Nigdy nie ufaj facetowi, który okazuje miłość w ten sposób. To pułapka

Sprawdź, czy nie jesteś ofiarą przemocy emocjonalnej.
Nigdy nie ufaj facetowi, który okazuje miłość w ten sposób. To pułapka
Fot. pexels
02.10.2020

Romantyczne wyznania i gesty, troska, wierność, wspólne plany na przyszłość, uczciwość - to wszystko kojarzy nam się z głębokim uczuciem. Miłość, choć trudno ubrać ją w słowa, zazwyczaj łatwo rozpoznać. Czasami przybiera jednak wyjątkowo toksyczną formę.

Zobacz również: Miłosny test 4 pytań. Dla niektórych wynik okaże się bardzo bolesny

Właśnie temu poświęcony jest poradnik opublikowany na łamach „Your Tango”. Cytowana przez portal psycholożka na podstawie doświadczeń własnych oraz pacjentek stworzyła listę sygnałów alarmowych. Chodzi o sposób, w jaki niektórzy mężczyźni okazują uczucia.

A w rzeczywistości znęcają cię nad nami psychicznie.

zakochana para

Czy to toksyczny związek?

#1 Chorobliwa zazdrość

Niektórzy uważają to za całkiem urocze. Jeśli partner bardzo boi się zdrady, to znaczy, że mocno nas kocha. Pewnie tak, ale w patologiczny sposób. Trudno normalnie funkcjonować w cieniu podejrzeń. Zwłaszcza tych zupełnie nieuzasadnionych.

#2 Potrzeba kontroli

Czasami mylimy to z troską i zaangażowaniem. W rzeczywistości może prowadzić do ubezwłasnowolnienia. Kiedy partner chce o wszystkim wiedzieć i decydować, wtedy nie masz za dużo do powiedzenia.

#3 Napady złości

Dochodzi do nich zazwyczaj wtedy, kiedy postanawiasz się przeciwstawić, bo nie chcesz być mu całkowicie podporządkowana. To szantaż emocjonalny. Kolejnym razem dwa razy zastanowisz się, zanim zrobisz coś nie po jego myśli.

#4 Manipulacja

Tyran zawsze znajdzie sposób, żeby przekonać cię do swoich racji. Jeśli nie prośbą, to groźbą. Doskonale wie, co powiedzieć i w który czuły punkt uderzyć, abyś stała się jeszcze bardziej niesamodzielna. Aż wreszcie uwierzysz, że robi to dla twojego dobra.

#5 Obwinianie o wszystko

Nawet jeśli ma sporo na sumieniu, to ostatecznie i tak dojdzie do wniosku, że wszystkiemu winna jesteś ty. Potrafi się wybielić, a twoją niesubordynację tłumaczy brakiem szacunku oraz wdzięczności.

Zobacz również: W ilu związkach będziesz, zanim spotkasz tego jedynego? To trochę potrwa

zakochana para

#6 Wymuszanie uległości

Albo zrobisz tak, jak mówię, albo tego pożałujesz - powtarza jak mantrę. Uważa się za najmądrzejszego człowieka na świecie, a ty jesteś dla niego tylko mało rozgarniętą dziewczynką. Co najgorsze - w pewnym momencie sama zaczynasz tak o sobie myśleć.

#7 Ignorowanie potrzeb

Jeśli on ma na coś ochotę, wtedy po prostu to robi. Gdy ty mówisz o swoich oczekiwaniach, wtedy od razu znajduje tysiąc powodów, dlaczego to zły pomysł. Sam nie znosi sprzeciwu, ale tobie odmawia wszystkiego. Podobno dla twojego dobra.

#8 Wpędzanie w kompleksy

Niepewną i roztrzęsioną osobą zdecydowanie łatwiej manipulować. Regularnie wytyka ci najróżniejsze wady, żebyś nie czuła się zbyt dobrze sama ze sobą. Bo wtedy mogłabyś zacząć się przeciwstawiać.

#9 Szukanie wymówek

Kiedy zauważysz, że nie jest to najzdrowszy układ, wtedy on zawsze znajdzie wytłumaczenie. Oglądasz się na innych, sama nie wiesz czego chcesz, jesteś histeryczką, nie potrafisz docenić troski i można tak jeszcze długo wymieniać. Aż zmiękniesz.

#10 Traktowanie jak własność

Już dawno przestał pytać, czego chcesz, na co masz ochotę i czy myślisz podobnie do niego. Z partnera przemienił się w wychowawcę, a może nawet nadzorcę. Myśli, że chce dobrze, więc ma prawo rozstawiać się po kątach. I bardzo się myli.

Zobacz również: Twój chłopak ma tyle lat? To może być ten jedyny

Polecane wideo

Wszyscy odradzali im związku. Właśnie powiedzieli sobie „tak”
Wszyscy odradzali im związku. Właśnie powiedzieli sobie „tak” - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.11.2020 21:13
I vice versa...
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 30.10.2020 09:09
Żyłam w takim toksycznym związku, a skończyło się tak, że mi Detektyw Skrzypek musiała pomagać na rozprawie rozwodowej. Nie róbcie sobie tego dziewczyny.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.10.2020 00:02
O, wszystkie cechy mojego byłego w jednym miejscu. 😉
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.10.2020 16:11
ja powiem tak, lepiej nie ufac zadnemu facetowi!
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 02.10.2020 12:57
po co tracić czas na kobiety które nie potrafią dać wierności lojalności ? i nie potrafią być partnerem w związku? tylko aferki koperkowe kręcą .... a facet jak kocha to układa takiej amebie życie a i tak dostanie po dupie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie