Związek na odległość. Czy ma sens?

Związek na odległość to dla partnerów wielkie wyzwanie.  Czy istnieje recepta na to, aby przetrwał?
Związek na odległość. Czy ma sens?
Fot. Unsplash (Joanna Nix)
20.03.2022

Mówi się, że związki na odległość są narażone na rozpad znacznie częściej aniżeli związki tradycyjne. Pomimo współczesnych technologii, które pozwalają nam wciąż pozostawać w kontakcie, to i tak wielu partnerów żyjących w różnych miastach, czy nawet częściach świata nierzadko dotyka miłosne wypalenie. Nie musi jednak tak być!

Postarajmy się zmienić swoje nastawienie do idei związku na odległość. Pomyślmy o nim nie jak o koszmarze, przez który możemy stracić miłość swojego życia, ale jak o nietypowym etapie związku, który może go jeszcze bardziej umocnić. Związek na odległość to przecież nie tylko same wady, ale i zalety - rzadsze kłótnie, duża niezależność, euforia na myśl o spotkaniu partnera zamiast zwykłości i rutyny. 

Co więc zrobić, gdy znajdujemy się w takiej relacji? Jak o nią walczyć i umocnić?

Zobacz także: Co robić, kiedy partner jest zazdrosny o Twojego przyjaciela?

W stałym kontakcie

Obraz ukochanej osoby wyświetlający się w trakcie rozmowy wideo na monitorze, niestety nie zastąpi nigdy prawdziwego dotyku i faktycznej obecności. Nie stanie się jej substytutem, ale na pewno pomoże w radzeniu sobie z tęsknotą. 

Gdy żyjemy w związku na odległość, starajmy się być z partnerem w stałym kontakcie. Oprócz wymieniania wiadomości tekstowych, czy maili, każdego dnia lub po prostu regularnie umawiajmy się na rozmowę przez komunikatory. Nie pozwalajmy sobie na dłuższe przerwy, ponieważ mogą one sprawić, że zaczniemy się od siebie oddalać. 

Codzienne opowieści o tym, jak minął nam dany dzień, co nas ucieszyło, co zmartwiło, czy zirytowało, pozwolą nam utrzymać emocjonalną bliskość. Usłyszenie głosu ukochanej osoby, zobaczenie jej choć przez chwilę zawsze działa pokrzepiająco. 

Niech podobny rytuał będzie uskuteczniany nawet, jeśli jesteście bardzo zmęczeni. Wtedy postarajmy się wykonywać w tym samym momencie te same relaksujące czynności. Spędzajmy ze sobą czas. Eksperymentujmy! Może warto po prostu zorganizować wspólny seans filmowy? 

Snujmy też plany na bliższą i dalszą przyszłość. Wymyślajmy wspaniałe, romantyczne okoliczności najbliższego spotkania, czy Wasze wspólne wakacje. 

Pomimo odległości wzniecajmy swoje pożądanie. Nie bójmy się erotycznych przedkamerkowych eksperymentów. Ich pikanteria z pewnością scali relację, nawet ją ubarwi. Jeśli zakończymy w końcu odległościowy etap związku, będzie co wspominać.  

Zobacz także: Jego uzależnienie od gier zrujnowało nasz związek. Zaczęło się niewinnie...

Tryb kontrolowania wyłączony

Zgubą dla związku na odległość jest nieustanna kontrola poczynań partnera. Pamiętajmy o tym, że kontrolowanie to nie to samo, co stały kontakt. Jeśli zgodziłyśmy się na utrzymywanie związku na odległość i chcemy, aby przetrwał, koniecznie zaufajmy partnerowi.

Nie pozwólmy naszym myślom krążyć wokół tematu możliwej zdrady. Nie ma to najmniejszego sensu. Panujmy więc nad toksyczną zazdrością. Poczucie wolności to doskonały grunt to tworzenia silnej, zdrowej relacji. 

Zobacz także: Życie po rozstaniu. Jak wrócić do emocjonalnej formy?

Polecane wideo

Najpiękniejsze weselne torty, które zachwycą wszystkich gości
Najpiękniejsze weselne torty, które zachwycą wszystkich gości - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Julia32 (Ocena: 5) 15.05.2022 10:58
Zwiazek na odleglosc ma sens,ale pod warunkiem,ze sprawdzimy wiernosc naszego partnera. Jezeli zda test to jak najbardziej taki zwiazek ma sens i w przyszlosci mozna sie ze soba spotkac ,planowac wspolne zycie itp. Natomiast jezeli nie zda testu to nalezy zerwac I nigdy wiecej zwiazkow na odleglosc
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.03.2022 13:36
Zwiazek na odleglosc to fikcja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.03.2022 12:25
Nie wierze w taki związek, może jeszcze na miesiąc, dwa rozłąki np. gdy partner jedzie do pracy za granicą. W innym wypadku jeśli ktoś mieszka w innym mieście, kraju a druga strona w innym to nie ma szans by się udało nie widzieć z sobą pół roku czy więcej czasu.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 20.03.2022 09:46
My z moim partnerem jesteśmy ze sobą ponad 2 lata. Od kiedy zaczęliśmy się spotykać on pracuje za granicą. Jest na tyle ciężko, że planuje do niego dojechać w niedalekim czasie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie