6 rad, które pomogą Wysoko Wrażliwej Osobie zbudować trwałą relację

Partnerzy WWO czują więcej i mogą z tego powodu zachowywać się inaczej, ale to nie znaczy, że nie kochają tak samo.
6 rad, które pomogą Wysoko Wrażliwej Osobie zbudować trwałą relację
Fot. iStock
06.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Są kreatywne, empatyczne i zwykle dobrze dogadują się z innymi. Jedyną rzeczą, która odróżnia je od innych jest to, że częściej potrzebują chwili wytchnienia tylko dla siebie i nie przepadają za chodzeniem w głośne miejsca. Odnalazłaś siebie w tym opisie? Być może jesteś typem osoby WWO.

Zobacz również: Co szczęśliwe pary robią każdego dnia? Niepozorna rzecz, która działa cuda 

WWO to inaczej osoba wysoko wrażliwa. Co to oznacza w praktyce?

Nie lubi hałasu, odczuwa głęboki dyskomfort oglądając brutalne sceny, martwi się opinią innych, bierze wszystkie słowa do siebie, ciężko znosi krytykę, nie lubi konfrontacji i konfliktów, boi się odrzucenia, potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji, a od rywalizacji zdecydowanie woli pracę w pojedynkę. Coś Ci to przypomina?

Lista jest długa, a autorzy książki "Wysoko wrażliwi i miłość" opisali to zjawisko bardzo dokładnie, w odniesieniu do tworzenia relacji przez takie osoby - lub z takimi osobami. Choć pojawiają się na ich drodze trudności i nieporozumienia, to jest nadzieja. Oto najważniejsze rady, których należy w takim związku przestrzegać.

Wysoko Wrażliwa Osoba w związku: najważniejsze rady

Osoby Wysoko Wrażliwe, czyli potocznie WWO, urodziły się z wrażliwym układem nerwowym, który pozwala im na wyłapywanie szczegółowych niuansów, ale naraża na psychiczne przeciążenie z powodu nadmiaru bodźców. Taki partner będzie częściej potrzebował zregenerować się w samotności, co dla ukochanej osoby, która stale chce spędzać z nim czas, może wydawać się niezrozumiałe.

Partnerzy WWO czują więcej (mają to na wpływ odziedziczone geny, odpowiedzialne m.in. za transportowanie serotoniny) i mogą z tego powodu zachowywać się inaczej, ale to nie znaczy, że nie kochają tak samo. W jaki sposób pielęgnować taką miłość?

Róbcie wspólnie nowe rzeczy

Pozwólcie sobie na to, aby od czasu do czasu wyjść z wygodnej strefy komfortu i przeżyć razem coś ekscytującego. Mała dawka adrenaliny jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Być może to doświadczenie Was wzmocni i zbliży do siebie? Przekraczanie własnych granic i pokonywanie lęków zawsze jest budujące. Przygotujcie sobie listę rzeczy, które chcielibyście zrobić i jesteście ich szczególnie ciekawi. Nie muszą to być ekstremalne pomysły, wystarczy coś nowego.

Praktykujcie wdzięczność

Osoby WWO mają niestety tendencję do częstego zamartwiania się. Dlatego tak ważne jest, aby ich uwaga koncentrowała się na pozytywach. Zauważanie dobrych stron każdego dnia obojgu z Was ułatwi codzienne funkcjonowanie i pozwoli pielęgnować uczucie satysfakcji i zadowolenia. Jak rozpocząć taką praktykę? Możesz założyć notes i zapisywać w nim: "Lubię, kiedy rano robisz dla mnie kawę", "Doceniam to, że wybraliśmy się dzisiaj na fajny film do kina".

Celebrujcie swoje sukcesy

Radość z powodzenia bliskiej osoby na ważnych dla niej polach może dać czasem więcej niż wsparcie w kryzysowych chwilach. Choć mówi się, że przyjaciół poznaje się w biedzie, to jednak reakcja na nasze sukcesy pokazuje prawdziwą twarz naszych najbliższych. Warto naprawdę świętować takie sytuacje, ponieważ pokazuje to sztukę doceniania i dobrze się kojarzy.

Przepracujcie traumy z przeszłości

Trudne doświadczenia i kompleksy z dzieciństwa mogą ciągnąć się za człowiekiem całe życie i utrudniać kontakty z innymi, jeśli nie pozwoli sobie na ich przepracowanie. Jeżeli nie radzisz sobie z jakimś problemem, warto skorzystać z terapii i zrzucić z siebie ten balast.

Nie wycofujcie się z konfliktów

Pomimo bycia Wysoko Wrażliwą Osobą nie możesz uciekać, kiedy na horyzoncie pojawia się konflikt. Najważniejsza jest komunikacja i rozmowa, które oczyszczają negatywną atmosferę. Jeżeli kłótnia z partnerem to dla Ciebie zbyt dużo, poproś o chwilę przerwy. Tylko tak uda Wam się stworzyć zgrany duet na lata.

Znajdźcie czas na relaks

Spróbujcie znaleźć w zabieganym grafiku czas wyłącznie dla siebie. Osoba WWO szczególnie powinna zatroszczyć się o wyciszenie i relaks każdego dnia. Poszukaj ulubionych technik, które służą Ci w tym momencie najlepiej: medytacja, joga, zapachowe świecie, a może spacer na łonie natury? To pozwoli zdystansować się od problemów i zregenerować siły.

Zobacz również: Życie w chwili obecnej – dlaczego tak trudno jest nam być tu i teraz?

Źródło: Wysoko wrażliwi i miłość, Aron Elaine

Polecane wideo

Zostali nazwani parą doskonałą. Ich zdjęcia to #CoupleGoals w najlepszym wydaniu
Zostali nazwani parą doskonałą. Ich zdjęcia to #CoupleGoals w najlepszym wydaniu - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kama (Ocena: 5) 01.12.2020 11:25
Całkiem w porządku artykuł. Dużo naprawdę zostało dobrze opisane, zwłaszcza potrzeba osoby wysoko wrażliwej do szczerości i okazywania wdzięczności. Oczywiście ja podczas spotkań ze swoją terapeutką z Psychologgii odzyskałam poczucie własnej wartości i teraz jestem o wiele stabilniejszą partnerką (Urszula Podsiadło to świetna specjalistka!). Nie zaniedbujcie swoich partnerów i bądźcie uważni, oni mogą czuć się niepewni, a wystarczy tylko słowo albo uścisk, żeby poczuli się lepiej.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie