9 typów mężczyzn, którzy Cię unieszczęśliwią

Kobieciarz, maminsynek, lekkoduch – pewnie nieraz słyszałaś, że trzeba się od nich trzymać z daleka. Zgoda. Lecz lista mężczyzn, którzy unieszczęśliwiają kobiety, na nich się nie kończy.
9 typów mężczyzn, którzy Cię unieszczęśliwią
Fot. pexels (Samad Ismayilov)
07.05.2021

„Jak długo już w tym tkwisz? Dlaczego nie potrafisz powiedzieć: dość? Czego się boisz? Skutkiem jakich życiowych błędów wylądowałaś u boku tego przemocowego pajaca, który rechocze, że może mieć każdą i każdą złapać za ci*kę, kiedy tylko zechce?” – to fragment listu, który kilka lat temu dziennikarka Paulina Młynarska napisała do pierwszej damy Stanów Zjednoczonych Melanii Trump. Pochodząca ze Słowenii 51-latka od 2005 roku jest żoną miliardera Donalda Trumpa, który został wybrany na 45. prezydenta USA. Młynarska odwołała się w swoim liście do słynnego nagrania, w którym Trump z pogardą wypowiada się o kobietach. Rechocząc, mówił: „Gdy jesteś gwiazdą, możesz zrobić im wszystko. Łapać je za ci*kę. Robisz, co tylko chcesz”.

Zobacz także: 5 znaków, że on nigdy Ci się nie oświadczy. Nie masz co czekać na pierścionek

Nie wiemy, czy Melania jest w małżeństwie szczęśliwa (choć wystarczy trochę ją poobserwować, żeby wniosek nasunął się sam), jedno nie ulega jednak wątpliwości: lepiej unikać mężczyzn, którzy wypowiadają się o kobietach w podobnym tonie jak były prezydent Stanów Zjednoczonych – zwłaszcza jeśli są to faceci w związkach. Ze słów Trumpa wyziera pogarda dla kobiet, elementarny brak szacunku. A przede wszystkim pogląd o wyższości jednej płci nad drugą. Niestety, istnieje grupa mężczyzn, którzy nie hamują się nawet w obecności kobiet. Ba! Własnych partnerek. Rzucają przy nich niewybredne żarty, traktują je jak głupsze od siebie. Chyba nie chciałabyś być z kimś takim, nawet gdyby nazywał się Donald Trump, prawda?

związekMężczyźni, którzy gardzą partnerkami

Mężczyzna uważający kobiety za gorsze od siebie nie może być dobrym partnerem. Taki światopogląd dzieli niewielki krok od przekonania, że istnieje podział na zadania „męskie” i „babskie”. A on „nie jest od tego”. „Od tego” jest kobieta. Czyli od prowadzenia domu, wychowywania dzieci, opiekowania się starszymi, pielęgnowania bliskich w chorobie, zaspokajania potrzeb męża, czyli w zasadzie od wszystkiego. Taki facet ma bardzo wąskie horyzonty. Nie zmieni własnemu dziecku pieluchy, bo to „babskie zadanie”. Cerowanie skarpetek? Wyrzucanie śmieci? Szykowanie sobie kolacji? Chyba na głowę upadłaś. Przecież cały dzień siedzisz w domu.

No tak. On wraca z pracy, gdzie ma przerwę na lunch i papierosa, kolegów, koleżanki. Jej obowiązki traktuje z pogardą (właśnie), w końcu co to za problem ugotować obiad, dać dzieciom zabawki, odkurzyć mieszkanie. Lecz gdy ona wspomni mu, że chciałaby pójść do pracy, nawet na pół etatu, on robi wielkie oczy. Ale jak to? To już nie będzie codziennie obiadu i deseru? I jak ona sobie da radę z dziećmi? Bo przecież to wyłącznie jej kłopot. Jak zawsze.

Powyższa historia wydarzyła się naprawdę. W co drugim, może trzecim polskim domu.

Związek z niezaradnym facetem

W polskich domach bywa również inaczej. Jest zaradna kobieta i znacznie mniej zaradny mężczyzna. Taki, którego trzeba przez całe życie holować. Czasem wiadomo od początku, że tak będzie. Wychował się w domu, w którym we wszystkim go wyręczano – rozpieściła i zepsuła go własna matka, może babcia. Swoje trzy grosze dorzucił ojciec, obojętny albo wiecznie nieobecny. W tym domu zabrakło dobrych wzorów i autorytetów. Efekt? Mężczyzna nie ma poczucia, że powinien mieć swój wkład w związek. Gdy kobieta pełni rolę głowy i szyi, bardzo mu to odpowiada.

Inna sprawa, że partnerka z powyższego układu nie narzuca partnerowi żadnych obowiązków; robi to samo, co robiła jego matka albo babka, czyli we wszystkim go wyręcza. Z lęku, że on odejdzie? Z przekonania, że tak ma być i już? Bez względu na kontekst nie funduj sobie takiego życia.

Gdy on jest uzależniony...

Szczęścia nie da ci mężczyzna uzależniony. Nieważne od czego – dla człowieka w nałogu nigdy nie będziesz na pierwszym miejscu. Amerykańska specjalistka ds. związków dr Barbara De Angelis twierdzi, że miłość to za mało, żeby stworzyć udany związek – wymaga on jeszcze dwojga dobrze dobranych partnerów i obopólnego wysiłku. Sęk w tym, że tworząc parę z osobą uzależnioną, trudno mówić o jakimkolwiek dobraniu, o wysiłku nie wspominając. Dr De Angelis: „Od lat wysłuchuję koszmarnych opowieści mężczyzn i kobiet cierpiących z powodu nałogu swych bliskich, widzę niedolę ich dzieci, jestem świadkiem rozpadu rodzin i choć bardzo współczuję tym ludziom, zawsze w takich chwilach mam ochotę powiedzieć: A nie mówiłam? Nie pchaj palców w ogień, bo się poparzysz, nie wbiegaj na jezdnię, bo cię przejadą! Związek z alkoholikiem czy narkomanem to przecież zupełnie to samo”.

Lecz nie tylko o alkoholizm czy narkotyki tutaj chodzi. Uzależnienie od pornografii, wydawania pieniędzy, hazardu, internetu, smartfona, pracy czy… własnej matki nie są dobrym prognostykiem. Mężczyzna w szponach nałogu nie będzie nigdy wolnym człowiekiem. Kobieta żyjąca z kimś takim jest skazana na jego huśtawki nastrojów, wahania emocjonalne czy znacznie poważniejsze konsekwencje (hazard – utrata pieniędzy, praca – brak czasu dla rodziny, własna matka – chyba nie trzeba tłumaczyć).

On mnie ciągle kontroluje

Wolności nie ma też kobieta związana z człowiekiem owładniętym manią kontroli. Facet, który chce kontrolować kobietę, może zniszczyć jej życie. I nie chodzi wyłącznie o to, że on bez przerwy cię sprawdza, dopytuje, niedowierza, kwestionuje to, co mówisz, łapie za słówka. Kontroler nieustannie wpędza kobietę w poczucie winy. Czepia się wszystkiego: jej ubioru, zachowania, zainteresowań, planów. Nie jest wsparciem w żadnej sprawie (zawsze ma jakieś „ale”). Nie kontroluje swoich wybuchów zazdrości. Kobietę traktuje jak własność. Przejawia cechy mizoginistyczne – uważa, że trzeba się mu podporządkować, a kobieta nie ma prawa do własnej opinii.

Związek z kimś takim kradnie wolność – jeśli wejdziesz w zażyłość z facetem o takim usposobieniu, będziesz musiała uważać na wszystko, co robisz. Na to, jak wyglądasz, co mówisz, z kim się spotykasz. Uważaj na siebie, bo kontroler może mieć skłonność do przemocy. Lecz w sobie nigdy nie dostrzeże problemu. Życie jest zbyt krótkie, by dzielić je z kimś takim!

Kogo jeszcze unikać jak ognia?

- Manipulatora

- Egocentryka

- Oszusta

- Fanatyka

- Patentowanego lenia

Polecamy także: Faceci, którzy nas krzywdzą

Polecane wideo

Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!”
Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!” - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.07.2021 11:28
Byłam kiedyś w związku z maminsynkiem. Mamusia była najpiękniejsza, najmadrzejsza, wszystko robiła najlepiej. Powiedział mi, że powinnam zachowywać się i ubierać jak jego matka. O wszystko pytał matkę. Gdy mamusia kichnela on zachowywał się jak by była umierającą. Gdy ja się źle czułam to twierdził, że marudzę. Kompromis był wtedy gdy on miał rację, a najlepiej wiedziała mamusia. Co ciekawe równie chorobliwie był wpatrzony w swoją siostrę. Mamusia i siostra wcale nie były takie "wspaniałe", wulgarne i bez kultury. Typowa Grażyna i Karyna. Nie przepuscily żadnej okazji by mnie skrytykować. On zawsze stawał po ich stronie. Szkoda czasu na takich facetów. Inny facet był uzależniony od alkoholu. Nie widział nic w tym złego. Gdy skrytykowalam jego nałóg, nazwał mnie nudziarą. Zakończyłam tę znajomość. Napatrzyłam się na podobne przypadki w dalszej rodzinie. Nic wesołego. Chlanie, rzyganie i awantury. Tylko dzieci na tym cierpią. W jednym przypadku dorosłe dzieci alkoholika nienawidzą go i unikają z nim kontaktów.
odpowiedz
SuperGość (Ocena: 5) 20.05.2021 23:58
Nie przejmuj się, napewno on się stara.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2021 16:50
Polecam stronę ezowymiar.pl/opinie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.05.2021 11:28
Ja mam niestety takiego niezaradnego. Choć próbuję go przekonać by coś zrobił z obowiązków domowych, to kończy się, że ja to robię, bo już nie dałoby się żyć w syfie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie