Białe małżeństwo – dlaczego pary się na to decydują?

Zamiast kochankami, są dla siebie przyjaciółmi.
Białe małżeństwo – dlaczego pary się na to decydują?
fot. iStock
14.09.2020

Większości osób związek dwojga zakochanych ludzi kojarzy się przede wszystkim z miłością fizyczną. Są jednak pary, które świadomie, całkowicie odrzucają aspekt współżycia w swojej relacji. Taka decyzja może mieć wiele przyczyn. Mogą mieszkać w jednym domu, spędzać ze sobą każdy dzień, spać w jednym łóżku, ale nie uprawiać seksu... W dzisiejszych czasach ciężko zrozumieć taki układ, ale ma on szanse na przetrwanie, pod warunkiem, że obie strony czują się z tym dobrze. Czy da się tworzyć małżeństwo, będąc przyjaciółmi, a nie kochankami? Sprawdźmy.

Zobacz również: Gdy on nie ma na „to” ochoty... Dlaczego mężczyźni odmawiają zbliżenia?

Czym jest białe małżeństwo?

Nazwa tak naprawdę wzięła się od białego koloru sukni panny młodej, która jest metaforycznym symbolem niewinności i czystości. Podstawą związku jest świadoma, całkowita rezygnacja z seksu, na którą oboje partnerów wyraża zgodę. Takiego terminu raczej nie odnajdziemy w pismach urzędowych. Dlaczego?

Ponieważ białego małżeństwa nie da się zawrzeć w oficjalny sposób. Nie trzeba brać ślubu, aby żyć w tego typu relacji, a z punktu widzenia wiary katolickiej małżeństwo nieskonsumowane jest po prostu nieważne. Uznaje się co najwyżej złożenie tzw. ślubów czystości, deklarując wstrzemięźliwość seksualną do chwili zawarcia małżeństwa lub w całkowicie przyszłości.

Czy taki układ ma sens?

W czasach przepełnionych seksualnością, aplikacjami randkowymi z propozycjami "na jedną noc" lub "przyjaźni do łóżka" oraz wyzwolonych kobiet, taka decyzja jest raczej trudna do zrozumienia. Intymne zbliżenia budują w końcu bliskość pomiędzy partnerami, pozwalają rozładować napięcie oraz silne emocje. Dla niektórych związek bez seksu po prostu nie istnieje. 

Zdarza się tak, że dwie osoby bardzo się kochają, ale odrzuciły współżycie ze względu na swój wiek, wyznanie, orientację bądź stan zdrowia (w tym zaburzenia, lęki czy traumy). Takie pary potrzebują wsparcia i obecności partnera w swoim życiu i w relacji bazują bardziej na przyjaźni, niż fizycznej chemii i namiętności.

Jeżeli jest to przemyślany wybór, na który zgodę wyrażają obie strony, to taki układ ma szansę przetrwać w spokoju i szczęściu długie lata. Kiedy jednak nie układa Ci się z partnerem w łóżku, lub mężczyzna odmawia zbliżenia przez dłuższy czas, zamiast od razu rozważać białe małżeństwo, spróbujcie porozmawiać o problemach i udać się wspólnie do seksuologa. Pamiętaj, że Twoje potrzeby są tak samo ważne, jak ukochanego.

Zobacz również: Wierzący chłopak oferuje mi biały związek. Myślicie, że uda się go złamać?

Polecane wideo

Po latach zakładają swoje stare suknie ślubne, a ich partnerzy... Musicie zobaczyć ich reakcje!
Po latach zakładają swoje stare suknie ślubne, a ich partnerzy... Musicie zobaczyć ich reakcje! - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.09.2020 20:27
Tylko gdzie szukać mężczyzny chętnego do takiego małżeństwa?
zobacz odpowiedzi (1)
do takiej jednej (Ocena: 5) 14.09.2020 18:45
gdzie jest ta nawiedzona która grasuje po artykułach i wszystkim wmawia, że biała suknia nie jest symbolem czystości bo upiera się, że tylko wianek jest symbolem czystości? Chciałabym zobaczyć jej reakcję na zdanie "Nazwa tak naprawdę wzięła się od białego koloru sukni panny młodej, która jest metaforycznym symbolem niewinności i czystości" pewnie redaktorkom będzie kazała to poprawiać xD xD
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 14.09.2020 12:46
Problem braku chęci do seksu w związku często ma podłoże psychologiczne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.09.2020 12:40
Marzenie większości osób aseksualnych. Skoro istnieje seks bez miłości, to istnieje też miłość bez seksu :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.09.2020 09:31
Wbrew twierdzeniom artykułu małżeństwo bez współżycia (czy też ściśle rzecz biorąc: bez wytrysku w pochwie) nie jest nieważne wg KK. Ta okoliczność może stanowić jedynie podstawę do udzielenia dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego, lecz niedopełnionego. Merytorycznie: jeżeli obu stronom pasuje układ bez współżycia, to nie ma w tym nic złego. Wśród ludzi młodych to zapewne rzadkość, ale w przypadku wdowców/wdów chcących na nowo ułożyć sobie życie w wieku zaawansowanym, taka sytuacja nie powinna dziwić. Podobnie w przypadku osób długotrwale samotnych, które dostrzegły miłość w wieku, gdy współżycie nie jest priorytetem czy ze względów biologicznno-fizjologicznych jest niemożliwe albo utrudnione, np. z powodu bólu, zaburzeń erekcji itp. Życie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie