Która płeć bardziej cierpi po rozstaniu? Zaskakujące ustalenia naukowców

Do tej pory słyszeliśmy coś zupełnie innego.
Która płeć bardziej cierpi po rozstaniu? Zaskakujące ustalenia naukowców
Fot. Unsplash
05.11.2021

Każdy radzi sobie z rozstaniem na swój własny sposób. Niektórzy całymi tygodniami nie potrafią się pozbierać, ucinają kontakt ze znajomymi i przeżywają cierpienie w samotności. Inni szybko zapominają o złamanym sercu i zostawiają byłą miłość daleko za sobą. Tutaj nie ma miejsca na narzucanie komuś jak powinien się zachowywać, aby przetrwać ten trudny czas.  

Zobacz również: Ile czasu zajmuje uleczenie złamanego serca? Naukowcy policzyli to co do dnia

Powszechne przekonanie głosi, że to kobiety są bardziej wrażliwe i emocjonalne, więc to one gorzej znoszą rozstanie i potrzebują więcej czasu, aby dojść do siebie. Czy rzeczywiście? Najnowsze ustalenia naukowców przeczą temu stereotypowi. Okazuje się, że to mężczyźni bardziej cierpią po zerwaniu. 

Kto bardziej cierpi po rozstaniu - kobiety czy mężczyźni? 

Do takich wniosków doszli badacze z Lancaster University. Wcześniej przeanalizowali profile demograficzne i psychologiczne ponad 184 tys. osób, które pisały o swoich problemach w związkach na anonimowych forach internetowych. 

Zdaniem naukowców ta metoda pozwoliła na znaczne zróżnicowanie badanych, a przez to na dokładniejszy obraz populacji w porównaniu z dotychczasowymi eksperymentami tego typu. 

Większość informacji, jakie posiadamy na temat problemów w związkach pochodzi z badań nad osobami, które uczestniczą w terapiach dla par. Najczęściej poddaje się im dość wąska grupa ludzi - są to osoby, które mają na to czas i pieniądze, a także są zmotywowane do pracy nad problemami w związku 

- wyjaśniała Charlotte Entwistle, główna autorka badania. 

Pierwotnie celem eksperymentu było określenie najbardziej powszechnych problemów w związkach, ale z czasem badacze zaczęli skupiać się głównie na tym, która płeć wykazuje silniejszą reakcję emocjonalną na zerwanie. 

Zrozumieliśmy, że to idealna okazja na to, aby sprawdzić prawdziwość różnych powszechnych przekonań mówiących o różnicach ze względu na płeć w związkach. Przykładowo: czy mężczyźni rzeczywiście mniej angażują się emocjonalnie w relacje niż kobiety, czy wynika to po prostu z tego, że są szykanowani gdy okazują uczucia? 

- mówił dr Ryan Boyd. 

Badanie wykazało, że gdy mieli okazję mówić o swoich uczuciach w Internecie, mężczyźni o wiele bardziej niż kobiety wyrażali swój smutek i zły stan psychiczny. To zaprzecza wynikom eksperymentu, który został przeprowadzony na podstawie zapisów z sesji terapeutycznych. 

Zdaniem naukowców mężczyźni przeżywają rozstanie w takim samym stopniu, jak kobiety. Jednak podczas gdy panie raczej nie mają problemu z tym, aby zgłaszać się na terapię i mówić o swoich uczuciach w obecności drugiej osoby, mężczyźni wolą prosić o pomoc i wyrażać emocje w anonimowym środowisku.  

Gdy usuniemy tradycyjne społeczne piętno nakładane na mężczyzn za szukanie pomocy i dzielenie się emocjami, okazuje się, że są oni tak samo zmotywowani do pracą nad problemami w związku jak kobiety 

- konkludował dr Boyd.  

Badacze mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do położenia kresu krzywdzącym stereotypom oraz do destygmatyzacji szukania pomocy w przypadku zakończenia relacji. 

Zobacz również: „Kochałem, ale musiałem odejść”. Mężczyźni wyznają, dlaczego porzucili miłość swojego życia

Polecane wideo

Horoskop miłosny na LISTOPAD
Horoskop miłosny na LISTOPAD - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 3.92 / 5
Hhhhhh (Ocena: 3) 03.03.2022 21:26
Wow. Nie miałam o tym pojęci
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.02.2022 14:28
Jak ktoś traktuje kobiety jako słabe, a mężczyzn jako zupełnie niewrażliwych, to powinna taka osoba puknąć się w czoło np. grubą książką w twardej oprawie.
odpowiedz
sns (Ocena: 4) 14.02.2022 20:32
ʞɐɯıןɐ ʞoɔɥɐɯ ɔıǝ
odpowiedz
Kala sala (Ocena: 4) 13.02.2022 22:04
Ja kiedyś się rozstałam i... Mój EX tak to przeżywał że musiał iść się leczyć. Serio, i jeszcze raz się tak wkurzył że mi napisał "jesteś suką" ale teraz jest już ok a ja się z nim nie spotykam. Wolę mojego
odpowiedz
Zdanowska (Ocena: 5) 07.01.2022 19:08
Ola I love you
odpowiedz

Polecane dla Ciebie