Rytuały, które pomagają umocnić związek. To udowodnione naukowo

Wystarczy sześć godzin tygodniowo, aby wznieść swoją relację na wyższy poziom.
Rytuały, które pomagają umocnić związek. To udowodnione naukowo
fot. Unsplash (Jonathan Borba)
04.08.2021
Wiktoria Sobocińska

Para naukowców, dr Julie i dr John Gottman, dokonali przełomowego odkrycia w kwestii pielęgnowania stałych relacji. Do tej pory wszyscy zgodnie twierdziliśmy, że dbanie o związek jest czasochłonne i wymagające. Poza tym trudno przełożyć skomplikowane psychologiczne słownictwo na rzeczywistość, która dzieje się tu i teraz każdego dnia.

Zobacz również: Niezaprzeczalne dowody na to, że jesteś w udanym związku. Nawet jeśli myślisz inaczej

Badacze z The Gottman Institute wzięli pod lupę związki pod kątem ich solidnych fundamentów. Okazuje się, że wystarczy zaledwie sześć godzin tygodniowo, aby wznieść swoją relację na zupełnie inny poziom. Jak to możliwe?

Co utrwala stały związek?

Psycholog dr John Gottman odkrył, że szczęśliwe pary poświęcają te dodatkowe godziny na poniższe rytuały, które skutecznie wzmacniają więź pomiędzy partnerami.

Poranne pożegnanie (1-2 minuty)

Chodzi o to, aby przed wyjściem do pracy zapytać partnera, jakie ma plany na dany dzień, albo zostawić mu miłą karteczkę na stole, zaparzyć kawę czy wysłać smsa z życzeniem miłego dnia.

Miły powrót (20 minut)

Gdy wracamy do domu, zapytajmy ukochaną osobę, jak jej minął dzień. Dajmy buziaka w czoło, przytulmy, poświęćmy kwadrans na rozmowę. To niby banalne, ale bardzo ważne.

Wzajemne docenianie

Podziw i uznanie to podwaliny udanej relacji. Dlatego jak najczęściej okazujmy partnerowi wdzięczność za to, co dla nas robi i starajmy się prawić mu miłe komplementy.

Zachęcam pary, z którymi pracuję, do wyrażenia swojej wdzięczności i łączenie jej z cechą, którą podziwiają u partnera. To nie tylko sprawia, że twój partner czuje się doceniony, ale także stymuluje twój umysł do dostrzegania jego pozytywnych cech

- wyjaśnia dr John Gottman, jak cytuje kobieta.onet.pl.

Bliskość

Intymność i bycie ze sobą blisko mają wpływ na poczucie przywiązania. Pamiętajmy o pocałunkach na dobranoc czy trzymaniu się za ręce. Badania wykazują, że takie pary są ze sobą najdłużej!

Randka (2 godziny)

Zapomnieliście już o dreszczyku emocji, który odczuwaliście przed pierwszym spotkaniu? Przypomnijcie to sobie, udając się na romantyczną randkę. Odłóżcie telefony i skupcie się w 100% na rozmowie.

Rozmawianie o związku

Komunikujcie swoje potrzeby czy obawy, zamiast trzymać je w sobie. Paradoksalnie takie rozmowy zbliżają, zamiast Was od siebie oddalać. Uważnie słuchajcie bez oceny, a potem wyciągnijcie wnioski.

Zobacz również: Teoria 7 związków w astrologii: Czy ta relacja to Twoje przeznaczenie?

Polecane wideo

Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek?
Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek? - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
Lena (Ocena: 5) 06.08.2021 11:24
Przede wszystkim nie mamy przed sobą tajemnic, dużo ze sobą rozmawiamy i wspólnie szukamy rozwiązań. Chodzimy na randki, w tym miesiącu byliśmy w Lesznie i lataliśmy w symulatorze lotów. W wrześniu wybieramy się w góry.
odpowiedz
Basia Holender (Ocena: 1) 05.08.2021 23:01
Gała z rana. To umacja?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie