Czy związek po odrzuceniu oświadczyn ma sens? (SONDA)

Kobiety, które powiedziały partnerom "nie". Co dalej?
Czy związek po odrzuceniu oświadczyn ma sens? (SONDA)
fot. iStock (fizkes)
17.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Na ten szczególny moment wiele kobiet czeka przez całe swoje życie. Nic dziwnego, że oczekiwania wobec tego, jak mają wyglądać idealne oświadczyny, stale rosną. Partnerzy bardzo stresują się, aby nie zawieść swojej ukochanej i wykazać się z tej okazji nie lada pomysłowością.

Zobacz również: SONDA: Czy kobieta może oświadczyć się partnerowi?

Większość par planuje zwieńczyć swój wieloletni związek właśnie wyjątkową chwilą oświadczyn. Tym samym wyznają sobie, że chcą dzielić ze sobą przyszłość. Co w sytuacji, kiedy druga strona zamiast filmowego tak, odpowie jednak... nie?

Związek po odrzuceniu oświadczyn

Nasi rodzice i dziadkowie decydowali się na ten krok o wiele wcześniej, niż my. Nic dziwnego, bo czasy diametralnie się zmieniły i dzisiaj na pierwszym miejscu stawiamy rozwój i samorealizację, a dopiero później myślimy o stabilizacji i zakładaniu rodziny.

Niezależnie od tego, w związku niezwykle ważna jest komunikacja, która pozwala nam zrozumieć wzajemne intencje i plany, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.

Jeśli mamy sytuację, w której para świetnie się dogaduje, a nagle następuje zerwanie zaręczyn, to nie było tam szczerej komunikacji. Gdy w związku jest szczera komunikacja, to mówimy także o tym, co nam nie pasuje

- tłumaczy na łamach portalu mamadu.pl psycholog, Katarzyna Kucewicz.

W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy odrzucony został sam fakt zaręczyn, czy może jedynie ich rozczarowująca forma. Właściwie już po samym rodzaju odmowy da się wywnioskować, czy istnieją jeszcze szanse na kontynuację związku.

Są osoby, dla których sam akt zaręczyn jest czymś bardzo magicznym, szczególnym, wyjątkowym. Jeśli te zaręczyny są zupełnie inne, niż sobie wyobrażaliśmy, może pojawić się w nas niechęć, złość, frustracja. Możemy też poczuć, że nasze potrzeby nie są uszanowane

- wyjaśnia psycholożka.

Pojawiają się głosy, że partnerka, która odrzuca zaręczyny w związku o długim stażu, prawdopodobnie tylko wykorzystuje mężczyznę i nie traktuje tej relacji poważnie. A może zwyczajnie da się być w związku i jednocześnie nie chcieć zaręczyn?

A jakie jest wasze zdanie? Byłyście kiedykolwiek w podobnej sytuacji?

Dajcie znać w naszej sondzie. 

Polecane wideo

Sam zrobił pierścionek zaręczynowy. Internautki zazdroszczą jego narzeczonej
Sam zrobił pierścionek zaręczynowy. Internautki zazdroszczą jego narzeczonej - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gina (Ocena: 5) 18.12.2020 16:52
jeszcze się zaręczyn nie doczekałam, ale rozmawialiśmy z partnerem (tak niby w żartach), że jakby się chciał oświadczać to w romantycznym miejscu, gdzie bylibyśmy sami - mówiłam mu, że wg mnie okropne są zareczyny takie reżyserowane - że przy rodzicach jednych i drugich i jakas kolacja, bla bla. Więc jeśli z taką wiedzą partner mimo wszystko oswiadczyłby mi sie przy rodzicach (nie daj boze jeszcze tylko swoich), to bylabym tak okropnie rozczarowana, że nie wiem czy bym sie zgodzila...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2020 11:58
Nie rozumiem jak może dojść do takiej sytuacji. W związku się chyba rozmawia o wzajemnych oczekiwaniach Albo oboje decydujemy, że nigdy nie formalizujemy związku albo rozmawiamy o tym, że kiedyś chcemy wziąć ślub. W przypadku tej drugiej sytuacji, mężczyzna wie, że kobieta widzi go przy sobie jako męża i decydując się na zaręczyny potwierdza, że myśli tak samo. Jeśli facet się oświadcza, a kobieta odrzuca to oznacza zerową komunikację pomiędzy nimi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.12.2020 10:27
powiedzialam tak,ale zareczyny mi sie nie podobaly
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie