stosunki, nieustannie wymigując się od wybrania się z przyjaciółkami na kawę. Rezygnują z swoich pasji. Nie będą przecież wychodziły na zajęcia z hiszpańskiego, czy na siłownię, kiedy ich partner siedzi sam w domu. Czują się w obowiązku nieustannie dotrzymywać mu towarzystwa, mimo że on wcale na to nie nalega, czy... wręcz tego nie chce.  

Nie na darmo zwykło się powtarzać, że co za dużo to niezdrowo. W pewnym momencie okazuje się bowiem, że partner zaczyna dusić się ich miłością i przywiązaniem.  Dotychczasowa symbioza przeistacza się w więzienie, druga ukochana połówka w nadzorcę, którego zaczyna się unikać.

Gdy mamy podobne skłonności, koniecznie w porę się ocknijmy. Kurczowe trzymanie się partnera wcale nie umocni więzi, wręcz przeciwnie - wystawi ją na ciężką próbę. Warto więc poczuć radość z funkcjonowania w jakimś polu w pojedynkę i powiedzenie sobie w duchu „istnieję też bez Ciebie”. 

Zobacz także: Królowe kłótni i dram. Najpopularniejsze błędy komunikacyjne, przez które zniechęcamy do siebie innych

Polecane wideo

10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje
10 ikon emoji, których używają „starzy ludzie”. Pokolenie Z już ich nie stosuje - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie