Dlaczego pierwsza miłość jest tak potężna? 7 najważniejszych powodów

Dla Ciebie też to uczucie jest wyjątkowe?
Dlaczego pierwsza miłość jest tak potężna? 7 najważniejszych powodów
Fot. Unsplash (Logan Weaver)
18.09.2021

Pierwsza miłość pełna jest intensywnych i namiętnych emocji, które według zakochanych będą trwać wiecznie. Potem różnie z tym bywa. Mimo to właśnie wtedy doświadczasz motyli w brzuchu i obaw o to, jak dalej potoczy się wasza relacja. Nawet kiedy ten związek się kończy, pozostaje  częścią twojego życia. 

18 września obchodzimy Dzień Pierwszej Miłości. Z tej okazji zastanawiamy się, dlaczego jest ona tak potężna. Oto kilka powodów!

Zobacz też: 15 pytań, które ujawnią całą prawdę o Waszej relacji. Poprawna odpowiedź jest tylko jedna

Czemu pierwsza miłość jest tak ważna?

Doświadczanie uczuć po raz pierwszy

Kiedy jako nastolatka zakochujesz się w chłopaku, po raz pierwszy doznajesz uczucia do zupełnie obcej osoby. Właśnie wtedy poznajesz różnicę pomiędzy zwykłym podkochiwaniem, a bezwarunkową miłością. Uzyskanie nagłego przypływu emocji, których nigdy wcześniej nie doznałaś, pozwala ci bardziej zrozumieć siebie i swoje potrzeby.

Wspomnienia trwają wiecznie

Ciekawe jest to, że po latach różnych związków, zawsze najczęściej wraca się myślami do pierwszej miłości. Zresztą to o niej powstają piosenki czy opowieści, bo to pierwsza miłość przetarła dalsze szlaki i uczyniła nas szczęśliwym w pewnym momencie naszego życia.

Nic się nie może równać z uczuciem pierwszej miłości

Chociaż miłość twojego życia wcale nie musi być twoją pierwszą miłością, ma ona zawsze szczególne miejsce w sercu. Dlaczego? Bo to właśnie wtedy padły pierwsze słowa "kocham cię", pierwsze pocałunki i złamane serce.

Jest wyznacznikiem pewnego kryterium

Pierwsza miłość jest często wyznacznikiem pewnych standardów dla przyszłych związków. Załóżmy, że pierwszy związek był namiętny i szalony, a kiedy w kolejnych tego zabraknie będziesz czuła nudę i pustkę. Kiedy inne związki nie spełniają pewnych standardów, pierwsza miłość staje się coraz bardziej wartościowa i niezapomniana.

Zawsze będziesz się nią interesować

Wracając wspomnieniami do pierwszego związku, zawsze będziesz zastanawiała się, co słychać u twojego eks, jak sobie radzi, na jakim etapie życia obecnie jest, etc. To zupełnie normalne, że nawet po wielu latach interesujesz się nim.

Pierwsze zerwanie

Pierwsza miłość to zazwyczaj pierwsze złamane serce, które często ma wpływ na nasze życie. Jeżeli było szczególnie bolesne, mogło zostawić ślad w naszym sercu na zawsze. Tak jak wszystkie miłe wspomnienia, również pierwsze rozstanie mocno zakorzenia się w naszej świadomości.

Pierwsza miłość nigdy nie umiera

Bez względu na to, ile czasu minęło od rozstania oraz jak bardzo cię skrzywdziła pierwsza miłość, zawsze będziesz czuła głęboko w sercu pewne ciepło, którego nie da się opisać. Jeżeli byłaś zakochana, na pewno wiesz, co mamy na myśli.

Zobacz także: Zasady, które powinny obowiązywać w KAŻDYM udanym związku ♥

Polecane wideo

Waży 440 kg i szuka miłości. Dla kandydatki na żonę ma ścisłe wymagania
Waży 440 kg i szuka miłości. Dla kandydatki na żonę ma ścisłe wymagania - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 18.09.2021 15:24
Miłość... Przepraszam moją pierwszą miłość, że obecna jest pierwszą ...To jest miłość...
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 18.09.2021 14:51
Niekoniecznie. Dla jednego pierwsza, dla innego ostatnia jest ważniejsza. Można mieć sentyment delikatny, sympatię, ale to nie musi być miłość. Czasami wystarczy spotkać wyjątkową osobę, by stwierdzić, że my tę przeszłość idealizujemy i pozostało jedynie lubienie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.09.2021 13:46
Cóż za ironia losu, kochałam do szaleństwa jednak on kochał ex, teraz ja o ile się z kimś zwiąże to będę kochać swojego ex i zrobię dokładnie to samo co on zrobił. Popieprzone to wszystko :(
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 18.09.2021 11:03
Coraz gorsze macie te artykuły i coraz głupsze. Jak ktoś się z kimś rozstaje to już nie ma ochoty nawet spotykać się na ulicy z tą drugą osobą. Jedyne co można czuć to obrzydzenie do siebie że się w ogóle kiedykolwiek z kimś takim spotykało. Jak kiedyś w swojej miejscowości zobaczyłam 2 lata po rozstaniu byłego chłopaka, to przeszłam koło niego jak koło zupełnie kogoś obcego. I nic do niego nie czułam. Nawet się dziwiłam, że kiedykolwiek coś nas łączyło. Nawet już tego obrzydzenia nie czułam. Po prostu obca zupełnie osoba. Gdyby nie ten artykuł, to nawet nie pomyślałabym o tym że kiedyś byli jacyś byli. A tym bardziej z rozrzewnieniem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.09.2021 09:54
Oczywiście pierwsza miłość zawsze będzie wyjątkowa - bo jest tylko jedna w życiu. Doświadczana po raz pierwszy jest bardzo intensywna, ciekawa. Jesteśmy młodzi, impulsywni, naiwni, mamy dużo bujniejszą wyobraźnię no i częściej kierujemy się sercem niż rozumiem. Ja zawsze będę mile wspominać moją pierwszą miłość. Była w liceum - szalona, intensywna i impulsywna. Oczywiście nie przetrwała, w międzyczasie dorośliśmy i dzisiaj jesteśmy zupełnie innymi ludźmi z moim byłym - ja skończyłam prestiżowe studia i robię karierę w finansach, on mimo tego że ma ponad 30 lat imprezuje, pali trawkę i dorabia dorywczo w firmie rodziców. Jest zupełnym przeciwieństwem mojego obecnego partnera i nigdy w życiu bym się z nim ponownie nie umówiła. Ale sentyment i wspomnienia zostaną na zawsze :-)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie