Urojona zdrada, prawdziwa zazdrość. Czym jest zespół Otella?

To uciążliwe zaburzenie najczęściej dotyka mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem.
Urojona zdrada, prawdziwa zazdrość. Czym jest zespół Otella?
Fot. Unsplash (Stewart Maclean)
22.10.2022

Otello to postać stworzona przez Williama Szekspira. Tragedia powstała na samym początku XVII stulecia, jednakże Otello w dalszym ciągu jest obecny w naszej kulturze. Z jego dramatycznymi losami i chorobliwą zazdrością, jakiej wciąż doświadczał, związany jest również pewien syndrom. 

Zobacz także: Sneating. Na czym polega ten niebezpieczny trend w randkowaniu?

Obłęd zazdrości. Symptomy zespołu Otella

Dotknięci zespołem Otella podobnie jak on borykają się z bardzo silnymi, destrukcyjnymi emocjami, przede wszystkim z chorobliwą zazdrością. Notorycznie podejrzewają swoje partnerki o niewierność, mimo że nie mają ku temu żadnych powodów. Nie są w stanie dokonać racjonalnego osądu ich zachowań. Kieruje nimi obłęd

Objawy na samym początku nie są zbyt niepokojące. Wiele kobiet uznaje zazdrość swoich partnerów jako komplement i dowód wielkiego przywiązania. Potem jednak sprawy zaczynają znacznie bardziej się komplikować.

Mężczyznom z nieleczonym zespołem Otella przeszkadza dosłownie wszystko. Uśmiech i dobry nastrój partnerki wskazują na to, że zapewne właśnie powróciła ze schadzki z kochankiem. Jej smutek i zdenerwowanie sugerują, iż pewnie długo go nie widziała i usycha z tęsknoty. Dowodami na jej zdradę bywa też zadbana, szczupła sylwetka, noszenie rozpuszczonych włosów, czy robienie makijażu.  

Ponadto o zabieganie o względy partnerki podejrzany jest każdy mężczyzna. Wszyscy mogą być jej potencjalnymi adoratorami, nawet niczemu niewinny listonosz, czy wiecznie spieszący się pracownik firmy kurierskiej. Przecież każdy wie, że nawet sekunda wystarczy, by wymienić znaczące spojrzenia...

Nasilające się symptomy zespołu Otella to wielka próba dla związku. Warto pamiętać, że to uciążliwe zaburzenia najczęściej dotyka mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem. 

Zobacz także: Kiedy najlepiej zacząć randkować po rozstaniu? Lepiej nie przegapić tego terminu...

Polecane wideo

Influencerka o niezwykłej urodzie. Ma twarz pięknej lalki
Influencerka o niezwykłej urodzie. Ma twarz pięknej lalki - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie