Nie możesz powiedzieć, że kogoś kochasz, jeśli nie doświadczyłaś tych 7 rzeczy

Prawdziwa miłość to emocjonalny rollercoaster.
Nie możesz powiedzieć, że kogoś kochasz, jeśli nie doświadczyłaś tych 7 rzeczy
Fot. Unsplash
08.06.2020

Co to znaczy, że kogoś kochamy? Niektórzy próbują ubrać miłość w słowa, ale nie jest to wcale proste. Uczucia bardziej przeżywamy, niż rozumiemy i są pojęciem raczej abstrakcyjnym. Dla jednego to sympatia i przywiązanie, dla innego poczucie bezpieczeństwa albo fizyczna fascynacja.

Zobacz również: 15 sygnałów, że naprawdę mu się podobasz. Inaczej by tego nie robił

Istnieje jednak coś takiego jak „stadia miłości” - przekonują ekspertki z serwisu „The Anatomy of Love”. Lucy L. Brown jest neurologiem, a Helen Fisher antropologiem. Wspólnie stworzyły przewodnik po relacjach międzyludzkich, który pozwala odróżnić zauroczenie od faktycznego zakochania.

Każda miłość ma opierać się na 7 etapach, które trzeba przeżyć, aby móc nazwać drugą osobę pokrewną duszą.

miłość

Czy to jest miłość?

#1 Incepcja

To moment, kiedy dochodzisz do wniosku, że partner ma ogromny wpływ na twoje życie i nie zamierzasz z tego rezygnować. Postrzegasz go jako wartość dodaną - zmienia cię na lepsze i pozwala spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Czasami pojawia się po wielu miesiącach lub nawet latach, ale może uderzyć jak grom z jasnego nieba.

#2 Natrętne myśli

Wybranek jest w nich stale obecny. Zastanawiasz się nad tym, co naprawdę do ciebie czuje, jak spędza czas, czy mogłaś zachować się w stosunku do niego inaczej. To uporczywe analizowanie jego gestów i słów. Także wtedy, gdy nie macie ze sobą bezpośredniego kontaktu. Jest pierwszą osobą, która przychodzi ci do głowy o poranku i ostatnią, kiedy kładziesz się spać.

#3 Krystalizacja

Przestajesz idealizować wybranka i zaczynasz dostrzegać także jego wady. To krytyczny moment, bo zawsze możesz dojść do wniosku, że jednak nie jest tym jedynym. Jeśli naprawdę go kochasz - zupełnie się tym nie przejmujesz. Jego dziwne zwyczaje i drobne natręctwa postrzegasz wręcz jako urocze. W dojrzałej relacji każdy może być sobą, a druga strona to akceptuje.

#4 Niepewność

Wiesz już, że jest dla ciebie kimś wyjątkowym i bardzo chcesz, aby tak pozostało. Trudno jednak wyobrazić sobie prawdziwą miłość bez wątpliwości. Cały czas zastanawiasz się, czy on na pewno odwzajemnia twoje uczucia i jest gotowy na poważny związek. Wszystkie niedopowiedzenia traktujesz jako ostrzeżenie, że być może wcale tego nie chce. Miłość to także strach.

Zobacz również: 9 niepokojących sygnałów, że on właśnie się w Tobie odkochuje

zakochana para

#5 Hipomania

W psychologii to jedna z postaci epizodu maniakalnego, obok manii bez i z objawami psychotycznymi. Przestajesz poznawać siebie i zachowujesz się zupełnie inaczej, niż zwykle. Miewasz problemy ze snem, tracisz apetyt, jesteś nadpobudliwa albo wręcz przeciwnie - jesz więcej i najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka. Do tego charakterystyczny przyspieszony rytm serca i trudności z oddychaniem.

#6 Zazdrość

Nie ma miłości bez zazdrości - śpiewała niegdyś Violetta Villas, a ekspertki przyznają jej rację. Zakochany człowiek podświadomie i czasami wbrew racjonalnym przesłankom obawia się odrzucenia. Może nawet podejrzewać obiekt westchnień o nieczystą grę. Warto zachować wtedy zdrowy rozsądek, aby nie zrazić do siebie ukochanego. Jedno bezpodstawne oskarżenie może zniweczyć dotychczasowe starania.

#7 Bezsilność

Zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę masz na wszystko niewielki wpływ. Jeśli on też cię kocha - to wspaniale. Jeśli nie - raczej niewiele można z tym zrobić. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozwój sytuacji. Z uczuciami w końcu różnie bywa.

Zobacz również: 10 sygnałów, które świadczą o tym, że spotkałaś ideał. Nie pozwól mu odejść

Polecane wideo

Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek?
Jakiego znaku zodiaku jest wasz związek? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie