Chcesz mieć udany i trwały związek? Zasada „5 C” odmieni Twoją relację na lepsze

O czym należy pamiętać?
Chcesz mieć udany i trwały związek? Zasada „5 C” odmieni Twoją relację na lepsze
Fot. Unsplash
07.04.2022

Gdy jesteśmy zakochani i tworzymy związek dopiero od niedawna trudno nam uwierzyć w to, że w naszej relacji mogą pojawić się jakiekolwiek problemy i nieporozumienia. Partner jawi nam się jako chodzący ideał, chcemy spędzać razem każdą wolną chwilę i jesteśmy święcie przekonani, że już zawsze będziemy tak się czuć. 

Zobacz również: Naukowcy już wiedzą, czy będziecie razem na zawsze. Można to łatwo sprawdzić

Jednak nie zawsze się tak dzieje. W większości przypadków jest zupełnie inaczej – z czasem między partnerami pojawiają się nieporozumienia i kłótnie, z których nie zawsze udaje się wyjść obronną ręką. Jak tego uniknąć? Może w tym pomóc zasada “5 C”, o której pisze portal yourtango.com Opowiada o niej terapeuta David Schroeder, który w swojej karierze zawodowej pracował z wieloma parami przechodzącymi kryzys w związku. O czym jego zdaniem trzeba pamiętać, jeśli chcemy stworzyć udany i trwały związek? 

Zasada „5 C”. Sposób na trwały i udany związekFot. Unsplash

Zasada „5 C”. Sposób na trwały i udany związek 

“Chemistry”, czyli chemia 

Nie chodzi tylko o pociąg seksualny, ale o chemię rozumianą jako naturalne przyciąganie i nadawanie na tych samych falach. To pragnienie jeszcze lepszego poznania drugiej osoby, a także otworzenie się przed nią. To porozumienie dusz oparte na szczerości i akceptacji. 

“Common goals”, czyli wspólne cele 

Cele wyznaczają kierunek naszemu życiu i nadają mu wartości. Wspólne cele łączą parę i pogłębiają łączącą ją więź. Ale to nie wszystko. Poza wspólnymi celami partnerzy w dojrzałych związkach akceptują, szanują i wspierają siebie nawzajem w realizowaniu własnych, osobistych ambicji.  

“Commitment”, czyli zaangażowanie 

Zaangażowanie w związku to nie tylko wierność, lojalność i okazywanie uczuć. To także gotowość do pójścia na kompromis i rozwiązywania problemów, a nie uciekanie przed nimi. To nieustanna praca nie tylko nad relacją, ale także nad samym sobą. 

“Communication”, czyli komunikacja 

To jeden z absolutnie najważniejszych fundamentów każdego udanego związku. Bez szczerej i przejrzystej komunikacji nie ma szans na to, aby relacja między dwoma osobami była trwała i mogła dalej się rozwijać. Komunikacja to nie tylko rozmowa, ale także bycie uważnym na sygnały niewerbalne, które wysyła nasza druga połówka. 

“Consensus”, czyli zgoda 

Konsensus w związku bierze się z odpowiedniej komunikacji i kooperacji, czyli współpracy. Tworzy przestrzeń dla dialogu i nie tylko wspólnych celów, ale także indywidualnych potrzeb obojga partnerów. Aby taka zgoda była możliwa, niezbędna jest gotowość do pójścia na kompromis, a także poszanowanie odmiennych punktów widzenia. 

Zobacz również: W ilu związkach będziesz, zanim spotkasz tego jedynego? To trochę potrwa

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na kwiecień
Horoskop MIŁOSNY na kwiecień - zdjęcie 1
Komentarze (33)
Ocena: 4.64 / 5
Js (Ocena: 5) 07.10.2022 23:53
Super
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.10.2022 23:16
Kochani polecam każdemu Kasia
odpowiedz
Schroeder Lukas (Ocena: 5) 06.10.2022 06:47
RacJa Brawo Ty
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.10.2022 12:32
Ddeaq ha
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.09.2022 11:54
A 6 to cum
odpowiedz

Polecane dla Ciebie