Niektórzy próbują przewidywać przyszłość, ale do tego niezbędny jest dar jasnowidzenia. Jeśli nie jesteś medium - życie nieraz cię jeszcze zaskoczy. Także to uczuciowe, bo w miłości różnie bywa. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy sobie pisani, ale nic z tego nie wychodzi. Kiedy indziej od początku nie dajemy sobie żadnych szans, by ostatecznie stworzyć małżeństwo na całe życie.
Zobacz również: Zaskakujący powód, dlaczego do końca lutego raczej nie stworzysz stałego związku
Od czego to zależy? Jakiś czas temu tej kwestii przyjrzeli się naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois, by później opublikować wyniki swoich badań w prestiżowym „Journal of Marriage and Family” - czytamy na yourtango.com.
Tajemnicą sukcesu lub porażki okazuje się typ związku. Jeden z czterech.
Badaniem objęto niemal 400 par w nieformalnych związkach, czyli jeszcze przed ewentualnym ślubem. Wszyscy uczestnicy skończyli już 20 lat, ale nadal byli przed trzydziestką. W czasie 9-miesięcznego eksperymentu każdy z nich kilkakrotnie musiał się wypowiedzieć na temat partnera i wspólnych perspektyw.
Na tej podstawie naukowcy podzielili relacje damsko-męskie na 4 typy, a przy okazji ocenili ich szanse.
#1 Związek dramatyczny
W tej relacji sporo się dzieje. Partnerzy przeżywają kolejne wzloty i upadki, choć tych ostatnich jest zdecydowanie więcej. Są ze sobą raczej z przyzwyczajenia lub konieczności, a nie z powodu wielkiego uczucia. Nie mogą liczyć na wzajemne wsparcie, ani dobre słowo ze strony rodziny i przyjaciół. Rozstają się dwukrotnie częściej, niż 3 pozostałe typy.
#2 Związek skoncentrowany na partnerze
Partner postrzegany jest przez nas jako przysłowiowa druga połowa i centrum wszechświata. Liczymy się z jego zdaniem i zrobimy dla niego niemal wszystko. Sytuacje kryzysowe należą do rzadkości i nie trwają długo. Para uwielbia spędzać ze sobą czas i ma ogromne szanse, by stworzyć związek na całe życie.
Zobacz również: W tych województwach najtrudniej znaleźć chłopaka. Konkurencja jest ogromna
#3 Związek na pokaz
Uczucie zawsze przegrywa z tym, co myślą i mówią o nas inni. Krytyczne uwagi na temat partnera bierzemy mocno do siebie, a wreszcie sami zaczynamy wątpić w swój wybór. Oficjalnie - sielanka, ale tak naprawdę niewiele nas łączy. To związek bez solidnych fundamentów, który może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat - jednak nie więcej.
#4 Związek napędzany konfliktem
Kłótnie są na porządku dziennym. Do tego stopnia, że powoli się do nich przyzwyczajamy. Choć nie potrafimy powiedzieć zbyt wiele dobrego o partnerze, to jednak często nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Jeśli przyzwyczajenie okaże się silniejsze od zdrowego rozsądku - taka para wcale nie musi się szybko rozstać. Po ślubie ryzyko rozwodu jest jednak spore.
Który opis najlepiej do was pasuje?
Zobacz również: Nigdy nie ufaj facetowi, który okazuje miłość w ten sposób. To pułapka