PSYCHOTEST: Jaka jest twoja miłosna osobowość?

W miłości jesteś Badaczką, Dyrektorką, Negocjatorką, a może Budowniczym? Koniecznie sprawdź!
PSYCHOTEST: Jaka jest twoja miłosna osobowość?
13.12.2009

Okazuje się,  że miłość to nie tylko magia, czy też uczucie. Przede wszystkim to chemia – efekt interakcji, jakie zachodzą w naszym organizmie na skutek działań dopaminy, estrogenu, testosteronu i serotoniny. Według Helen Fisher – badaczki ludzkich zachowań, na to, w kim się zakochamy wpływa nasza osobowość, ona zaś jest aż w połowie uwarunkowana czynnikami genetycznymi. Pozostałe, warunkujące ją czynniki to doświadczenie i czynniki biologiczne, składające się na nasz temperament.

Od aktywności hormonów i neuroprzekaźników, a także ich równowagi, które warunkują nasze geny zależy to, do której z konstelacji cech osobowości należymy. Przyjrzyj się sobie i sprawdź, kim jesteś!

BADACZKA

W jej organizmie dominują geny, odpowiedzialne za produkcję dopaminy

Osobowość: Badaczka to osoba bardzo aktywna i energiczna, nie boi się zaryzykować, dlatego wciąż poszukuje nowości. Nie straszne jej poznawanie świata i spontaniczne działania. Bywa bardzo hojna i twórcza. Jej życiowe motto to carpe diem!

Wady: zuchwałość, niepohamowanie i porywczość.  

BUDOWNICZY

Serotonina to najbardziej aktywny hormon Budowniczego. 

Osobowość: Budowniczy bywa konserwatystką. Dominujące cechy to zapobiegawczość, ale również i odwaga. Ma własny kręgosłup moralny, poparty zasadami i autorytetami. Unika spontaniczności. Dominujące cechy to spokój, zimna krew, odpowiedzialność i sumienność. Umie organizować pracę zespołową, w czym pomaga lojalność i towarzyskość.

Często kieruje się  prawdami religijnymi.

Wady: zuchwałość, niepohamowanie i porywczość.  

DYREKTORKA

Uwaga! Nie ważne, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Zachowania Dyrektora warunkuje testosteron!  

Osobowość: Dyrektorką jest osoba pewną w swoich działaniach! Nie straszne jej bezkompromisowe i bezpośrednie rozwiązywanie sporów. Ambicja – to cecha dominująca jej charakteru, a analityczny umysł pozwala radzić sobie z matematyką i informatyką.

Wady: wybiórcza koncentracja i nieumiejętność okazywania emocji.  

NEGOCJATORKA

Dominująca ekspresja genów, odpowiedzialnych za produkcję estrogenu

Osobowość: Jeśli masz bogatą wyobraźnię, a swoje problemy postrzegasz, jako integralną całość, na którą trudno spojrzeć jak na zlepek plusów i minusów, jesteś Negocjatorem… A raczej Negocjatorką, bo ten typ osobowości można postrzegać jako najbardziej kobiecy. Negocjatorki są wrażliwe, towarzyskie i lubią opiekować się innymi. Wrodzona empatia Negocjatorki pozwala jej rozumieć ludzi i współczuć im.

Wady: brak pewności siebie, rozemocjonowanie. 

Wiesz już, kim jesteś? Pora na kolejny krok! Jaki partner będzie dla ciebie najodpowiedniejszy? Kto wydaje Ci się najbardziej atrakcyjny i dlaczego? Dowiedz się, z jakim partnerem stworzysz idealną chemiczną równowagę i na co warto uważać!

BADACZKA

Kogo szuka? Dla badaczek, atrakcyjnym partnerem będzie towarzysz, nadający się „do tańca i do różańca”. Musi być energiczny i szalony!

Związek: Uważaj na zbytnie zamykanie się w sobie i szaleńcze tempo, doprowadzające do niezauważania problemów partnera i zmian w waszym związku! Nie pozwól, by twoja druga połówka doszła do wniosku, że nie można traktować cię poważnie! 

BUDOWNICZY

Kogo szuka? Idealnym partnerem budowniczego jest osoba podobna do nich samych. Idealnym partnerem jest osoba, której światopogląd będzie pokrywał się z ideami budowniczego, tak, by on sam znalazł w swej drugiej połówce ostoję i wsparcie.

Związek: W przypadku Budowniczych okres flirtu i poznawania się może ciągnąć się w nieskończoność, jednak po podjęciu decyzji o związku, będzie ona trwała, tak jak sama relacja pomiędzy Budowniczym i jego partnerem. Musisz uważać na zbytnie poleganie na opinii bliskich! Zaufaj sobie i zamiast testować partnera w rodzinnym gronie, zasięgając rad rodziców i rodzeństwa, spędzaj ze swym ukochanym więcej czasu sama!  

DYREKTORKA

Kogo szuka? Czy przeciwieństwa się przyciągają? W tym przypadku tak. Dla Dyrektorki atrakcyjny okaże się rozumiejący ją z uwagi na swą empatię Negocjator – osoba, będąca jego cichą podporą i jedynym człowiekiem, potrafiącym poznać do głębi, zamkniętą i pewną siebie Dyrektorkę.

Związek: Dyrektor bardzo szybko absorbuje się swoimi nowymi fascynacjami. Musi uważać, więc na zdradę, zbyt szybkie zaangażowanie się w związek z niewłaściwą osobą, a nawet na problemy z nieumiejętnością związania się z kimkolwiek! Unikaj popadania w pracoholizm, który może wyprzeć z twojego życia emocje i poświęcanie uwagi partnerowi.  

NEGOCJATORKA

Kogo szuka? Nie będzie zaskoczeniem, że Negocjatorka zwiąże się z kimś, kto posiada silną, dominującą osobowość, a więc z Dyrektorem. To on otoczy opieką ugodową i niezdecydowaną Negocjatorkę!

Związek: Dla niej bardzo ważne jest idealne zrozumienie i poznanie partnera do granic możliwości! Interesuje ją harmonia i niezwykle silna relacja w związku. To może męczyć lub nawet zniechęcić partnera. Nie możesz za bardzo naciskać! Z drugiej strony, niewykluczone, że uległa natura doprowadzi do zdominowania twojej osoby. Nie pozwól na to! Wbrew pozorom każda Negocjatorka, nawet ta niepotrafiąca bronić swych praw jest osobowością potrzebującą niezależności emocjonalnej i materialnej!

Pamiętaj, że osobowości miłosne warunkują nie tylko relacje w związkach. Podobne więzi mogą dotyczyć środowiska pracy, czy też kręgu znajomych. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z naturą swego złośliwego szefa, bądź koleżanki, starającej się być jedyną gwiazdą wieczoru… przyjrzyj się ich naturze i temu, co może ją warunkować. Być może analiza ich zachowania i elementów życiorysu, czy też decyzji zawodowych sprawi, że odnajdziesz w nich Budowniczego, Badacza, bądź Dyrektora? Przede wszystkim jednak zadbaj o swój związek. Jeśli ze swoim partnerem nie możecie poradzić sobie z konfliktami, nie wiń wyłącznie siebie! Nie jesteś w stanie oszukać natury!

Tekst oparty na artykule Agnieszki Chrzanowskiej „Osobowości miłości”.

Alicja Milewska

Zobacz także:

Jak dobrze wykorzystać zazdrość?

Jak sprawić, by zazdrość uzdrawiała związek, zamiast go niszczyć?

Sprawdź  jego wierność!

"Honeytrapper" to zjawisko jeszcze mało popularne w Polsce. Natomiast na Zachodzie coraz więcej kobiet decyduje się na zrobienie swojemu partnerowi testu. 

Polecane wideo

Komentarze (95)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 12:20
bqcQfV wqxqmdxtjbqn
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 21:01
5lwVvN woygrsogpijv
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 18:02
Good job miakng it appear easy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 16:18
None can doubt the veracity of this arctile.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 12:28
bJOkLT apcuuejxrcwb
odpowiedz

Polecane dla Ciebie