6 zachowań, które wydają się normalne, ale... są strasznie toksyczne. Niszczą związek

Musicie przestać!
6 zachowań, które wydają się normalne, ale... są strasznie toksyczne. Niszczą związek
Fot. Unsplash (Kinga Cichewicz)
17.12.2020

Teoria i praktyka nie zawsze mają ze sobą wiele wspólnego. Dobrze wie o tym chyba każda osoba w związku. Niby wiemy, jak powinno to wyglądać i czego oczekujemy od partnera, ale z czasem zaczynamy przymykać oczy na coraz więcej rzeczy. Z uległości, strachu przed samotnością czy źle pojętej lojalności.

Zobacz również: 30 intymnych tematów, o które powinnaś go wreszcie zapytać. To może być przełom dla Waszego związku

W efekcie tworzymy relacje, które nie są do końca zdrowe. A nawet toksyczne i w pewnym sensie patologiczne - ostrzega ekspertka ds. związków cytowana przez yourtango.com. Według niej warto od czasu do czasu spojrzeć na siebie z dystansu, bo tylko w ten sposób możemy wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

Ta wyliczanka może okazać się bardzo pomocna.

smutna dziewczyna

Czy to toksyczny związek?

#1 Skupiacie się na swoich wadach

Zdarza się, że usłyszysz od partnera komplement, ale na co dzień jest raczej krytyczny. Ty też potrafisz się tylko niepotrzebnie czepiać i oskarżasz go o wszystko, co najgorsze. Związek napędzany złymi emocjami niewiele ma wspólnego z prawdziwą miłością. Albo wzajemnie się akceptujecie i doceniacie swoje zalety, albo nic z tego nie będzie.

#2 Próbujecie czytać sobie w myślach

Wściekasz się, kiedy partner robi coś po swojemu i nie bierze pod uwagę twojego zdania? Masz prawo, ale wyłącznie wtedy, kiedy jasno je wyartykułujesz. Problem pojawia się w momencie, kiedy wszystkiego musicie się domyślać, bo nie potraficie otwarcie rozmawiać. W efekcie jesteście wiecznie sfrustrowani i obrażeni, a przecież wystarczyłoby poprawić wzajemną komunikację.

#3 Stosujecie szantaż emocjonalny

Albo zrobisz to i to, albo przestanę cię kochać, odejdę, zemszczę się i tak dalej. Stawianie sprawy w ten sposób to przepis na permanentny kryzys, który faktycznie może doprowadzić do rozstanie. Partner traktowany w ten sposób czuje się całkowicie ubezwłasnowolniony, a przecież udana relacja powinna polegać na partnerstwie. Ciągłe straszenie być może pozwoli ci osiągnąć swój cel, ale jakim kosztem?

Zobacz również: 5 niepokojących sygnałów, które świadczą o chwiejnym związku

związek

#4 Oskarżacie się o wszystko, co najgorsze

Czasami nie radzimy sobie z własnymi emocjami. Wtedy wypadałoby zastanowić się nad realną przyczyną gorszego samopoczucia. Jeśli zamiast tego wmawiasz partnerowi, że to wyłącznie jego wina - nie zdziw się, kiedy prędzej czy później zacznie szukać drogi ucieczki. Być może faktycznie zrobił coś nie tak, ale nie ma aż takiej siły sprawczej, aby odpowiadać za to, co siedzi w twojej głowie. Problemy należy rozwiązywać, zamiast zrzucać winę na innych.

#5 Nie potraficie zapanować nad zazdrością

Ta pojawia się w każdym poważnym związku, bo kiedy kochamy - chcemy mieć partnera tylko dla siebie. Czym innym jest jednak czujność, a czym innym chorobliwa zaborczość. Przesadna zazdrość prowadzi do tego, że jesteście na siebie skazani 24 godziny na dobę. Boicie się mieć własne życie, aby tylko druga połowa przestała mnożyć podejrzenia. To naprawdę nie powinno tak wyglądać.

#6 Próbujecie kupować uczucia

Bywa i tak, że robimy to zupełnie nieświadomie. Albo z premedytacją, aby zapunktować w oczach partnera. Upominek od czasu do czasu to miły gest, ale obsypywanie się prezentami nie może być najważniejszą wartością związku. Zwłaszcza, jeśli nie idzie za tym zaufanie, oddanie i gorące uczucie. Tu liczą się gesty, a nie tylko słowa i drogie gadżety.

Zobacz również: Czy on mnie naprawdę kocha? Nie istnieje prostszy sposób, żeby to sprawdzić

Polecane wideo

Znowu jest do wzięcia. Najbardziej rozchwytywany singiel wraca na Tindera
Znowu jest do wzięcia. Najbardziej rozchwytywany singiel wraca na Tindera - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie